Vedci z permafrostu prebudili 6 ďalších zombie vírusov: Aké je riziko prepuknutia vážnej pandémie?

V trvalo zamrznutých oblastiach hibernujú prastaré vírusy, ktoré môžu mať aj milión rokov. Náš organizmus sa s ničím podobným ešte nestretol.

Čo naozaj znamená objav zombie vírusu na Sibíri?
Zdroj: Unsplash (Philipp Trubchenko) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V severnejších oblastiach sveta nájdeme takzvaný permafrost, alebo inak aj trvalo zamrznuté oblasti. Globálne otepľovanie nás o permafrost pomaly ale isto pripravuje a s tým sa objavuje niekoľko výrazných rizík. Jedným z nich je napríklad prebúdzanie zombie vírusov.

Nejde o vírusy, ktoré by z nás dokázali urobiť živé mŕtvoly, no sú to vírusy, ktoré existovali na Zemi pred stovkami tisícmi rokov a ostali zamrznuté v ľade dodnes. Tieto vírusy sa nachádzajú v stave hibernácie a po rozpustení ľadu sa môžu opäť prebudiť. Zombie vírusy predstavujú zaujímavú aj keď desivú a komplikovanú problematiku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme už spomenuli, zombie vírusy existovali keď naša planéta vyzerala úplne inak. Znamená to, že ide o veci s ktorými sme sa v živote nestretli a ak by našli spôsob ako nás nakaziť, mohli by pre ľudstvo predstavovať obrovský problém. Druhou stranou mince je však to, že sa vírusy zobudia do úplne iného prostredia. Vedci zatiaľ nedokážu s istotou povedať či sa vôbec tieto vírusy dokážu adaptovať na nové prostredie alebo nie. 

V laboratórnych podmienkach sa vedcom podobné vírusy darí oživovať a nakaziť nimi jednoduché jednobunkovce. Zároveň treba pripomenúť, že laboratórne podmienky sú ideálnym prostredím, ktoré nemusí zohľadňovať skutočný svet. Na portáli MDPI sa objavila nedávno štúdia, ktorá popísala prebudenie niekoľkých ďalších prehistorických vírusov z permafrostu. Na štúdii pracovali vedci z Ruska, Nemecka a Francúzska. Dokázali, že staré vírusy môžu prežívať v zamrznutej mamutej srsti, sibírskych múmiách, ale aj v pľúcach obete chrípky, ktorá zamrzla v pôde.

V rámci tejto štúdie vedci skúmali ženu, ktorú našli v masovom hrobe neďaleko mesta Brevig Mission na Aljaške. Vďaka permafrostu sa uchoval dostatok ribonukleovej kyseliny chrípkového vírusu na to, aby autori štúdie vytvorili sekvenciu celého genómu kmeňa z roku 1918.

„Približne štvrtinu severnej pologule pokrýva trvalo zamrznutá pôda. Vplyvom globálneho otepľovania sa roztápa, čo vedie k uvoľňovaniu organickej hmoty starej niekedy až milión rokov. Väčšina sa rozloží na oxid uhličitý a metán, čím prispieva ku globálnemu otepľovaniu, no časť v sebe môže ukrývať vírusy a mikróby,“ píšu autori štúdie.

Desaťtisíce rokov staré vírusy

Okrem vírusu chrípky objavili ešte päť ďalších vírusov. Najväčším je Pithovirus sibericum, ktorý je až sedemkrát väčší ako moderné vírusy schopné infikovať človeka. Pre porovnanie, ide o jediný vírus, ktorý možno pozorovať bežným školským mikroskopom. Objavili ho v roku 2014 v zamrznutej sibírskej pôde.

Francúzski vedci dokázali vírus oživiť a nakaziť pomocou neho amébu, jednoduchý organizmus. Vírus je prvý, ktorý ostáva infekčný po viac ako 30-tisíc rokoch.

V črevnom trakte 27-tisíc ročného vlka našli vedci ďalší zombie vírus, Pacmanvirus lupus. Aj tento vírus dokáže v laboratórnych podmienkach nakaziť améby, hoci poriadne nefungoval už od prostriedku kamennej doby. P. lupus vedci našli neďaleko múmie mamuta, ktorá v sebe ukrývala Pandoravirus a Megavirus. Aj tieto vírusy majú približne 27-tisíc rokov.

O niečo mladším je vírus kiahní, ktorého sme sa mimochodom zbavili už v 80. rokoch minulého storočia. Výskumníci ho ale objavili v približne 300-ročnej múmii, ktorá sa nachádzala na Sibíri. Predpokladá sa, že bola jednou z obetí prepuknutia kiahní koncom 17. až začiatkom 18. storočia.  

Autori štúdie tvrdia, že roztápajúci sa permafrost predstavuje pre ľudstvo riziko. Vírusy sa môžu prebudiť späť k životu a nikto zatiaľ nevie povedať, ako by sa správali. Riešením je samozrejme zastavenie globálneho otepľovania, no situácia sa zatiaľ nevyvíja dobrým smerom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre