Vírus Langya len nedávno preskočil na ľudí. Vedci chcú teraz zistiť, ako funguje, aby predišli potenciálnej pandémii

V rámci novej štúdie výskumníci zisťovali, ako Langya vírus infikuje bunky človeka. Na vakcíne začnú pracovať, než bude neskoro.

pandemia virus
Zdroj: RCW.studio / Shutterstock.com

Výskumníci z University of Queensland sa vo svojej novej práci pozreli na to, ako Langya vírus, ktorý relatívne nedávno preskočil zo zvierat na ľudí, dokáže vstúpiť do ľudských buniek.

Langya vírus po prvýkrát zaznamenali na východe Číny v auguste minulého roku a ide o mimoriadne infekčný vírus. Spôsobuje horúčku a problémy s dýchaním. Výskumy ukázali, že sa radí k vírusom ako Nipah a Hendra. Autori štúdie varujú, že v budúcnosti by sme mali očakávať aj ďalšie prípady, kedy vírusy z rodu henipavirus preskočia zo zvierat na ľudí. Preto je dôležité pochopiť ako tieto vírusy fungujú a ako presne vstupujú do ľudských buniek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pochopenie štruktúry vírusu a spôsobu akým preniká do našich buniek je kľúčové pri vývoji vakcín a liekov proti infekciám. Momentálne na tieto vírusy neexistujú žiadne lieky a pritom ide o vírusy, ktoré môžu prepuknúť vo veľkej miere,“ tvrdí doktorka Ariel Isaacs, jedna z autorov výskumu.

Výskumníci pomocou špeciálnej technológie držali fúzny proteín Langya vírusu na mieste a následne pomocou kryogenickej elektrónovej mikroskopie odhalili jeho atomickú štruktúru. Ako sme už spomenuli, výskumníci si počas štúdie vírusu všimli aj podobnosť so smrtiacim vírusom Hendra, ktorý prepukol v Queenslande v roku 1994.

Potenciálne rizikový vírus

Okrem toho nesie podobnosť aj s vírusom Nipah a vo všetkých prípadoch ide o vírusy schopné spôsobovať vážne choroby. Zároveň majú potenciál dostať sa spod kontroly, ak sa na ne dostatočne nepripravíme. V tomto smere autori štúdie odkazujú aj na pandémiu COVID-19, ktorá je príkladom toho čo sa môže stať, ak nás vážna a rýchlo sa šíriaca choroba zastihne nepripravených.

Spomínané vírusy majú potenciál prepuknúť v podobnej škále, no vedci robia všetko preto, aby riziko ďalšej výraznej pandémie znížili najviac ako sa dá. V práci získali predstavu o tom, ako sa vírusy rodu Henipavirus šíria v ľuďoch. Pokračujú v skúmaní týchto vírusov a pokúsia sa nájsť spôsob ako vyvinúť vakcíny či iné metódy liečby pre tieto vírusy.

Vírusy z rodu Henipavirus môžu spôsobovať u ľudí aj smrteľné ochorenia. Ako sme už spomínali, medzi typické príznaky Langya vírusu patrí vysoká horúčka, kašeľ, únava, nechuť do jedla a bolesť svalstva. V špecifických prípadoch sa môže objaviť aj pneumónia alebo porucha funkcií obličiek a pečene. Výskumníci zatiaľ nemajú v rukách dostatočné množstvo správ na to, aby dokázali posúdiť aké vážne sú uvedené symptómy a či sa v tomto smere vyžaduje hospitalizácia. Zároveň zatiaľ nezaznamenali ani jedno úmrtie.

Ešte pred preskočením na človeka sa Langya vírus šíril medzi ovcami a psami. Hoci vedci varujú pred potenciálom rapídneho šírenia, zatiaľ sa zdá, že vírus preskakoval z človeka na človeka veľmi pomalým tempom. Potvrdených je len 35 prípadov nákazy vírusom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre