SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Prvý jasný objav oxidu uhličitého za hranicami Slnečnej sústavy: Dokáže sa Webbov teleskop pozrieť aj na menšie svety?

Webbov teleskop opäť prekvapuje a tentokrát dáva astronómov veľké nádeje do budúcna.

Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podaril ďalší významný objav, informuje americká NASA. Po prvý krát vedci zachytili jasné stopy oxidu uhličitého v atmosfére planéty ležiacej za hranicami našej Slnečnej sústavy.

Planéta od nás leží približne 700 svetelných rokov a vďaka nej získavajú astronómovia jedinečný pohľad na to, ako sa formujú a vyvíjajú planéty vo vesmíre. Zároveň vedci očakávajú, že v budúcnosti by mohol Webbov teleskop analyzovať aj atmosféry menších pevných svetov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozorovaná exoplanéta sa nazýva WASP-39b a ide o horúceho plynného obra. Jeho hmotnosť sa odhaduje na približne štvrtinu hmotnosti Jupitera a priemer približne 1.3 násobok najväčšej planéty Slnečnej sústavy. Impozantná veľkosť je spôsobená jeho obrovskou teplotou pohybujúcou sa okolo 900 °C. WASP-39b sa nachádza na veľmi úzkej obežnej dráhe, a to približne osminu vzdialenosti medzi Slnkom a Merkúrom (pozn. redakcie: Vzdialenosť Merkúra od Slnka je približne 69-miliónov km.) Jedno obehnutie trvá planéte približne 4 dni.

V minulosti sa na planétu pozrel Hubblov a aj Spitzerov vesmírny teleskop. Tieto pozorovania odhalili v atmosfére stopy vodnej pary, sodíku a draslíku. Webb sa na planétu pozrel v infračervenom spektre a vďaka citlivým prístrojom dokázal zaznamenať aj oxid uhličitý. O objav sa postaral vedecký prístroj NIRSpec (pozn. redakcie: Near-Infrared Spectrograph) a ide o úplne prvý jasný dôkaz o existencii tohto plynu za hranicami Slnečnej sústavy.

Webbov teleskop zachytil prvú jasnú stopu oxidu uhličitého mimo Slnečnej sústavy
Zdroj: NASA

„V odbore študovania exoplanét ide o mimoriadne dôležitý míľnik,“ vyjadril sa Zafar Rustamkulov, ktorý pracoval na objave.

Webb pracoval v spektre, ktoré je mimoriadne dôležité aj pre zachytenie ďalších dôležitých látok, napríklad stôp vody alebo metánu. Signál z pozorovania bol mimoriadne jasný, čo vedcom dáva nádej na to, že teleskop zvládne študovať aj menšie svety. Študovanie zloženia planéty je pre vedcov mimoriadne dôležité, pretože z odpozorovaných látok dokážu zistiť, ako sa planéta vyvíjala a ako mohla vzniknúť.

Budúcnosť plná jedinečných objavov

Oxid uhličitý umožňuje vedcom lepšie odhadnúť pomer pevného a plynného materiálu, ktorý hral úlohu pri formácii planéty WASP-39b. V nasledujúcich rokoch sa Webb pozrie aj na ďalšie planéty a na základe toho vedci povedia, do akej miery naša Slnečná sústava vyniká.

Dáta vedci vydali v rámci špeciálneho programu predbežného vydania. Cieľom je dostať bohaté dáta z Webbovho teleskopu čo najskôr do rúk vedeckej komunity. Na základe prvých dát môžu začať vedci vyvíjať nástroje, ktoré poslúžia ďalších objavoch nenahraditeľné.

Zároveň tým vedci zaručujú, že sa do výskumu môžu zapojiť vedci z celého sveta a na svetlo sveta sa dostanú len tie najlepšie výsledky. Webbov vesmírny teleskop svoju misiu začal len nedávno, no už prekonáva rekordy a ukazuje nám úplne iný pohľad na vesmír. Vedci dúfajú, že s jeho pomocou dokážu nahliadnuť do počiatkov vesmíru a odhaliť, ako vzniklo všetko, čo dnes poznáme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close