Veda a výskum

Vedci sa pozreli „pod kapotu“ desivej zombie huby: Takto získava kontrolu nad svojimi obeťami

E. muscae je parazitom, ktorý napáda hlavne vínne mušky. Tie vyliezajú na vyvýšené miesto a potom umierajú.

So zombie sa najčastejšie stretávame na televíznych obrazovkách, no v prírode existuje niekoľko parazitov, ktoré dokážu prevziať kontrolu nad telom svojho hostiteľa. Z infikovaných tvorov sa ale nestávajú krvilačné beštie, no prázdne nádoby umožňujúce rozmnožovanie parazita.

Jedným z prípadov „zombie parazita“ je aj huba Entomophtora muscae, ktorá napáda hlavne vínne mušky. V novom výskume vedci z Harvardskej univerzity vysvetľujú molekulárne a bunečné mechanizmy, ktoré táto zombie huba používa na ovplyvnenie správania napadnutých mušiek. Novú štúdiu viedla Carolyn Elya, ktorá sa tejto téme venuje už od roku 2018. V predchádzajúcich štúdiách popísala mechanizmus, ktorý zombie muchu núti vyliezť na vyvýšené miesto, kde následne umiera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Huba núti vínne mušky vyliezať na vyššie miesta najmä počas západu Slnka. Mucha sa vyšplhá na vhodné miesto a cuciakom sa priblíži k povrchu. Z cuciaku následne vytečie lepkavá kvapka, ktorá muchu prilepí k povrchu. Potom mucha rozprestrie krídla a umiera. Elya vysvetľuje, že dostať sa na vyvýšené miesto je pre parazitickú hubu mimoriadne dôležité, pretože vtedy má šancu infikovať čo najviac hostiteľov.

„Zombie huba infikuje nového hostiteľa špecifickým spôsobom. Z tela mŕtvej zombie muchy vyrastajú špeciálne štruktúry. Tie vychádzajú z tela muchy a do okolia vypúšťajú spóry, no tie vydržia len niekoľko hodín. Vhodná poloha je preto kľúčová,“ vysvetľuje Elya.

Ovplyvnenie špecifických neurónov

V rámci experimentov Elya infikovala vínne mušky, no vytvorila aj špecifické médium, ktoré napodobňovalo vnútorné prostredie hmyzu. Šplhanie na vyvýšené štruktúry sa objavuje v niekoľkých vedeckých zdrojoch, no tie nepopisujú posledné momenty infikovaných múch. V rámci novej štúdie Elya zisťovala, čo sa deje práve v tento moment. Počas experimentu sledovala správanie stoviek vínnych mušiek infikovaných parazitickou zombie hubou. Počas tohto výskumu objavila niečo mimoriadne zaujímavé.

„Šplhanie na vyvýšené miesta nie je o samotnom šplhaní. Ide o prepuknutie pohybovej aktivity, ktoré nastáva približne dve a pol hodiny pred smrťou,“ hovorí Elya.

Ďalším krokom bolo identifikovanie génov a neurónov, ktoré spôsobovali toto správanie. V rámci štúdie Elya zistila, že za šplhanie môžu hormonálne neuróny. Keď ich v rámci výskum deaktivovala, muchám sa nedarilo vyjsť na vyššie miesto. Tieto neuróny posielajú signál do orgánu produkujúceho juvenilný hormón. Elya predpokladá, že zombie huba poháňa aktivitu neurónov, aby tento hormón vylučovali. Hormón následne vyvoláva pohybovú aktivitu infikovaných múch.

Vedci počas štúdie zároveň zistili aj to, že bunky zombie huby infikujú mozog organizovaným spôsobom. Znamená to, že sa dostávajú len do špecifických regiónov počas toho, ako mucha šplhá na vyššie miesto. Zároveň zistili aj to, že hematoencefalická bariéra, oddeľujúca krvný obeh a centrálnu nervovú sústavu, je po infikovaní narušená. To umožňuje látkam v krvnom obehu interagovať s neurónmi.

Výskumníci v rámci štúdie nahliadli do správania zombie huby, no ako vysvetľujú, stále pre nich ostáva záhadou. V ďalších krokoch sa však pokúsia lepšie popísať ako táto zombie huba funguje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close