SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Bola to „poriadna šupa“: Astronómovia ukazujú náraz sondy DART z inej perspektívy

Misii DART sa podarilo úspešne naraziť do asteroidu Dimorphos. Po náraze sa uvoľnilo množstvo materiálu.

Včera, 27. septembra, americká NASA oznámila úspech misie DART. Po prvýkrát v histórii sa dokázalo ľudstvo nielen dostať k asteroidu, ale aj pozmeniť jeho dráhu tým, že doňho narazila 570 kg sonda.

Misia mala dokázať, že v prípade potreby dokážeme impaktom odkloniť dráhu kozmického objektu nachádzajúceho sa na kolíznom kurze so Zemou. Misia DART cestovala približne 10 mesiacov k malému mesiačiku Dimorphos, ktorý má priemer len 160 metrov. Obieha okolo o niečo väčšieho objektu, Didymos, s priemerom 780 metrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľ americkej agentúry bolo spomaliť orbitu menšieho mesiačika o 1%, čo v tomto prípade predstavuje zhruba 10 minút. Impakt bol úspešný, no výsledky sa dostavia až za niekoľko dní. Video z posledných chvíľ priniesol aj kamerový systém DRACO.

Teraz sa na dvojicu asteroidov upiera aj množstvo pozemných teleskopov, informuje Phys. Astronómovia zároveň zhodnotili aj ďalšie zábery z nárazu a jednoznačne konštatujú, že impakt spôsobil výrazné poškodenie. Po náraze misie DART prinášajú pozemné teleskopy spolu s mini-sondou LICIACube prvé zábery tesne po náraze sondy DART.

„Na záberoch zo satelitu LICIACube si môžeme všimnúť výrazný prúd materiálu, ktorý sa oddelil od povrchu. Je to naozaj pôsobivé,“ vysvetľuje Antonella Barucci z laboratória LESIA spadajúceho pod Parížske observatórium.

Zábery tesne po náraze sondy DART do asteroidu
Pohľad zo Zeme. Zdroj: ESA

Na základe oddeleného materiálu môžu vedci začať odhadovať hustotu materiálu na povrchu asteroidu. V utorok zdieľali vedci pomocou sociálnej siete Twitter záber z monitorovacieho systému ATLAS, ktorý zachytáva zrážku s asteroidom zo Zeme. Vedci vysvetľujú, že teleskop zachytil jednu snímku každých 40 sekúnd.

„To, čo môžete vidieť na videu v reálnom čase, trvalo približne dve hodiny,“ vyjadril sa Larry Denneau pracujúci na projekte ATLAS.

Poriadny náraz

Denneau popísal uniknutý stĺp materiálu ako „veľmi, veľmi veľký“. Predpokladá sa, že mohol mať priemer niekoľko tisíc km. V nasledujúcich dňoch sa astronómovia budú aj naďalej venovať skúmaniu asteroidu a definitívne potvrdia, či sa misii DART podarilo pozmeniť obežnú dráhu malého asteroidu. V prípade kozmických objektov totiž stačí len malá zmena, aby sa ich trajektória naprieč obrovskými vzdialenosťami zmenila výrazným spôsobom.

Mesiačik Dimorphos bude mať v roku 2026 ďalšiu návštevu. Európska vesmírna agentúra pripravuje misiu Hera, ktorá asteroid preskúma zblízka. Jej cieľom bude analýza povrchu a poškodenia, ktoré misia DART napáchala.

Zábery tesne po náraze sondy DART do asteroidu
Zdroj: ESA

Ako už bolo spomenuté, po náraze sa do vesmíru uvoľnilo množstvo materiálu pre astronómov dobrá správa. Analýza uvoľneného materiálu im totiž pomôže zistiť, či sa obežná dráha asteroidu zmenila alebo nie. Predbežné odhady však naznačujú definitívny úspech. Ako vysvetľujú astronómovia, čím viac materiálu sa uvoľní, tým viac sa obežná dráha asteroidu zmení. Zároveň dodávajú, že DART zasiahla mesiac Dimorphos „poriadne tvrdo“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close