Kto bol Ötzi? Vedci pomaly odkrývajú záhady najznámejšej európskej múmie

Hoci nevieme, čo sa presne mohlo pred viac ako 5-tisíc rokmi odohrať, vedci pomaly rekonštruujú históriu "ľadového muža".

Vražda Ötziho bola zbabelá, no jej motív ostáva záhadou
Zdroj: © South Tyrol Museum o Archaeology via Wikimedia

V roku 1991 sa v ľadovci Schnalsal našiel mimoriadne neobvyklý objav. Išlo o zachovalú múmiu človeka, ktorý mohol žiť približne 3300 rokov pred Kristom. Okrem samotnej múmie sa našlo aj oblečenie a nástroje, ktoré počas života človek používal.

Keďže múmiu objavili v Ötztalerských Alpách, hneď si získala prezývku Ötzi. Išlo o muža, ktorý umrel s najväčšou pravdepodobnosťou po zásahu šípom a následnom podchladení. Hrot šípu naznačil aj to, že za vraždou Ötziho mohli stáť jeho vlastní ľudia. Keďže sa spolu s múmiou našla aj jeho výstroj, nepredpokladá sa ale, že by išlo o lúpežné prepadnutie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci sa nepredpokladá, že by bol Ötzi v čase smrti na úteku, na jeho vybavení sa našla krv minimálne 4 osôb. Presnejšie objavili krv na kabáte, noži a hrote šípu. Na šípe sa našla krv dvoch ľudí, čo znamená, že po zabití jedného útočníka dokázal šíp nájsť a opäť ho použiť.

To nám naznačuje, že bol Ötzi bojovníkom a nie na zahodenie. Hoci sa už nedozvieme, čo sa presne pred približne 5-tisíc rokmi stalo, pred smrťou sa muž vyrovnal štyrom súperom.

Dnes sa múmia nachádza v špeciálne vychladenom prostredí pripomínajúcom ľadovec, v ktorom Ötziho objavili. Neustále ju monitorujú špičkové technologické zariadenia. Za niekoľko rokov výskumu sa vedcom podarilo získať lepšiu predstavu o tom, kto Ötzi v skutočnosti bol.

Schopný bojovník

Na základe analýzy stehennej kosti výskumníci usúdili, že umrel v 45 rokoch, čo je na vtedajšie podmienky mimoriadne slušný vek. Predpokladá sa, že meral 1,60 m a jeho noha mala veľkosť 38. Vážil približne 50 kg, pričom výskumy neobjavili hrubšiu vrstvu tuku. Postavu mal teda športovú až šľachovitú.

Čo sa týka jeho vonkajšieho výzoru, išlo o tmavovlasého muža so stredne dlhými vlasmi. Tie nosil voľne. V tých pár vlasoch, ktoré objavili v blízkosti múmie, sa našli stopy arzénu. Ötzi sa teda vyskytoval v oblastiach, kde sa tavila ruda. Pravdepodobne trpel boreliózou a v črevách našli vajíčka vlasovca – črevného parazita.

Na tele mu našli vedci 61 tetovaní. Vo väčšine prípadov išlo o línie alebo kríže, no tieto tetovania nevznikali ihlou. Predpokladá sa, že išlo o jemné rezy, do ktorých nasypal uhlie rozdrvené na prášok. Tetovania mal na rebrách, chrbtici, zápästí, kolenách, členkoch a lýtkach. Čo však znamenajú ostáva záhadou. Nachádzajú sa na miestach, ktoré boli často zakryté oblečením, vedci preto nepredpokladajú, že by išlo o ozdobu.

Vražda Ötziho bola zbabelá, no jej motív ostáva záhadou
Zdroj: Wikimedia

Nachádzajú sa však na častiach tela, ktoré boli najviac opotrebované. Preto sa predpokladalo, že mali mať liečebný účinok. Zároveň sa nachádzali na akupunktúrnych líniách, ktoré sa používajú dodnes.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre