Vyhubenie dinosaurov bolo oproti tomuto nič: Asteroid Vredefort rozpútal katastrofu nevídaných rozmerov

Asteroid, ktorý vytvoril najväčší kráter na Zemi mohol byť oveľa väčší, než sa spočiatku predpokladalo.

Asteroid ktorý vytvoril najväčší kráter na Zemi mohol byť ešte väčším
Zdroj: Freepik (rawpixel.com), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred približne dvomi miliardami rokov narazil do našej planéty objekt, ktorý vytvoril najväčší kráter na planéte – kráter Vredefort. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o asteroid a vedecká komunita sa až dodnes zhodovala na tom, že mal priemer približne 15 kilometrov. Do povrchu Zeme narazil rýchlosťou 15 km/s.

Vedci z University of Rochester sa vo svojom novom výskume dopracovali k výsledkom, ktoré by mohli zmeniť spôsob, akým chápeme najväčší impaktný kráter na našej planéte. Podľa autorov bol asteroid oveľa väčší a po náraze spôsobil globálnu katastrofu nevídaných rozmerov. Ak chceme pochopiť hrozbu, ktorú pre nás predstavuje kolízia s asteroidom, najlepšie je podľa autorov začať so štúdiou najväčšieho krátera, aký na planéte máme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak dokážeme pochopiť ako vznikajú štruktúry ako kráter Vredefort, potom môžeme vytvoriť modely, ktoré by nám dokázali presnejšie priblížiť čo sa stane s našou planétou, ak nás zasiahne relatívne veľký asteroid,“ vysvetľuje Natalie Allen, prvá autorka novej štúdie.

Najväčší kráter na svete

Kráter Vredefort sa nachádza v Juhoafrickej republike a nesie názov po meste, ktoré sa nachádza vo vnútri. V roku 2005 ho zaradili do svetového dedičstva UNESCO. Kráter má priemer 300 km a je oveľa väčší ako kráter Chixulub, ktorý má priemer „len“ 170 km. Chixulub vznikol po náraze približne 10 km asteroidu, ktorý ukončil vládu dinosaurov na tejto planéte.

Kráter Vredefort sa vyznačuje štruktúrou zloženou z viacerých prstencov. Podobným je aj kráter Valhalla na mesiaci Kallisto, jednom z mesiacov Jupitera. Na Zemi sa veľa podobných štruktúr nezachovalo kvôli erózii a platňovej tektonike. Tie na geologických škálach pretvárajú povrch planéty a zakrývajú stopy po kráteroch. Vredefort si zatiaľ drží titul najväčšieho krátera, no v roku 2006 vedci objavili zatiaľ nepotvrdený kráter vo Wilkesovej zemi. Ten by mal mať priemer 500 km.

Erózia sčasti zničila kráter Vredefort, preto je pre vedcov pomerne náročné odhadnúť jeho veľkosť. Autori nového výskumu sa však hádajú, že objekt s priemerom 15 km by vytvoril kráter o veľkosti 172 km, teda s podobnými rozmermi ako kráter Chixulub. To sa však nezhoduje so súčasnými odhadmi priemeru Vredefortu.

Autori štúdie sa preto obrátili na počítačové simulácie, ktoré by im mohli pomôcť presnejšie určiť veľkosť objektu, ktorý pred dvoma miliardami rokov do našej planéty narazil. Simulácie ukazujú, že asteroid mohol mať veľkosť až 25 km a do zeme narazil rýchlosťou 20 km/s. Objekt s takýmito rozmermi by dokázal vytvoriť kráter o veľkosti Vredefortu.

„Počítačové modely nám umožňujú predpovedať množstvo materiálu, ktorý sa po náraze gigantického asteroidu uvoľnil. Predpokladáme, že časť materiálu mohla od centra kráteru odletieť až do vzdialenosti 2,5-tisíc km,“ píšu autori vo svojej štúdii.

Asteroid ktorý vytvoril najväčší kráter na Zemi mohol byť ešte väčším
Kráter Vredefort. Zdroj: Wikimedia

Katastrofa nevídaných rozmerov

Stopy materiálu vyvrhnutého dopadom asteroidu Vredefort vedci našli až v Karelsku, krajine Ruskej federácie. V súčasnosti sa Juhoafrická republika nachádza podstatne ďalej, no v minulosti boli tieto dve krajiny bližšie pri sebe. Autori štúdie však uvádzajú, že je náročné s presnosťou určiť polohu pevniny pred niekoľkými miliardami rokov.

Asteroid Vredefort bol podľa simulácie väčší ako Chixulub, ktorý vyhubil dinosaurov, čo znamená, že by na planéte spôsobil ešte väčšiu katastrofu. Chixulub spôsobil rozsiahle lesné požiare, vlny tsunami a nasledovalo obdobie globálneho otepľovania a kyslých dažďov, ktoré pripravili o život vysoké percento živočíšnych druhov.

Ak bol Vredefort skutočne väčším, dôsledky pre našu planétu by boli ešte katastrofickejšie.

„Na rozdiel od asteroidu Chixulub, Vredefort po sebe nenechal stopy masového vymierania života, či lesných požiarov. V tom čase stromy ešte neexistovali a našu planétu obývali len primitívne jednobunkové organizmy,“ vysvetľuje Miki Nakajima, spoluautor štúdie.

Čím viac informácií vedci získajú o dávnych kráteroch na povrchu Zeme, tým presnejšie ich modely môžu byť. Presné počítačové simulácie potenciálnej zrážky Zeme s asteroidom by nám mohli ukázať, čomu by sme v budúcnosti mohli čeliť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre