5 častých podvodov, na ktoré môžete naraziť na platformách ako Google Chat, WhatsApp, Telegram a ďalších

Bezpečnostní experti varujú pred podvodmi, ktoré sú na populárnej četovacej platforme najrozšírenejšie.

online podvod pozor
Zdroj: GamePixel / Shutterstock.com

Aplikácia Google Chat je jednou z najznámejších četovacích platforiem na trhu a ako informujú bezpečnostní experti z Trend Micro, ani táto aplikácia nie je chránená pred online podvodníkmi.  

Ak Google Chat používate, možno ste už aj vy natrafili na jeden z týchto druhov podvodu. Alebo ak používate inú platformu, napríklad WhatsApp či Telegram. V prípade že nie, nižšie sa dozviete, akými formami kyberzločinci na svoje obete útočia najčastejšie a ako môžete tieto formy podvodov ihneď rozpoznať. Dôležité je mať na pamäti, že všetky podvody sa začínajú nevyžiadanou správou a ak vás niekto náhodne kontaktuje, radšej buďte dvojnásobne opatrní. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako vyzerajú jednotlivé typy podvodov, s ktorými sa môžete stretnúť najčastejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na tieto podvody na chatovacích aplikáciách

Romantické podvody 

Väčšinu poteší kompliment od atraktívnej osoby opačného pohlavia, no pozor, aj takto sa môžu začínať romantické podvody, ktoré sú v online priestore čoraz častejšie. Jedného dňa vám príde správa, v ktorej vám niekto napíše, že sa mu páčite a našiel vás “náhodne” na internete. Opýta sa vás, či si chcete písať a podvod sa môže začať.  

Romantické podvody sú nebezpečné v tom, že niekedy môžu trvať dlho. Podvodník svoju obeť “namotáva” aj celé týždne, no výsledok je vždy rovnaký. Keď podvodník usúdi, že si získal dôveru obete, začne si pýtať peniaze. Väčšinou žiada peniaze na cestu alebo kvôli vážnemu problému v rodine. Ak sa obeť nechá oklamať a peniaze pošle, v živote už podvodníka neuvidí.  

Romantické podvody sa zakladajú na hraní sa s citmi a zneužívaní osamelosti človeka. Najlepšie sa pred nimi ochránite tak, že nebudete posielať peniaze nikomu, koho ste v živote nevideli a komu neveríte.  

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Phishing 

Phishingové podvody nájdete všade a v množstve rôznych foriem. Podstatou phishingu je to, že sa podvodník hrá na niekoho legitímneho. Môže ísť o banku, poštu, vládne inštitúcie alebo niekoho, koho poznáte. Z ničoho nič vám príde správa, v ktorej podvodník ponúka nejaký príbeh o tom, prečo potrebuje peniaze alebo vaše osobné informácie. Druhou časťou phishingu je odkaz na falošnú stránku.  

Ak na odkaz kliknete a zadáte svoje osobné alebo platobné údaje, prípadne pošlete peniaze, podvodníkom sami poskytujete informácie, ktoré môžu zneužiť na ďalšie podvody. Pred phishingom sa najlepšie ochránite tak, že v prípade nevyžiadanej správy nekliknete na žiadny odkaz, ani neposkytnete informácie priamo do chatu. Najlepšie je na takéto správy vôbec nereagovať. Ak vám napíše niekto blízky, radšej mu zavolajte na overené číslo, alebo napíšte cez inú četovaciu platformu.  

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Podvod s technickou podporou 

Ďalší rozšírený a nebezpečný podvod. Falošná technická podpora má za cieľ v tom lepšom prípade ukradnúť vaše prihlasovacie údaje, v tom horšom nainštalovať do vášho zariadenia malvér, ktorý umožní útočníkom na diaľku ovládať váš smartfón, počítač alebo iné zariadenie. Pamätajte si, že žiadna dôveryhodná technická podpora nekontaktuje zákazníkov z ničoho nič ako prvá.  

Zároveň nikomu nedávajte prístup k vášmu zariadeniu na diaľku cez TeamViewer alebo podobný softvér, ak mu na 200% nedôverujete.  

Falošné pracovné ponuky 

Ak vás jedného dňa kontaktuje niekto s lákavou pracovnou ponukou, rovnako sa majte na pozore. Podvody s prácou sa pokúšajú obete nalákať na mimoriadne lukratívne pozície, no eventuálne si od vás vypýtajú nejaký “poplatok” alebo chcú od vás citlivé informácie.  

hacker a online podvody
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Investičné podvody 

Investovanie znie ako lákavý biznis obor, no pozor na kohokoľvek, kto vás kontaktuje s vidinou priľahkého a vysokého zárobku. Podvodníci častokrát skúšajú svoje obete nalákať na falošné trading platformy, v ktorých sa len zdá, že obeť skutočne sľúbené peniaze zarába. Je to ale klam a v skutočnosti obeť len posiela peniaze podvodníkom. Keď bublina praskne, po podvodníkoch sa zľahne zem a obeť je o stovky, v horšom prípade až tisíce eur ľahšia.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre