Tajomný „námorník“ ukradol srdce vydatej ženy a spolu s ním aj tisíce eur: Polícia varuje, že sa u nás množia romantické podvody
Polícia Slovenskej republiky rieši podvod, pri ktorom sa neznámemu páchateľovi podarilo ukradnúť žene cez 4-tisíc eur.
Aj na Slovensku sa v tomto predvianočnom období častejšie stretávame s rôznymi formami podvodov. U nás sú populárne najmä tie, v ktorých figuruje falošný policajt alebo bankár.
Polícia Slovenskej republiky však dáva na známosť, že sa u nás objavili aj romantické podvody. Tentokrát ide o námorníka, ktorý si vyberá (nielen) osamelé ženy. Cez Facebook kanál polícia informovala o čerstvom prípade, v ktorom duchaprítomný pracovník záložne zachránil cenný majetok dôverčivej ženy. Peniaze, ktoré poslala podvodníkovi, sa mu už podariť nedokázalo.
Vysvitlo totiž, že žena poslala tisíce eur údajnému námorníkovi, ktorý sa jej prihovoril cez internet a žiadal od nej peniaze. Ako sme už spomenuli, ide o formu romantických podvodov, ktoré sa stávajú čoraz častejšie. Romantický podvod spočíva v tom, že si na sociálnych sieťach podvodník vytipuje svoju obeť, ktorej posiela žiadosť o priateľstvo. S obeťou nadviaže kontakt a v určitom momente začne od nej pýtať peniaze, či už na cestu za obeťou alebo na riešenie vážneho problému.
Rovnako prebiehal aj podvod, ktorý postretol dôverčivú Bratislavčanku. Tá sa na sociálnych sieťach zoznámila s mužom, ktorý uviedol, že pracuje ako lodný inžinier v zahraničí. Táto žena s vedomím manžela poslala postupne podvodníkovi až 4 600 eur. “Námorník” by určite dostal aj viac, ak by nebolo duchaprítomného pracovníka záložne.
Podvod si pracovník rýchlo všimol
Žena chcela v záložni speňažiť rodinné šperky, pričom sa so svojim plánom zdôverila pracovníkovi záložne. Ten ihneď postrehol že ide o podvod a celú situáciu žene vysvetlil. Do záložne bola privolaná aj polícia, ktorá začala so ženou podvod riešiť.
Neprehliadnite
Polícia upozorňuje, že na sociálnych sieťach striehne množstvo podobných indivíduí, ktoré cielia na osamelých ľudí. Chvíľkové pobláznenie môže byť “príjemné”, no polícia radí, aby sme ani v takýchto chvíľach nezabudli racionálne uvažovať. Podvodníci častokrát cielia na osamelé, no niekedy aj dlhodobo vydaté ženy. S nimi sa následne pokúšajú zoznámiť a ak uspejú, neskôr si môžu vyžiadať od obete peniaze.
Romantické podvody sú zákerné v tom, že neprebiehajú rýchlo, ako iné formy podvodu. Útočník môže od obete vyžiadať peniaze o pár dní alebo o dlhšiu dobu. Počas toho s obeťou aktívne komunikuje a nadviažu spolu vzťah. Preto je ťažké rozoznať, že v skutočnosti ide o podvod.
Špecifickou kategóriou romantických podvodov sú prípady, v ktorých figurujú známe osobnosti. Podvodníci sa vydávajú za známeho herca, herečku alebo v tomto prípade za ukrajinského prezidenta. Obeti sľubujú spoločný život a romantickú lásku, no než obeť môže žiť “šťastne až do smrti” so svojim obľúbeným hercom, musí mu poslať nejaké peniažky, aby sa ku nej mohol herec dostať.
Polícia upozorňuje, že mediálne známe osobnosti neposielajú žiadosti o priateľstvo a už vôbec nezvyknú od ľudí žiadať peniaze. Ak sa s niečím takýmto stretnete, ide o podvod.
Komentáre