Ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou phishingu? Toto sú rady nad zlato, ktoré vám pomôžu identifikovať podvod

Pozrite sa na niekoľko tipov, ako môžete odhaliť, že sa vás niekto cudzí snaží podviesť. Takto identifikujete phishingové e-maily raz dva!

phishing podvodny email
Zdroj: Tang Yan Song / Shutterstock.com

Phishing je naozaj veľmi používaný typ podvodu v internetovom priestore. Stretnúť sa s ním môžeme prakticky na dennom poriadku. Tisícky ľudí každý mesiac sú oklamaní práve prostredníctvom phishingu pričom útoky sú čoraz sofistikovanejšie. Najprv si však v krátkosti uveďme, čo vlastne phishing je.

Čo je Phishing?

Pri phishingu sa hacker vydáva za niekoho iného vo veľa prípadoch ide napríklad o banku a následne žiada po obeti informácie a údaje, ktoré by však banka nikdy takýmto spôsobom nežiadala. Pri phishingu sa často využíva falošná webová stránka, ktorá má v obeti vyvolať pocit, že sa jedná o oficiálne stránku. Častokrát to naozaj obeť oklame, keďže webová stránka vyzerá priam identicky, vysvetľuje portál makeuseof.com. Najčastejšie podvodník rozošle tisícky e-mailov a čaká, kto sa chytí. Pri tomto podvode sa väčšinou nechá nachytať síce malé % ľudí, no vzhľadom na rozsiahlosť útoku, ide o kvantum obetí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa vyhnúť Phishingu

Teraz keď už viete, čo to Phishing je, prejdeme na to ako sa mu vyhnúť.

Využite antispamové funkcie

Veľa e-mailových klientov vie identifikovať podvodné e-maily a zablokovať ich alebo presunúť do priečinku spamu. Dokáže to vďaka tomu, že pomocou algoritmov, dokáže identifikovať spoločné premenné týchto správ. Napríklad, tieto správy majú často rovnakú šablónu, odkazujú na divno vyzerajúce URL adresy a podobne. No túto funkciu treba mať povolenú, aby aktívne filtrovala spam. Tieto správy potom viete nájsť v priečinku „Spam“.

Zablokujte podozrivých odosielateľov

Treba ale povedať, že nie všetky antispamové funkcie pracujú na 100%. V tomto prípade musíte byť obozretní vy. Ak vám niekto posiela škodlivú alebo pre vás podozrivú poštu, určite ho radšej zablokujte. Akonáhle ho zablokujete, už vám nebude môcť z danej emailovej adresy nič poslať. Identifikovať podvodníka môžete podľa, že vám posiela napríklad e-mail z nesúvisiacej adresy. Napríklad, ako môžete vidieť nižšie, tak podvodník sa vydáva za Tatra banku, no správu poslal z adresy „mediaonegroup.ch“, ktorá už na prvý pohľad nijako nesúvisí s bankou.

Podvodny email tvariaci sa ako od tatrabanky
Zdroj: Vosveteit.sk, príklad podvodného e-mailu

Využite stránky, ktoré preveria link

Rôzne webové stránky sú tu preto, aby sme ich využili a niektoré nám vedia aj neskutočne pomôcť, reč je aj o stránkach ktoré preveria link a následne uvedú, či je bezpečné naňho kliknúť alebo nie. Väčšina stránok je zadarmo a radšej využite dve alebo tri pre prípad, že by nejaká ukázala zlý výsledok.

Ako skontrolovať, či je odkaz bezpečný?
Zdroj: Vosveteit.sk

Používajte stránky ktoré skontrolujú vek domény

Väčšina dobrých a overených firiem má svoju webovú stránku už mnoho rokov, a preto už dlhšie vlastní konkrétnu doménu. Podvodné stránky sú na druhej strane často staré len niekoľko dní, týždňov alebo pár mesiacov no nie vždy to môže byť pravda. V každom prípade, skontrolovať vek domény je skvelým nástrojom, ako odhaliť, že nemusí byť niečo v poriadku. Vek domény môžete skontrolovať napríklad cez web who.is.

Vytvorte si účet, ktorý však bude len jednorazový

Vytvorenie takéhoto účtu je perfektné pre tých, ktorí potrebujú alebo veľmi chcú daný link otvoriť, no boja sa, aby sa nestali obeťou nejakého podvodu. Pri prihlasovaní na nejakú pre vás nie veľmi podstatnú, radšej využite jednorázový účet. Vyhnete sa tak tomu, že by vám útočník ukradol váš účet.

Nainštalujte si antivírusový softvér

Práve antivírusový softvér je nevyhnutnosť, keď vlastníte notebook alebo počítač, hlavne v dnešnom svete, kedy na vás všade číha nebezpečenstvo vo forme internetových útokov na každom rohu. Môže sa vám zdať zbytočné platiť za nejaký antivírusový softvér, no naozaj je to nevyhnutnosť aj keď zariadenie využívate minimálne. Neviete si prestaviť, ako často vás vie ochrániť.

Buďte obozretní

Pri phishingu vám vedia nejaké faktory napovedať, že sa môže jednať o podvod. Je potrebné byť obozretní a nespoliehať sa na šťastie alebo len na antivírusový softvér. V podvodných e-mailoch viete nájsť napríklad pravopisné chyby, často útočníci naliehajú, aby ste konali hneď, URL adresy vás presmerujú na weby s divnými adresami a podobne. Tých chýb a nedostatkov je pomerne veľa, no netreba ich brať na ľahkú váhu.

Taktiež si pozrite e-mailovú adresu odosielateľa. Pri Phishingu sa môže stať, že napíšu napríklad miesto Instagram Instag1ram a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre