7 routerov známej značky, ktorú obľubujú aj Slováci, sú „deravé ako rešeto“. Hackeri sa vám môžu poľahky dostať do zariadenia!

Routery známej značky sú v ohrození. Cez chyby známe ako CVE-2024-3079 a CVE-2024-3080, sa môžu hackeri dostať do vášho zariadenia. Ak máš jeden z týchto vysielačov, aktualizuj si v ňom firmvér.

Bezpečnostní experti upozorňujú, že populárne herné routery majú kritickú bezpečnostnú slabinu.
Zdroj: Unsplash (Compare Fibre), Pixabay (GDJ, MickeyLIT), Úprava: Vosveteit.sk

Možno si už niekedy mal vírus vo svojom počítači alebo smartfóne a rozmýšľal si, ako sa do neho dostal útočník. Väčšinou si do zariadenia stiahneme škodlivý softvér sami, napríklad počas sťahovania aplikácie či hry z neoficiálneho zdroja, napríklad z úložiska. Častokrát ale hackeri využívajú aj zraniteľnosti vo softvéri, a preto by si nemal podceňovať bezpečnostné aktualizácie.

Mať aktuálny softvér v smartfóne či počítači je základom, aby si zostal v bezpečí. Druhým dychom treba ale povedať, že je to len „pol cesty“, aby si sa vyhol nástrahám, ktoré na teba číhajú na internete. Aktualizácie by si mal kontrolovať aj pre tvoj vysielač, čo mnoho ľudí podceňuje. Hovoríme konkrétne o routery, cez ktorých sa pripájaš k internetu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Populárne routery sú v ohrození, hlási známy výrobca

Častokrát bezpečnostná diera môže byť aj vo vysielači, čo mnohí podceňujú, a preto je dôležité, mať aktualizovaný softvér aj v ňom.

Najnovšie technologický gigant, Asus, upozorňuje na niekoľko slabých miest v siedmych routerov spoločnosti. Ide o závažné bezpečnostné diery, prostredníctvom ktorých sa môže potenciálny útočník dostať do zariadení obetí. Chyby nesú označenie CVE-2024-3079 a CVE-2024-3080. Tieto zraniteľnosti patria medzi závažné. Situáciu preto nepodceňuj.

„Niektoré modely smerovačov ASUS majú zraniteľnosť pri obchádzaní autentifikácie, ktorá umožňuje neovereným vzdialeným útočníkom prihlásiť sa do zariadenia.“, znie popis chyby CVE-2024-3080. No ani popis druhej bezpečnostnej diery neznie o moc lepšie. „Niektoré modely smerovačov ASUS majú zraniteľné miesta pretečenia vyrovnávacej pamäte, čo umožňuje vzdialeným útočníkom s oprávneniami správcu vykonávať na zariadení ľubovoľné príkazy.“

Asus preto odporúča vlastníkom routerov nižšie, aby si ich čo najskôr aktualizovali.

„Aktualizujte svoj smerovač najnovším firmvérom. Najnovší firmvér nájdete na stránke podpory ASUS.“, hovorí technologický gigant na svojom webe, kde nájdete aj odkazy na stránku podporu spolu s aktualizáciou.

Ktoré smerovače je potrebné aktualizovať?

Prejdime ale teraz k samotným modelom routerov, ktoré je potrebné čo najskôr aktualizovať. Je ich celkovo 7 a ide o modely nižšie:

  • XT8,
  • XT8_V2,
  • RT-AX88U,
  • RT-AX58U,
  • RT-AX57,
  • RT-AC86U a
  • RT-AC68U.

V prípade, ak máte jeden z routerov vyššie, tak vám ho odporúčame čo najskôr aktualizovať. ASUS pre ne už uvoľnil bezpečnostnú záplatu, ktorá rieši vzniknutú situáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre