Závislosť na internete ovplyvňuje zdravý vývoj adolescentov: Štúdia demonštruje možné riziká

Závislosť na internete sa stáva čoraz častejším problémom. Hlavne pri adolescentoch môže mať výrazný dopad na ich vývoj.

chlapec s mobilom
Zdroj: pexels.com (David Geib) / Free to use

Trávenie veľkého množstva času na internete môže viesť k závislosti. Tá sa definuje ako nemožnosť prestať používať internet, a to aj napriek tomu, že používanie internetu negatívne ovplyvňuje psychologické zdravie závislého a aj jeho pracovný a súkromný život.  

Obzvlášť rizikoví sú mladí, dospievajúci ľudia. Výskumníci z University College London v rámci novej štúdie preskúmali, ako sa mení schopnosť mozgových regiónov komunikovať u mladistvých vo veku od 10 do 19 rokov. Tí boli diagnostikovaní závislosťou na internete. V rámci práce pracovali vedci s 12 vedeckými článkami, ktoré medzi rokmi 2013 a 2023 pracovali až s 237 mladými ľuďmi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie sledovali mozgovú aktivitu v dvoch prípadoch. Keď boli dobrovoľníci v pokoji a pri plnení nejakej úlohy. Vedci vysvetľujú, že dopad internetovej závislosti videli naprieč niekoľkými neurónovými sieťami. V niektorých prípadoch pozorovali nárast, v iných zas pokles mozgovej aktivity.  

Celkovo pozorovali pokles funkčnej konektivity v regiónoch, ktoré majú na starosti aktívne rozmýšľanie. Autori vysvetľujú, že zmeny v aktivite môžu viesť k správaniam vedúcim k ďalšej závislosti. Zároveň môže byť ovplyvnený ich intelekt, fyzická koordinácia, duševné zdravie a správny mozgový vývoj.  

“Adolescencia je kritické obdobie. Človek prechádza výraznými zmenami, či už biologickými, kognitívnymi alebo osobnostnými. Práve preto je mozog obzvlášť náchylní na vytvorenie si závislosti na internete. Pri vytvorení závislosti môžeme pozorovať kompulzívne používanie internetu alebo nezdravú potrebu používať myš a klávesnicu alebo konzumovať médiá,” vyjadril sa vedúci štúdie, Max Chang.  

Závislosť na internete je čoraz častejší problém

Výsledky štúdie naznačujú aj to, že pri závislosti na internete môže mať človek problém udržiavať vzťahy alebo sa podieľať na sociálnych aktivitách. Typicky klamú o čase strávenom na internete a môžu vykazovať nezdravé stravovacie alebo spacie návyky. Počítače a smartfóny sa stali bežnými v domácnostiach. Spolu s nimi rastie aj problém internetovej závislosti po celom svete.  

Predchádzajúce výskumy ukázali, že obyvatelia Spojeného kráľovstva za týždeň strávia až 24 hodín online a z opýtanej vzorky približne polovica sama priznala, že je závislá na internete. Z približne 50-miliónov opýtaných ľudí približne 60% priznala, že internet má negatívny dopad na ich životy, napríklad že prídu na dohodnuté stretnutie neskoro alebo zanedbávajú domáce práce.  

“Niet najmenších pochýb o tom, že internet je užitočný nástroj. Ak ale začne narúšať náš každodenný život, potom máme problém. Navrhujeme hlavne mladým ľuďom, aby si vytvorili zdravé pravidlá pre denné používanie internetu,” tvrdí spoluautorka štúdie, Irene Lee.  

Lee zároveň dodáva, že pomôže, ak majú mladí ľudia informácie o rôznych psychologických a sociálnych dopadoch prehnaného používania internetu. V tomto pomôže aj rozhovor rodiča so svojim dospievajúcim dieťaťom. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre