Bizarný prípad, žena uverila, že si píše s ukrajinským prezidentom. Ten jej sľuboval spoločný život. Poslala mu peniaze

Žena zo susedného Česka sa nechala oklamať naozaj kurióznym spôsobom. S prezidentom Zelenským už videla spoločnú budúcnosť, no písala si online podvodníkom.

podvod scam utocnik sa vydaval za zelenskeho
Zdroj: Cast Of Thousands / shutterstock.com a Holger Much / shutterstock.com koláž Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové finty, ako nás oklamať na internete. Phishing sa rýchlo stáva obľúbenejšou formou útoku ako tradičný malvér a o rôznych nových taktikách informujeme na našom portáli pravidelne.  

Pokrok v umelej inteligencií viedol k typom útoku, v ktorom útočníci vytvoria umelý klon hlasu niekoho z vašich známych a pomocou neho sa z vás pokúšajú vytiahnuť peniaze. Čo tým chceme povedať je, že v dnešnej digitálnej dobe je niekedy takmer nemožné poznať, kedy sa vás niekto pokúša okabátiť obzvlášť ak vopred neviete, na čo si dať pozor. Potom tu však na druhej strane máme aj prípady, ktoré… no, veď posúďte sami. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bizarný prípad, ktorý síce pobaví, no má smutný koniec

Český portál iDnes informoval o kurióznom prípade ženy, ktorá sa nechala oklamať naozaj netradičným spôsobom. Všetko sa to začalo, keď si 42-ročná žena všimla na sociálnej sieti videopríspevok ukrajinského prezidenta, Volodymyra Zelenského a napísala komentár, v ktorom prezidenta pochválila.  

Čo však žena určite nečakala je to, že sa jej “prezident” ozve naspäť. Dvojica začala spolu komunikovať a netrvalo dlho, aby amorov šíp vystrelil a trafil priamo do čierneho. Zelenský žene nielenže vyznal lásku, no začali spolu plánovať aj budúcnosť. Ukrajinský prezident jej sľúbil zaslať balík s úsporami, no požiadal ženu, aby zaplatila dopravu vo výške 240-tisíc českých korún, čo je približne 9 940 Eur.  

“Keďže toľko peňazí nemala, musela si ich požičať. Prezident, ktorého poznala len mesiac, jej sľúbil, že si môže peniaze vziať späť z balíku, ktorý jej pošle. Až banka ju upozornila, že sa pravdepodobne stala obeťou podvodu a až potom išla celú vec nahlásiť,” vyjadrila sa hovorkyňa polície, Iva Kormošová.  

Facebook scam podvod_titulka
Zdroj: klevo / shutterstock.com, DG-Studio / shutterstock.com a Vosveteit.sk (koláž)

Pozor na až príliš výhodné pôžičky

No to nie je jediný podvod, na ktorý portál upozorňuje. A hoci v tomto prípade žena stratila “len” 240-tisíc českých korún, tak v tom druhom si prišla na raz toľko peňazí. Podvodníci zasiahli aj muža z okresu Dvůr Králové, ktorý online podvodníkom poslal až pol milióna korún (Pozn. redakcie: 20 724 Eur). Muža zaujala výhodná ponuka na pôžičku, ktorú potreboval na rekonštrukciu bytu. Ponuka však bola až príliš výhodná a ako muž zistil neskôr, až príliš dobrá na to, aby bola pravdivá.  

S mužom sa skontaktoval podvodník, s ktorým si po krátkom rozhovore dohodli podmienky pôžičky. Než však mohol dostať peniaze, musel uhradiť rôzne poplatky. Najprv muž platil za poistenie, potom za konverziu, aktiváciu, prevody, pokuty a po zrušení pôžičky aj za zrušenie. Dokopy poslal na tri rôzne účty necelého pol milióna korún. V oboch prípadoch začala polícia s trestným konaním vo veci podvodu, za čo páchateľom hrozí až päť rokov za mrežami.  

Aj Polícia Českej republiky apeluje na to, aby sme neverili všetkému, čo na internete čítame a už vôbec nie tomu, keď nám ukrajinský prezident vyjadrí po mesiaci lásku cez internet.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre