Ako spoznať romantického podvodníka na online zoznamkách? Na tieto znaky si dávajte obrovský pozor

Romantické podvody sa stávajú čoraz rozšírenejšími aj u nás.

romanticky podvod online scam
Zdroj: Pixabay.com (WORSTWANTED a GDJ)

Internetové zoznamky, ako napríklad Tinder, sú populárnou kratochvíľou nielen pre mladých. Niekto na nich hľadá dobrodružstvo, ďalší zas lásku a malá skupina ľudí svoju ďalšiu obeť.  

Ak nás čítate pravidelne, určite ste aj vy postrehli článok o takzvaných romantických podvodoch. Tie majú neprekvapivo svoj domov práve na internetových zoznamkách a od bežných podvodov sa až tak nelíšia okrem toho, že sú o niečo zákernejšie. Väčšina online podvodov na internete prebieha na kvantitu. V praxi to znamená, že nie sú veľmi dobre vymyslené a v podstate veľmi rýchlo zistíte, o čo podvodníkovi naozaj ide. V prípade romantických podvodov, si môže podvodník dať načas a svoju obeť lepšie spoznať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Facebook falosny ucet dezinformacie
Zdroj: TY Lim / Shutterstock.com a FuzzBones / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Podvodníci si zakladajú falošné profily a ich obeťami sú väčšinou ľudia hľadajúci lásku. Je jedno, či ste muž alebo žena, ak si nedáte na tieto falošné profily pozor, veľmi rýchlo sa môžete obeťou podvodu stať aj vy. Na čo si dávať pozor?  

Ako nenaletieť na romantický podvod na internete?

Takto spoznáte falošné zoznamkové profily  

Keď sa s niekým zhodnete na Tindri, môže to byť vzrušujúce. Nová osoba, nové zážitky a dobrodružstvá. Je ľahké nechať sa uniesť prúdom, no stále majte na pamäti, že sa rozprávate s cudzím človekom a existuje šanca, že tento človek vôbec nie je ten, za ktorého sa vydáva. Spozornieť by ste mali hlavne v prípade, ak niekto chce vedieť príliš veľa príliš skoro.  

Prejsť na inú sociálnu sieť nemusí znamenať hneď problém. Dávajte si však pozor, ak niekto chce až príliš veľa súkromných informácií len krátko po tom, ako ste sa spoznali. Ani nádejnej zhode neprezrádzajte celé meno, vašu adresu, dátum narodenia, či číslo karty.  

Ďalší trik, ktorí romantickí podvodníci používajú, je rýchly presun do osobnej až intímnej roviny. Pamätajte, nikto by vám po pár dňoch nemal vyznávať lásku, obzvlášť ak ste sa nikdy predtým nevideli. Dávajte si preto veľký pozor na tieto priskoré prejavy náklonnosti a nenechajte sa nimi opantať.  

Romantický podvodník vám síce môže písať ako vás miluje, no rázne odmieta akúkoľvek inú formu komunikácie, v rámci ktorej by ste sa mohli vidieť. Ak sa niekto nechce stretnúť, odmieta hovor alebo videohovor, no zároveň vám prejavuje veľa náklonnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o romantického podvodníka.  

 

Rovnako majte na pamäti, že „romantickí podvodníci“ často apelujú na druhú stranu, aby prešli komunikovať do inej aplikácie mimo stránku, kde sa nadviazali s vami kontakt. Dôvod je taký, že rôzne AI nástroja na tomto type služieb, dokážu z konverzácií rozpoznať znaky, že ide o podvod.

O sebe vám veľa nepovie

Falošné profily môžete však jednoducho rozpoznať aj tak, že vám podvodník buď nechce dať celé meno, alebo ak vám ho dá, nenájdete o ňom žiadne informácie, ani iné sociálne siete. Ak sa zdá, akoby táto osoba online neexistovala, môže ísť o ďalší varovný signál, že niečo nie je tak, ako má byť. 

Ak už máte podozrenie na falošný účet a romantického podvodníka, pozrite sa lepšie na to, čo hovorí. Môže sa stať, že jeho príbehy budú mať obrovské medzery a už na prvý pohľad je zjavné, že si ich zrejme táto osoba vymyslela. Aj to vám môže prezradiť, že sa rozprávate s podvodníkom.  

Taktiež sa pozrite aj na fotografie, ktoré má zverejnené druhá osoba na svojom profile. Skúste ich vyhľadať na internete, či nepatria inej osobe.

dezinformator falosna profilova fotografia
Zdroj: Printscreen z profilu Michal Smolka, ktorý ukradol fotografiu človeku na druhej strane zemegule

Je jedno či ste si písali pár dní, alebo pár týždňov. V určitom momente si podvodník od vás vypýta peniaze. Možno ide o námorníka z cudziny, alebo ženu z iného mesta, ktorá vás chce vidieť. V oboch prípadoch si podvodník vypýta peniaze za cestu. Ak mu ich dáte, v živote neuvidíte ani človeka, ani peniaze.  

Romantickí podvodníci si tiež môžu vymyslieť rôzne iné scenáre. Buď nestíhajú platiť nájomné a hrozí, že skončia na ulici, alebo im zomrel niekto blízky a potrebujú peniaze na účet. V žiadnom prípade by ste nemali takýmto ľuďom posielať peniaze.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre