Aké prostredie pre život preferovali skorí predkovia ľudí? Vedci sa pozreli do vzdialenej minulosti 3-miliónov rokov

Autori novej štúdie na základe ostatkov našich predkov a klimatických modelov zistili, v akom prostredí by ste našli našich predkov žiť.

Ako cítili naši predkovia?
Zdroj: CC0 from Pixabay, NASA / JPL-Caltech

Nový výskum vedcov z IBS Center for Climate Physics sa bližšie pozrel na životy našich predkov, primárne na to, aké prostredie obľubovali jedny z prvých ľudí na planéte.

Druh Homo sa vyvíja posledné 3-milióny rokov a hoci nám to tak častokrát nepríde, evolúcia prebieha v plnom prúde aj dnes. Ak sa však pozrieme hlbšie do minulosti, všimneme si čoraz častejšie striedanie teplých a studených období. Zmena klimatického prostredia Zeme ovplyvnila aj našich predkov. V tomto smere sa výskumníci snažia pochopiť, ako sa naši najstarší predkovia dokázali prispôsobiť čoraz intenzívnejším klimatickým extrémom, napríklad ľadovým dobám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jednou z hlavných otázok je, či sa naši predkovia prispôsobili na zmenu prostredia v ktorom žili, alebo cestovali za lepšími a stabilnejšími podmienkami. Aby zistili ako sa mohli naši predkovia v týchto situáciách správať, analyzovali viac ako tritisíc fosílií našich predkov. Výsledky analýzy neskôr spojili s realistickými simuláciami podnebia a vegetácie. Tieto simulácie dokázali pokryť posledné 3-milióny rokov.

„V prípade archeologických a antropologických nálezísk sme zo simulácie vytiahli príslušné klimatické podmienky. To nám umožnilo zistiť, aké podmienky obľubovali archaické druhy človeka, napríklad Homo ergaster, habilis, eretus, heidelbergensis či neanderthalensis, rovnako v akom prostredí obľubovali žiť naši priami predkovia druhu Homo sapiens,“ vysvetlila Elke Zeller, vedúca nového výskumu.

Kde žili naši predkovia?

Výsledky štúdie poukázali na to, že predkovia žijúci v Afrike preferovali otvorené prostredia. Po migrácii do Eurázie pred 1,8-miliónmi rokov sa však druhy ako H. erectus, H. heidelbergensis a H. neanderthalensis naučili tolerovať aj ďalšie typy prostredí, napríklad miernejšie podmienky a boreálne lesy. Autori štúdie vysvetľujú, že naši predkovia začali vyrábať prvé nástroje, aby dokázali v lesnatom prostredí prežiť. Spolu s nástrojmi sa mohli vyvíjať aj sociálne schopnosti.

Pred približne 200-tisíc rokmi sa v Afrike objavil moderný človek – Homo sapiens. Ten bol univerzálnym tvorom, ktorý sa vyznačoval flexibilitou, mobilitou a súperivosťou. Homo sapiens zároveň dokázal prežiť aj v tvrdších prostrediach púšte a tundry. Štúdia však ukázala, že celkovo naši predkovia preferovali žiť v prostredí s väčšou diverzitou.

„Znamená to, že naši predkovia obľubovali prostredia, kde mohli nájsť pestrú paletu rôznych rastlín či živočíchov,“ tvrdí Zeller.

Autori štúdie sa zastávajú názoru že pestrosť prostredia mohla hrať dôležitú úlohu pri našej evolúcii. Naši predkovia druhu H. sapiens boli prispôsobení na to, aby využívali heterogénne prostredie. Autori štúdie ďalej tvrdia že diverzita krajiny a rastlinstva bola pre ľudí selektívnym elementom a zároveň jedným z hlavných dôvodov pre socio-kultúrny vývoj. Zároveň táto práca vedcom poskytuje viac informácií o tom, ako mohla zmena prostredia ovplyvňovať hľadanie potravy. Vedci vo svojej práci aj naďalej pokračujú a v budúcnosti prinesú viac informácií o minulosti našich predkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre