Zem vznikala hlavne z horúcich a suchých materiálov: Vedci ešte viac zamotávajú otázku, ako sa dostala voda na Zem

Voda tvorí približne 70% povrchu Zeme, no odkiaľ ju naša planéta získala, ešte nie je jasné.

jadro planety zem a temska kora
Zdroj: Rost9 / Shutterstock.com

Naša planéta vznikla pred približne 4,6-miliardami rokov z obrovského prstenca hmoty, z ktorého sa postupne vyformovali aj ostatné planéty Slnečnej sústavy a ich mesiace. Proces planetárnej formácie pre vedcov stále ostáva záhadou, no postupom času získavame viac informácií o rôznych procesoch ovplyvňujúcich planetárnu formáciu.

Jedným zo spôsobov ako skúmať vznik planét, je študovať magmu, ktorá putuje z útrob Zeme až na povrch. Jej kompozícia vedcom veľa prezrádza o materiáloch, ktoré formovali našu planétu. V rámci nového výskumu zistili vedci z inštitútu Caltech, že Zem vznikala z horúcich a suchých materiálov. Tento výskum naznačuje, že sa voda na planétu musela dostať v neskoršom bode jej evolúcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vodu považujeme za jednu z najdôležitejších látok pre život ako ho poznáme. Zem sa skladá približne zo 70% vody, no zatiaľ vedci nemajú jasno v tom, ako sa táto látka na planétu dostala. Niektorí predpokladajú že Zem mala vodu už od svojho vzniku, iní zas naznačujú, že sa voda na planétu dostala neskôr, napríklad prostredníctvom meteoritov.

Viac o kompozícii Zeme vedcom dokáže povedať materiál ukrývajúci sa hlboko pod našimi nohami. Hoci zatiaľ nepoznáme spôsob, ako sa vydať do útrob planéty, magma pozná niekoľko spôsobov, ako sa dostať na povrch. Magma sa dostáva na povrch vo forme lávy a môže pochádzať z vrchnej časti zemského plášťa. Táto vrstva začína 15 km pod povrchom a pokračuje do hĺbky 680 km pod povrchom. Niekedy sa na povrch dostane aj magma z hlbších zdrojov siahajúcich do hĺbok takmer 3-tisíc km.

Rozdielne vrstvy Zeme sa vyznačujú svojou špecifickou kompozíciou a ako vysvetľujú autori, prirovnať ich môžeme k rôznym vrstvám koláča. Zem nevznikla okamžite, proces postupného nabaľovania materiálu prebiehal dlhú dobu a práve vďaka tomu môžu vedci výskumom odlišných vrstiev Zeme zistiť, čo sa počas jednotlivých fáz odohrávalo.

Suché materiály

Prvé fázy formácie Zeme prebiehali postupným nabaľovaním suchého a pevného materiálu. Výskum nenašiel vo vzorkách z hlbín planéty stopy prchavých prvkov, napríklad vody alebo jódu. Vyššie vrstvy zemského plášťa majú väčšiu koncentráciu týchto prvkov, približne trojnásobok toho čo našli v spodných častiach zemského plášťa.

Na základe pomeru týchto prvkov vedci vytvorili model, ktorý ukázal, že sa Zem formovala prevažne z horúcich, suchých a pevných materiálov. Dôležité prchavé prvky vrátane vody, Zem získala v posledných 15% formácie. Štúdia prináša dôležité poznatky obohacujúce naše teórie o vzniku Zeme. Tento odbor výskumu v posledných desaťročiach prešiel niekoľkými výraznými zmenami, ktoré priniesli nové hypotézy o tom ako planéta získala vodu.

Výskumníci zároveň prinášajú poznatky, ktoré môžu pomôcť vedcom lepšie predpovedať a skúmať kompozíciu pevných planét nielen v Slnečnej sústave, ale hlavne mimo nej. Vedci momentálne hľadajú vo vesmíre exoplanétu podobnú tej našej, pretože tá má najlepšie šance, že sa na nej bude nachádzať život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre