Astronómov znepokojili nové zistenia o červených trpaslíkoch. Objavenie života mimo Zeme sa nám vzdialilo
Najpočetnejšia skupina hviezd bola najväčšou šancou na objavenie známok života
Väčšina potenciálne obývateľných planét, ktoré sa podarili astronómom objaviť, obiehajú okolo drobných červených trpaslíkov. Podľa odhadov môže tento typ hviezd tvoriť až 75% hviezd v našej galaxii, píše portál Universe Today.
Hviezdy ako naše Slnko tvoria len 7.5% hviezd v Mliečnej dráhe. Je preto logické, že ak by sme chceli objaviť stopy mimozemského života, našli by sme ich pravdepodobne pri jednom z červených trpaslíkov. Je tu však drobný problém: Červené trpaslíky nie sú úplne vhodnou domovskou hviezdou.
Aktívna hviezda
V prvom rade sú malé a pomerne chladné. Akákoľvek planéta by preto musela obiehať veľmi blízko, aby bola dostatočne teplá pre život. Zároveň to však znamená, že planéty sú oveľa viac vystavené solárnej aktivite a mladé červené trpaslíky môžu byť mimoriadne aktívne. Okrem veľkých výronov vyžarujú aj silnú dávku röntgenového žiarenia. V praxi to znamená, že červené trpaslíky môžu strhnúť atmosféru planét, ktoré okolo nich obiehajú a spáliť ich povrch. Na druhú stranu žijú nesmierne dlho.
Astronómovia predpokladali, že sa červené trpaslíky časom upokoja, no nový výskum tento predpoklad búra. V ňom si zobrali vedci na mušku Barnardovu hviezdu. Ide o červeného trpaslíka, len šesť svetelných rokov od Zeme. Podľa odhadov je hviezda stará okolo 12-miliárd rokov. Mala teda dosť času na ukľudnenie sa, teda aspoň podľa súčasných teórií. Realita je však o trochu iná a ukazuje sa, že hviezda je stále aktívna.
Tím vedcov zistil, že aktivita hviezdy by dokázala strhnúť atmosféru planét v jej obývateľnej zóne. V bezpečí nie sú ani planéty, ktoré vznikali ďalej a až neskôr sa dostali bližšie, vplyvom rôznych gravitačných síl. Ak aktivita Barnardovej hviezdy reprezentuje všetky červené trpaslíky, potom sa ukazuje, že sú príliš nepriateľské pre potenciálne obývateľné svety.
Komentáre