Toto je 5 najbežnejších chýb, ktoré spôsobujú slabý Wi-Fi signál. Robíte ich aj vy alebo sa im vyhýbate?

Pozrite sa na najbežnejšie chyby, ktoré robíme a spôsobujú nekvalitný Wi-Fi signál.

nekvalitny WiFi signal
Zdroj: Rachata Teyparsit / Shutterstock.com a Kamil Urban / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Pravdepodobne sa vám to už stalo, zapli ste si počítač alebo chytrý televízor, že si pozriete film, no internet vám išiel ako v lete na saniach. Častokrát v takejto situácii nadávame na poskytovateľa internetu, no ten nemusí byť na vine. Problém môže byť aj na vašej strane. Nižšie sa pozrieme na tie najčastejšie dôvody, ktoré robíme, keď nám internet nefunguje podľa našich predstáv. Pozrite sa, čo všetko môže ovplyvniť kvalitu signálu!

Čo môže spôsobovať, že internet cez Wi-Fi vám ide zle

Máte príliš veľa pripojených zariadení k Wi-Fi

Častou chybou, ktorú si mnohokrát neuvedomujeme, je príliš veľa pripojených zariadení k jednej Wi-Fi sieti, čo môže spôsobiť, že vám internet nebude fungovať podľa predstáv. Predstavte si Wi-Fi ako diaľnicu, po ktorej počas noci ide len pár áut. Doprava je plynulá a rýchla. No počas rannej špičky sa pohybujete krokom, lebo diaľnica je plná áut. Niečo podobne sa môže stať aj v prípade Wi-Fi. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste nemali pripojených viac ako 4 až 6 zariadení k jednej sieti, no novšie routery sú schopné zvládnuť i viac zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto situácia je bežnejšou, než si myslíte a to hlavne vo večerných hodinách, kedy sa všetci zídete pri televízore a každý má v nohaviciach aj telefón, ktorý je pripojený k sieti. Rovnako treba povedať, že smartfóny majú tendenciu sa aktualizovať vo večerných hodinách vrátane aplikácií. K sieti je pritom zvyčajne pripojených oveľa viacej zariadení, napríklad počítače, robotické vysávače a podobne. Inými slovami, vaša sieť je preťažená.

V okolí routera máte ďalšie zariadenia, ktoré rušia signál

Možno ste to nevedeli, ale signál môžu rušiť aj ďalšie zariadenia,. Rôzne elektronické zariadenia, ako sú mikrovlnné rúry, bezdrôtové telefóny, Bluetooth zariadenia, bezdrôtové reproduktory a iné zariadenia pracujú v podobnom frekvenčnom pásme ako Wi-Fi (2,4 GHz alebo 5 GHz), a môžu spôsobiť interferenciu a ovplyvniť spojenie. Znamená to, že ak si napríklad položíte smartfón vedľa routera, tak to môže spôsobiť rušenie signálu.

„Niektoré zariadenia, ako sú mikrovlnné rúry, baby monitory a Bluetooth zariadenia, používajú rovnakú frekvenciu ako Wi-Fi router. Ak sa tieto zariadenia nachádzajú v blízkosti vášho Wi-Fi routera, môžu spôsobiť zhoršenie signálu.“

Máte zle umiestnený router

Router by mal byť vo všeobecnosti umiestnený v centrálnej pozícii a nemali by mu stáť prekážky v šírení signálu. Rôzne materiály, ako je napríklad betón, tehla, kov a ďalšie, znižujú kvalitu signálu. Rovnako by sme v okolí routera nemali mať umiestnené reflexné prvky a to z dôvodu, že môžu odrážať signál nesprávnym smerom. Málo kto vie, že negatívne ovplyvňuje kvalitu signálu aj to, keď umiestnite router za televízor.

Wi-Fi router zly signal
Zdroj: Kamil Urban / Shutterstock.com

Používate nesprávnu frekvenciu

Dnešné routery dokážu komunikovať so zariadeniam cez 2,4 GHz alebo 5 GHz pásmo. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je jedno, akú frekvenciu používate, no nie je to celkom tak. 2,4 GHz frekvencia dokáže lepšie prechádzať cez prekážky, no je vo všeobecnosti menej výkonnou. Rovnako treba povedať, že väčšina zariadení používa 2,4 GHz pásmo a ak bývate v bytovom dome, tak kvalitu signálu môžu rušiť aj vaši susedia. Dôvod je, že 95% zariadení príde prednastavených, aby komunikovali prostredníctvom tohto pásma. Preto problém môžete často vyriešiť tým, že jednoducho prepnete 2,4 GHz pásmo na 5 GHz, prípadne povolíte routeru vysielať signál na oboch frekvenciách.

Ste od routera príliš ďaleko

Častou chybou je i to, že sa nachádzate od routera príliš ďaleko. Hoci v prípade domácnosti, by malo Wi-Fi dosiahnuť takmer všade, tak si je dobré uvedomiť, že prekážky vo vysielaní signálu môžu spôsobiť, že signál sa k vám jednoducho nedostane. Ak by ste chceli odhaliť kvalitu signálu aj v tých najvzdialenejších kútoch domácnosti, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti aplikáciu WiFi AR, pomocou ktorej uvidíte v reálnom čase na obrazovke telefónu, ako kvalitný signál máte v domácnosti v rôznych miestnostiach alebo za prekážkami.

Robíte niektoré z týchto chýb aj vy alebo sa im vyhýbate? Prípadne, poznáte aj vy nejaké ďalšie bežné chyby, ktoré sme nespomenuli? Dajte nám ich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre