Ako by dopadlo vaše mesto, v ktorom bývate, po náraze asteroidu? Tento simulátor vám ukážu, či by ste prežili!

Už niekoľkokrát v histórii naša planéta čelila nebezpečným objektom z vesmíru. Aké škody by asteroid napáchal dnes?

Aké škody by napáchal asteroid, ktorý by sa zrazil so Zemou?
Zdroj: NASA/Don Davis

V minulosti našu planétu zasiahlo niekoľko obrovských asteroidov, ktoré spôsobili katastrofu pre život, ktorý sa na planéte nachádzal. Najväčším bol asteroid Vredefort, ktorý sa s planétou zrazil pred dvoma miliónmi rokov a mohol mať priemer 25 až 30 km. Najznámejším bol asteroid Chixulub, 10 až 15 km asteroid, ktorý ukončil vládu dinosaurov pred 66-miliónmi rokov.

Možno to znie znepokojivo, ale je len otázkou času, kedy sa Zem dostane do podobnej situácie opäť. Vesmírne agentúry si plne uvedomujú závažnosť kolízie s potenciálne nebezpečným asteroidom, aj preto sa americká NASA tento rok rozhodla otestovať naše možnosti v prípade takejto situácie. Misia DART mala za úlohu úmyselne nabúrať do malého asteroidu Dimorphos rýchlosťou 24-tisíc km/h a zistiť, či dokáže ovplyvniť jeho obežnú dráhu. Misia bola úspechom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Momentálne poznáme viac ak 2-tisíc kozmických objektov, ktoré sa označujú ako „potenciálne nebezpečné“. Týmto titulom sa označuje každý blízky objekt (pozn. redakcie: blízke objekty sú asteroidy, ktoré sa v najnižšom bode okolo Slnka nachádzajú vo vzdialenosti menšej ako 1.3 astronomických jednotiek), ktorý pretne obežnú dráhu našej Zeme a je väčší ako 140 metrov.

Potenciálne nebezpečné objekty môžu jedného dňa skončiť na kolíznom kurze s našou planétou tým, že sa ich obežná dráha vplyvom rôznych kozmických faktorov zmení. Vo väčšine prípadov pre nás potenciálne nebezpečné objekty nepredstavujú hrozbu najbližších sto rokov. Astronómovia dokážu s vysokou presnosťou určiť obežnú dráhu asteroidov a následne ju pomocou modelov celkom slušne predpovedať do budúcnosti.

Napriek tomu sa nájdu aj objekty, ktoré by mohli predstavovať riziko aj v kratšom časovom úseku. Momentálne poznáme 17 takých asteroidov.

Nebezpečné asteroidy

Ak má asteroid priemer približne 35 metrov, mohol by predstavovať hrozbu pre menšie mesto. Čím je priemer asteroidu vyšší, tým viac škody napácha, no miera deštrukcie závisí aj na uhle a rýchlosti, pod akými asteroid na planétu dopadne.

„Je 100% šanca že nás zasiahne ničivý asteroid, len nevieme na 100% povedať kedy,“ vyjadrila sa v roku 2018 súkromná spoločnosť B612 Foundation, ktorá sa venuje planetárnej obrane.

Aj Stephen Hawking považoval zásah asteroidu za najväčšiu hrozbu, akej môže naša planéta čeliť. Ako nám už história ukázala, aj 10-km široký asteroid môže mať globálny dopad a odštartovať masové vymieranie života. Podľa vedcov by však musel mať asteroid približne 96 km na to, aby vyhladil úplne všetok život na planéte.

Aké škody by napáchal asteroid?

Ak by vás zaujímalo, ako by mohla kolízia Zeme s asteroidom vyzerať, portál Niel.fun vytvoril zaujímavú simuláciu. Môžete si vybrať nielen typ samotného asteroidu, ale k dispozícii máte aj nastavenia ďalších parametrov, napríklad priemeru, rýchlosti a uhla, pod akým dopadne na planétu. Simuláciu si môžete vyskúšať tu.

Následne sa môžete pozrieť na animáciu dopadu, explózie a následného krátera, ktorý po impakte vznikne. Simulácia vám však ukáže aj ďalšie podstatné faktory, napríklad veľkosť ohnivej gule, následné zemetrasenie, alebo tlakovú vlnu.

Aké škody dokáže napáchať dopad asteroidu?
Zdroj: Neal.fun, Vosveteit.sk

Simulácia však prináša aj morbídnejšie štatistiky, dozviete sa napríklad koľko ľudí by sa po dopade kráteru instantne vyparilo, alebo koľko obetí by zahynulo v ohnivej guli po náraze. Ukáže sa vám aj vzdialenosť, do ktorej by sa teplom vznietili stromy alebo oblečenie.

Ide o zaujímavú simuláciu, ktorá nám ponúka lepšiu perspektívu kozmických hrozieb a nutnosť pripraviť sa aj na takýto scenár.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre