Pri výrobe kamenných nástrojov naši predkovia riskovali život: Je to oveľa nebezpečnejšie, než sme si mysleli!

Výroba kamenných nástrojov sa považuje za najdôležitejší míľnik našej evolúcie, no až doteraz sme nevedeli o rizikách, ktoré tento proces obnáša.

vyroba kammenych nastrojov predkovia_titulka
Zdroj: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Výroba kamenných nástrojov sa považuje za jeden z najdôležitejších evolučných míľnikov v histórii nášho druhu. Rôzne nástroje našim predkom umožnili spracovať zdroje, ktoré našli v prírode. Pazúriky alebo nože umožnili spracovanie mäsa, primitívne sekery dovolili predkom získať drevo alebo sa dostať k výživnej kostnej dreni a hroty na šípe slúžili na obranu pred predátormi alebo inými skupinami.

Vyrobiť kamenný nástroj nie je žiadna veda, stačia na to dva kamene, pričom jeden využívate na opracovanie toho druhého. Aj dnes existuje disciplína, v rámci ktorej sa ľudia po vzore našich predkov pokúšajú vytvoriť čo najlepšie kamenné pazúriky alebo hroty šípov. Ako pri každej disciplíne, ani táto sa nezaobíde bez občasného zranenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Kent State University ale v rámci svojej novej štúdie zisťujú, že výroba kamenných nástrojov je oveľa nebezpečnejšia ako sa spočiatku predpokladalo. Dnes nadšencom pomôžu skúsení lekári v nemocnici, antibiotiká a obväzy, no naši predkovia tieto vymoženosti k dispozícii nemali. Pri vážnejších poraneniach hrozil zápal rany a v horšom prípade aj smrť.

„Naši predkovia dobrovoľne podstupovali riziko, ktoré predstavovala výroba kamenných nástrojov,“ hovorí Metin I. Eren, jeden z autorov štúdie.

Eren spolu so svojim kolegom Stephenom Lycettom patria k nadšencom pre výrobu kamenných nástrojov a venujú sa jej aj vo voľnom čase. Nápad na túto štúdiu sa v ich hlavách zrodil pred viac ako desiatimi rokmi, keď sa rozprávali o možných zraneniach počas tejto činnosti. Ako nadšenci si uvedomujú, že pri výrobe kamenných nástrojov sa môže človek zraniť. Doteraz ale neexistovala štúdia, ktorá by sledovala ako často sa zranenia vyskytujú a aké vážne môžu byť.

V rámci štúdie spovedali 173 ľudí, ktorí sa venujú výrobe kamenných nástrojov v modernej dobe. Tí pre potreby štúdie popísali s akými zraneniami sa počas tejto aktivity stretli.

Ako sa môže človek pri výrobe kamenných nástrojov zraniť?

Autori štúdie zistili, že medzi najvážnejšie zranenia patrí napríklad zárez kamenným pazúrikom hlboko do okostice alebo prerazenie členka. 35 ľudí popísalo, že im počas výroby vletel do oka malý úlomok kameňa. Vedci nahliadli aj do histórie. Koncom 19. storočia William Henry Holmes, americký dobrodruh, archeológ, geológ a antropológ, prišiel o celú ľavú ruku kvôli nehode spojenej s výrobou kamenných nástrojov.

„V našej štúdii kladieme obrovský dôraz na to, aká musela byť výroba nástrojov pre našich predkov dôležitá. Tí boli ochotní podstúpiť riziko straty končatiny alebo života, len aby mali k dispozícii nástroje. Ich dôležitosť musela byť v tej dobe nepredstaviteľná,“ hovorí Eren.

Výroba kamenných nástrojov mohla viesť k smrti
Zdroj: Kent State University, Metin Eren, Ph.D

Väčšina zranení pre nás nie je nebezpečná, vďaka modernej medicíne. Treba však zobrať do úvahy to, že v minulosti naši predkovia nepoznali šitie rán a ani antibiotiká. V prípade infekcie aj menšej rany mohol človek veľmi rýchlo prísť o život. Autori by chceli v ďalších prácach zistiť, ako toto riziko mohlo ovplyvniť sociálny aspekt prvých spoločenstiev. Zamerajú sa na to, ako mohli naši predkovia učiť svojich potomkov vyrábať nástroje čo najbezpečnejším spôsobom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre