Ako sa nenechať oklamať romantickými online podvodníkmi? Pozor, ak sa s týmto stretnete, ani neodpisujte!

Nechať sa oklamať romantickými podvodníkmi na internete je dnes skutočne jednoduché. Pozrite sa, ako sa tomu môžete vyhnúť.

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Stretnúť sa s podvodníkom na internete dnes nie je nič nezvyčajné. Aj vy ste sa pravdepodobne už niekedy stretli s tým, že vám do žiadostí o kontakt na sociálnej sieti prišla správa, kedy sa s vami niekto podozrivo snažil nadviazať kontakt. Ak šlo o správu v angličtine, dokázali ste to jednoducho odignorovať. Podvodníci sú však dnes oveľa presvedčivejší a začínajú s nami komunikovať aj v slovenčine. A pomocou umelej inteligencie, ako je napríklad ChatGPT, sú tieto podvody ešte viac realistické. Vytvárajú si pritom profily, ktoré vyzerajú realisticky a dokážu si na ne pridať aj nevinné fotky. Ako sa však vyhnúť tomu, aby sme sa stali obeťami takéhoto podvodu a ako môžeme takéto profily odhaliť a nenechať sa oklamať? Pozrite sa na to spolu s nami!

Ako môžeme odhaliť internetových podvodníkov?

Niektoré profily sa môžu zdať až príliš dokonale na to, aby boli reálnymi. Nie, nie je to len typická fráza, ktorú si povieme, keď nám napíše pán alebo pani Dokonalý / Dokonalá. Niekedy sa skutočne stretneme s nereálnymi profilmi, ktoré majú za cieľ z nás len vytiahnuť peniaze, oklamať nás a získať od nás čo najviac informácií, prípadne peniaze. Tieto profily môžu komunikovať lámavou slovenčinou, mať zvláštne zahraničné mená a napíšu nám sčista-jasna. Nižšie sa môžete pozrieť na nejaké ukážky, ako môžu tieto komunikácie vyzerať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Romantickí podvodníci ako sa nenechať oklamať
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto prípade sme sa stretli s tým, že sa nás internetový podvodník snažil osloviť jednoduchým „ahoj“. Keď sa však pozrieme na profil bližšie, meno je zahraničného pôvodu, fotka korešponduje so starším mužom a pri bližšej prehliadke profilu sme nenašli žiadne konkrétne informácie o tejto osobe. Rovnako musíme poznamenať, že s osobou nemáme žiadnych spoločných priateľov, čo môže taktiež pôsobiť podozrivo. Tento kontakt by sa nakoniec mohol dostať k tomu, že by šlo o romantického podvodníka a my by sme sa možno nechali oklamať. Kontakt môže ale vyzerať aj inak.

Romantickí podvodníci ako sa nenechať oklamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento prípad podvodu je oveľa sofistikovanejší, pretože správa na prvý pohľad pôsobí priateľsky. Keď sa ale zamyslíme, tak je v skutočnosti písaná veľmi lámavou slovenčinou, pravdepodobne prekladaná cez klasický Google prekladač. Ak by sme však takémuto podvodníkovi odpísali, tak by sme sa možno dostali k tomu, kedy by s nami začal komunikovať na hlbšej úrovni, snažil by sa s nami zblížiť a nakoniec by sa pokúsil z nás vylákať nejaké tie peniaze.

Čo majú romantické podvody spoločné?

Vo všeobecnosti, keď sa nás útočník snaží okradnúť, tak najprv chce získať našu dôveru. To platí pri všetkých typoch podvodoch a to nielen pri tých, ktoré prebiehajú online. Ako ju útočník získa, tak sa snaží získať z priateľstva nejaký prospech. Môže to začať ťahaním informácií alebo peňazí. Zväčša to začne prosbou o malú pôžičku, napríklad na to, aby sa mohol za vami dostať. Potom príde s ďalším príbehom, že mu napríklad zhabali doklady a nemá z čoho žiť a je na ceste k vám a podobne. Takto sa to pomaly kopí, kým sa nenazbiera veľká suma. Keď odmietnete „pomáhať“, tak „priateľstvo“ skončí. Mimochodom, keď je človek slepo zaľúbený, tak vie spraviť úplne hlúposti, ktoré by inak nespravil. Minulý rok napríklad obehla svet správa, v ktorej žena poslala mužovi peniaze s tým, aby mal na letenku z vesmírnej stanice na späť na Zem, lebo nemal peniaze ako sa dostať domov.

Ako sa vyhnúť tomu, aby nás romantickí podvodníci mohli oklamať?

Tomu aby nás niekto oklamal, môžeme jednoducho predísť. Musíme však dodržiavať zásady bezpečného správania na internete a nikto nás už oklamať nemôže. Ako sa však takýmto situáciám vyvarovať? Nižšie sa môžete pozrieť na niekoľko tipov.

  1. Buďte obozretní a nedôverujte neznámym osobám online. Ak sa niekto chce príliš rýchlo zoznámiť alebo sa zdá byť príliš dokonalý, môže to byť varovný signál.
  2. Vyvarujte sa zdieľaniu citlivých informácií s neznámymi osobami ako sú vaše finančné informácie, osobné údaje o práci, bydlisku či podobne, prípadne fotografie. V prípade fotografií by sme prízvukovali, že podvodníci často pýtajú fotky obete s tým, že pošlú aj oni snímku. No tieto fotky na „výmenu“ často bývajú stiahnuté z internetu a posielajú ich s cieľom, aby získali materiál, ktorým vás budú neskôr vydierať.
  3. Skúmajte online profil osoby s ktorou hovoríte, aby ste sa uistili, že ide o skutočnú osobu. Často sú romantickí podvodníci schopní vytvoriť falošné profily.
  4. Zoznamujte sa prevažne cez overené aplikácie na zoznamovanie. Tie vo väčšine prípadov disponujú overením profilov a málokedy sa stane, že týmto kontrolám niekto unikne.
  5. Všímajte si detaily. Ak má niekto neustále výhovorky, prečo s vami nemôže začať videohovor alebo sa stretnúť, pravdepodobne nejde o tú osobu, s ktorou si myslíte, že komunikujete.
  6. Skúste si preveriť profil človeka, s ktorým komunikujete. Overte si, či sa jeho fotografia nenachádza na ďalších profiloch alebo nie je voľne dostupná na internete.
  7. Buďte opatrní, ak vás niekto na internete požiada o peniaze. Nikdy neposielajte peniaze neznámej osobe online.
  8. Ak vás niekto online požiada o stretnutie, vyberte si miesto, ktoré poznáte a kde bude bezpečne.
  9. Nezabúdajte, že niektorí podvodníci môžu byť veľmi trúfalí a môžu sa snažiť získať vašu dôveru počas niekoľkých týždňov alebo dokonca mesiacov. Buďte trpezliví a dôkladní pri overovaní totožnosti osoby s ktorou komunikujete.
  10. Ak ste už boli obeťou romantického podvodu, okamžite to nahláste polícii a taktiež svojej banke.

Mimochodom, dobrým trikom ako odhaliť podvodníka je aj pomocou vyhľadania profilového obrázku na internete. Častokrát zistíte, že fotografia bola ukradnutá z iného profilu.

Pamätajte si, že títo podvodníci často využívajú našu zraniteľnosť a nedostatok sebadôvery k tomu, aby od nás vylákali nejaké peniaze. Vždy si teda pri neznámych ľuďoch overte, či ide o reálnu osobu a nenechajte sa tak oklamať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre