Ochrana pred vírusmi a malvérom môže byť súčasťou VPN služieb. Ako Vás ochráni a ktoré všetky hrozby dokáže eliminovať?

Integrovaná ochrana pred potencionálnym malvérom a inými hrozbami v rámci VPN služieb slúži ako dodatočná ochranná vrstva pred útočníkmi.

pozor pocitac virus hacknuty system
Zdroj: Pungu x / Shutterstock.com

V dnešnom digitálnom prostredí je spoľahlivá kybernetická bezpečnosť dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Vzhľadom na rýchly vývoj kybernetických hrozieb je nevyhnutné mať na všetkých zariadeniach spoľahlivý a komplexný ochranný systém. Väčšina z nás sa však pred prípadnými kybernetickými hrozbami, ako sú bežné vírusy a malvér, chráni štandardnými antivírusovými nástrojmi. Tie však nie sú jedinou alternatívou. Pre používateľov využívajúcich rôzne VPN služby sa totižto ponúka možnosť využitia integrovaných antivírusových funkcií. Tie bezproblémovo ochránia zariadenia podobne, ako štandardné antivírusové programy a zároveň tak používateľ „zabije“ dve muchy jednou ranou. V rámci jedného predplatného môže využívať možnosti štandardného VPN pripojenia, ako aj výhody pokročilého antivírusového softvéru. Vo väčšine VPN služieb od rôznych poskytovateľov sa takáto „funkcionalita“ označuje ako ochrana pred hrozbami, prípadne anglicky „Threat Protection“. Pred akými hrozbami však dokážu takéto funkcionality chrániť vaše zariadenie a aké výhody prinášajú?

Komplexné kybernetické zabezpečenie s funkciami antivírusu

Funkcia ochrany pred hrozbami nie len iba jednoduchý doplnok integrovaný do VPN služieb, ale ide o plnohodnotnú aplikáciu pre kybernetické zabezpečenie zariadení, či už bežných počítačov a notebook alebo smartfónov. Štandardom takýchto funkcionalít je proaktívny prístup. Pri sťahovaní položiek z internetu a to najmä z neznámych zdrojov prichádza ku skenovaniu položiek. Podobne ako pri bežných antivírusových programoch, takýmto spôsobom môžu byť včasne identifikované škodlivé vírusy alebo iný typ malvéru. V prípade identifikácie tak automaticky dôjde k odstráneniu infikovanej položky a jej znefunkčneniu, čím sa zamedzí jej ďalšiemu šíreniu v zariadení a vykonávaniu škodlivých obslužných rutín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prehliadanie bez nechceného sledovania

Jednou z výrazných funkcií ochrany pred hrozbami môže byť aj schopnosť zlepšiť zážitok z prehliadania na internete. Častou vychytávkou týchto nástrojov je totižto automatické blokovanie rušivých reklám. Tie sú totižto bežne nie len otravné a zahlcujú obrovskú časť obrazovky, ale zároveň sú častým vektorom samotných hrozieb (teda ich prvotným spúšťačom). Okrem toho dokážu zastaviť sofistikované sledovacie nástroje na webe, ktoré skryto zhromažďujú vaše osobné údaje. Funkcie tak dokážu zabezpečiť, že vaše online aktivity zostanú súkromné a bezpečné.

Detekcia phishingu pomocou inteligencie

Phishingové útoky sú bežnou taktikou, ktorú kyberzločinci používajú na krádež osobných údajov. Dokážu však bežné nástroje ochrany pred hrozbami vo VPN službách zabrániť aj týmto útokom? Časť z poskytovateľov využíva nástroje na báze umelej inteligencie a robustné databázy na odhaľovanie a blokovanie pokusov o phishing. Vďaka dôkladnému preskúmaniu každého odkazu, na ktorý kliknete, dokáže identifikovať a zabrániť prístupu na škodlivé webové stránky, ktorých cieľom je oklamať vás a prinútiť poskytnúť citlivé údaje. Tento inteligentný proces skenovania prebieha nepretržite a zabezpečuje ochranu pred vznikajúcimi hrozbami v reálnom čase. Aj nepozorní a menej skúsení používatelia tak majú k dispozícii ďalšiu vrstvu ochrany pred potencionálnymi hrozbami.

Vždy zapnutá služba nezávislá na VPN

Čo by malo byť pri výbere vhodného poskytovateľa VPN služby s „antivírusovou“ funkciou kľúčové je nezávislosť takejto funkcie od samotného VPN pripojenia. Nie všetky online aktivity si totižto vyžadujú použitie VPN pripojenia, no ochrana pred vírusmi a iným malvérom by mala byť k dispozícii neustále. Pred výberom sa tak uistite, že daná služba poskytuje takúto funkciu, ktorá je pre komplexné zabezpečenie vášho zariadenia kľúčová.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre