SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Hrozí nám zrážka so „zabijakom planét“? Takáto je pravda o asteroide 2022 AP7, vysvetľujú astronómovia!

Astronómovia zo Slovenskej akadémie vied vyvracajú fámy o „zabijakovi planét“. Nič nám nehrozí!

V uplynulých dňoch viacero médií prinieslo správy o „zabijakovi planét“. Ide konkrétne o asteroid 2022 AP7, ktorý by sa mohol jedného dňa dostať do stretu so Zemou. Na túto tému sa ale nabalilo viacero nepravdivých alebo neúplných informácií, ktoré môžu v ľuďoch vyvolávať pocit paniky.

Asteroid spolu s ďalšími dvoma telesami objavili vedci z NOIRLab, ktorí uviedli, že: „Jedným z nich je 1,5 kilometra široký asteroid s názvom 2022 AP7, ktorý má obežnú dráhu, ktorá ho jedného dňa môže umiestniť do dráhy Zeme. Zvyšné asteroidy, nazývané 2021 LJ4 a 2021 PH27, majú obežné dráhy, ktoré bezpečne zostanú mimo obežnej dráhy Zeme.“. Hrozí nám ale nebezpečenstvo? Na túto problematiku sa pozreli astronómovia zo SAV.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ján Svoreň z AsÚ SAV spoločne s kolegami z ústavu vysvetľuje štyri nepravdivé tvrdenia spojené s týmto vesmírnym telesom, ktoré sa objavili v mediálnom éteri.

Tvrdenie:  Asteroid sa dlhodobo pohybuje medzi dráhami Venuše a Zeme

Skutočnosť: Asteroid sa pohybuje medzi dráhami Venuše a Jupitera, s najmenšou vzdialenosťou od Slnka 0,83 astronomickej jednotky (astronomická jednotka je priemerná vzdialenosť Zeme od Slnka) a najväčšou vzdialenosťou 5,02 astronomickej jednotky. Sklon jeho dráhy k rovine obehu Zeme okolo Slnka je 13,8 stupňa. Na malej časti svojej dráhy sa pohybuje vnútri dráhy Zeme – takéto asteroidy patria do skupiny Apollo. Najbližšie popri Slnku prešiel Asteroid 2022 AP7 30. marca 2022.

Je to síce pravda, ale…

Tvrdenie: Asteroid sa v najbližších dňoch priblíži k Zemi (z čoho by sa mohlo zdať, že nám niečo hrozí)

Skutočnosť: Je to síce pravda, ale dôležité je, že minimálna vzdialenosť v novembri 2022 bude 1,97 astronomickej jednotky, čo je približne 295 miliónov km, takže planéte Zem nehrozí určite nič.

Tvrdenie: Počas tohto priblíženia uvidia ľudia asteroid aj malými ďalekohľadmi

Skutočnosť: Asteroid 2022 AP7 má jasnosť 22. magnitúdu, čo znamená, že je pozorovateľný len dostatočne veľkými ďalekohľadmi.

Tvrdenie: V budúcnosti môže Jupiter nasmerovať Asteroid 2022 AP7 k Zemi

Skutočnosť: Asteroid je na veľmi stabilnej dráhe. Pohyb asteroidu je takmer v rezonancii s pohybom Zeme, keď asteroid obehne okolo Slnka raz za 5 obehov Zeme. Na dlhé obdobie viac ako tisíc rokov je tak zrážka so Zemou vylúčená. A ak by potom došlo k nebezpečnej zmene jeho dráhy, ľudstvo bude mať prostriedky na jeho odklonenie. Pred pár týždňami sa NASA úspešne skúsila pomocou nárazu sondy odkloniť malý asteroid Dimorphos (nebol na kolíznej dráhe so Zemou, išlo len o test). Za tisíc rokov nebude určite problém poradiť si aj so „zabijakom planét“. Takže v tomto prípade ide o zbytočné strašenie.

Dráhu Asteroidu dnes už vedci poznajú veľmi presne. Najbližšie k Jupiteru bude 30. septembra 2109 a to na vzdialenosť 178 miliónov km. To je 460-krát ďalej ako vzdialenosť Zeme a Mesiaca.

K Zemi sa asteroid priblíži najviac 12. marca 2052. Vzdialený bude 205 miliónov km, čo je až 530-krát ďalej ako vzdialenosť k Mesiacu,“ spresňuje astronóm J. Svoreň.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close