Zombie vírusy uväznené v permafroste by sme nemali podceňovať, tvrdí štúdia: Takéto riziko pre nás predstavujú

S roztápajúcim sa permafrostom sa vedci obávajú, že sa do prostredia uvoľnia vírusy, ktoré strávili desaťtisíce rokov pod ľadom.

Čo naozaj znamená objav zombie vírusu na Sibíri?
Zdroj: Unsplash (Philipp Trubchenko) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V oblastiach blízko pólov planéty sa stretávame s takzvaným permafrostom, inak aj trvalo zamrznutými oblasťami. Ide o regióny, ktoré môžu pod snehom a ľadom prechovávať zamrznutý biologický materiál spolu s vírusmi a rôznymi baktériami.

Globálne otepľovanie nás o permafrost pomaly, ale isto pripravuje, čo si so sebou nesie niekoľko rizík. Roztopenie oblastí, kde doteraz pod snehom ležal zachovalý biologický materiál, môže prispieť k uvoľneniu ďalších skleníkových plynov do atmosféry. Ak sa však rozpustia oblasti v ktorých doteraz driemali prastaré vírusy, tie by sa mohli dostať do prostredia a spôsobiť obrovské problémy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V telách zamrznutých organizmov môžu driemať vírusy, ktoré sa pod ľad dostali pred desiatkami, možno až stovkami tisícmi rokmi. Existovali v diametrálne odlišnom prostredí a dnes žijúce tvory sa s ničím podobným nestretli. Rovnako však platí, že tieto prebudené vírusy vstúpia do cudzieho prostredia. Vedci konštatujú, že tieto „zombie vírusy“ môžu predstavovať riziko, nikto však nevie aké. Hoci sa ich niekoľko podarilo prebudiť v laboratórnych podmienkach a pomocou nich infikovať améby, v praxi môže byť situácia iná. Prvou otázkou je, či sa za realistických podmienok dokážu úspešne prebudiť a druhou, či by dokázali infikovať komplexnejšie organizmy.

Nedávno sa v PLOS ONE objavila štúdia, ktorá sa na tieto prebudené vírusy pozrela bližšie. Autori sa snažili zistiť, aké riziko by mohli predstavovať vírusy prebudené z permafrostu, alebo riziko, ktoré by vzniklo ak by tieto vírusy nejakým spôsobom unikli z laboratória.

„Predstava prastarého patogénu uväzneného v ľade, alebo v prísne tajnom laboratóriu a jeho následné vypustenie do sveta, už roky slúži ako inšpirácia pre sci-fi námety. S rýchlosťou s akou dochádza k rozpúšťaniu permafrostu by sa však tento scenár mohol stať realitou,“ píšu autori výskumu.

Môžu zombie vírusy spôsobiť problémy?

Prastaré vírusy sa uvoľňujú do prostredia, o tom sa vedci nedohadujú. Problém je však spoľahlivo určiť, aký dopad by mali nielen na človeka, ale aj na zvieraciu populáciu. Štúdia je prvou, ktorá ponúkla experimenty na overenie rozličných hypotéz. Autori v rámci štúdie popísali možné ekologické riziká, ktoré by pre nás zombie vírusy mohli predstavovať.

Práca dokázala, že prebudené vírusy sa skutočne môžu v novom prostredí uchytiť a priniesť citeľné ekologické zmeny. Vysvetľujú, že technicky je šanca prastarého zombie vírusu na uchytenie sa v organizme malá, no nemožno podceňovať škálu, v akej tento proces prebieha. Rozpúšťanie permafrostu sa deje čoraz rýchlejšie a rýchlejšie. Hoci šanca že jeden vírus infikuje organizmus je malá, proces bude prebiehať na takej škále, že stále predstavuje výrazné riziko. Zároveň autori upozorňujú, že hoci model priniesol realistické výsledky, od skutočnosti je stále ďaleko vzdialený.

„Aj naša práca dokazuje, že biologické invázie sú nepredvídateľné, na základe ekologických a evolučných faktorov, ktoré v procese hrajú úlohu,“ píšu vedci.

V najhoršom, no stále možnom prípade, úspešná invázia prastarých vírusov znížila bohatosť komunít až o 30%, v porovnaní s kontrolnou vzorkou, do ktorej sa prastarý vírus nedostal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre