Život okolo červených trpaslíkov? Môže mu chýbať táto nezvyčajná vec

V novej štúdii vedci približujú, že jedna štruktúra, do ktorej by ste to nepovedali, môže zvýšiť šance výskytu života v sústave.

Planéta, obiehajúca okolo červeného trpaslíka sa podobá na našu Zem.
Zdroj: Wikimedia, NASA, Uprava: Vosveteit.sk

Červené trpaslíky sú najrozšírenejším typom hviezdy vo vesmíre. Sú o niečo menšie a chladnejšie ako naše Slnko, no pribúdajú štúdie, podľa ktorých nie sú vhodným domovom pre planétu schopnú podporovať život.

K tomuto názoru sa pridáva aj štúdia z University of Nevada, Las Vegas. Podľa nej sa v sústave s červeným trpaslíkom nenachádza asteroidové pole a to môže znamenať menšie šance pre život na planétach. Štúdia sa zamerala na červených trpaslíkov, ktorí mali okolo seba planéty obiehajúce v obývateľnej zóne. V tomto prípade si všimli, že za snežnou líniou, teda hranicou za ktorou môže voda existovať len ako ľad, neexistujú žiadne plynné obry, vysvetľuje Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak si vezmeme ako príklad našu Slnečnú sústavu, za planétou Mars sa nachádza asteroidové pole a za snežnou líniou môžeme nájsť niekoľko plynných planét. V novej štúdii autori vysvetľujú, že práve kvôli plynným planétam môžu existovať asteroidové pásy. Gravitácia obrovských plynných planét môže pritiahnuť objekty s okraja sústavy a spolu s nimi priniesť aj život.

„Žiadna z pozorovaných sústav nemala plynného obra, preto je veľmi nepravdepodobné, že by tam vznikol stabilný asteroidový pás,“ píšu autori vo svojej práci.

Uvažujú nad tým, či by sme mali hľadať život inde alebo naopak, rozšíriť naše pátranie po červených trpaslíkoch s vhodnými podmienkami pre život. Možno sa nám zatiaľ nepodarilo v blízkosti červeného trpaslíka nájsť planétu vhodnú pre život, no astronómovia ich stále považujú za dobré miesto, kde by sme ho v budúcnosti mohli nájsť. Nachádzajú sa tam totiž planéty, ktoré sa veľkosťou podobajú na našu Zem.

Život okolo červených trpaslíkov

Ako sme už spomínali, červené trpaslíky sú o niečo menšie a chladnejšie ako naše Slnko. Ich obývateľná zóna a vhodná planéta sa teda nachádzajú o niečo bližšie. Vďaka tomu môžu astronómovia planéty nielen odhaliť, ale ich aj detailne preskúmať.

„Dokážeme objaviť menšie planéty a lepšie charakterizovať zloženie ich atmosfér. To nám umožní nájsť planétu, ktorá by mala vhodné podmienky pre život,“ vysvetľuje Anna Childs, autorka štúdie.

Na tieto svety sa už čoskoro pozrie Webbov vesmírny teleskop, ktorý už má za sebou jeden podobný objav. Po prvýkrát sa astronómom vďaka nemu podarilo objaviť najsilnejšiu stopu oxidu uhličitého v atmosfére mimo našej planéty. Najvýkonnejšie vesmírne observatórium plánuje preskúmať aj atmosféry iných planét.

Čo sa týka obývateľnosti planéty, tej môže robiť problém aj blízkosť, v ktorej planéta okolo hviezdy obieha. Astronómovia sa domnievajú, že planétu môže zasiahnuť oveľa väčšia dávka žiarenia. Červené trpaslíky sú pomerne agresívne hviezdy s častými erupciami. Tie by mohli atmosféru potenciálne obývateľnej planéty odfúknuť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre