Webbov teleskop nám môže pomôcť v pátraní po obývateľných planétach: Toto sú 4 spôsoby ako

Webbov teleskop dokáže analyzovať atmosféru exoplanét. Tieto kombinácie plynov by znamenali dobré správe.

Ako nám Webbov teleskop pomôže nájsť život?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Webbov vesmírny teleskop nám už niekoľkokrát ukázal, že dokáže zmeniť spôsob, akým sa na vesmír pozeráme. Medzi jeho najvýznamnejšie objavy patrí prvé jasné zachytenie oxidu uhličitého v atmosfére vzdialenej planéty, no priniesol nám aj pohľad na krásy vesmíru, či našej Slnečnej sústavy.

Rovnako ako verejnosť, aj astronómovia so zatajeným dychom čakajú, čo Webbov teleskop prinesie. Očakáva sa, že by mohol pomôcť so študovaním atmosfér exoplanét a prípadne nájsť jednu, ktorá by mala vhodné podmienky pre život. Lenže ako dokážeme pomocou tohto vesmírneho observatória nájsť vhodnú planétu a potenciálne aj život? To vysvetľuje portál The Conversation.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kyslík a ozón

Prítomnosť kyslíku v atmosfére exoplanéty možno považovať za pravdepodobne najlepšiu biologickú stopu. Kyslík je tvorený dvoma atómami, no ak sa spoja tri, vznikne ozón. Obe látky môže Webbov teleskop zachytiť a možno ich považovať za sľubnú stopu obývateľnosti.

Nie je to však také jednoduché. Obrovské množstvo kyslíka by mohlo vytvoriť aj otepľovanie planéty. Ak má dostatočnú teplotu na vyparenie oceánov, vodná para prispeje ku globálnemu otepľovaniu. Takýto svet nemožno považovať za obývateľný. Postupné otepľovanie neskôr vyústi k rozpadu molekúl vody. V tomto bode vodík unikne do vesmíru a ostanú len molekuly kyslíka, ktorý by mohol astronómov v budúcnosti oklamať.

Fosfán a amoniak

Fosfán nedávno astronómovia objavili v atmosfére Venuše, čo vyvolalo mimoriadny rozruch, môže sa totiž považovať za stopu života. Na Zemi túto látku produkujú mikroorganizmy, napríklad v tráviacom trakte organizmov. Amoniak je ďalšou biologickou stopou a rovnako ho na Zemi vytvárajú organizmy. Tieto dva plyny sa nachádzajú v atmosférach plynných obrov, no neočakávajú sa na pevných svetoch bez známok života. Objavenie tohto plynov by však mohlo byť problematické, pretože aj na Zemi sa objavujú v mimoriadne malých koncentráciách.

Metán a oxid uhličitý

Ak vedci nájdu v atmosfére vysokú koncentráciu metánu spolu s oxidom uhličitým, znamená to dobrý dôkaz o tom, že sa na planéte môže nachádzať život. Metán produkujú prdiace zvieratá a uhlík sa radšej spáruje s kyslíkom do formy oxidu uhličitého, ako keby mal s vodíkom vytvoriť metán. V atmosfére bohatej na kyslík uhlík opúšťa molekulu metánu a vytvára oxid uhličitý.

Ak by teda astronómovia objavili obe látky, naznačovalo by im to, že sa na povrchu niečo deje. Možno mikróby a možno väčšie organizmy neustále pridávajú do atmosféry nový metán.

Ostatné látky

Vyššie spomenuté prípady sú zakaždým látky, ktoré by prirodzene nemali existovať vedľa seba. Ako vysvetľuje portál Conversation, život narúša prirodzenú chemickú rovnováhu tým, že vyrába pomocou chemických reakcií energiu.

Ani ak by sa Webbovmu teleskopu podarilo zachytiť sľubnú kombináciu plynov by vedci nehovorili o objave života. Už teraz teleskop prekonáva očakávania, no jeho práca len otvára dvere k novým druhom výskumu. Vedcov čaká ešte veľa práce ak chcú existenciu života mimo Zeme potvrdiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre