K vášmu Facebook účtu pristupujú desiatky webov a aplikácií, ktoré z neho dolujú informácie. Takto im v tom zabránite!

Vedeli ste, že keď sa prihlásite cez Facebook účet k nejakej stránke alebo službe, tak s ňou automaticky zdieľate časť informácií z vášho účtu? Pozrite sa, kde nájdete prepojené služby a weby s vašim účtom.

Zdroj: Dawid Sokołowski a Marten Newhall z Unsplash, koláž Vosveteit.sk

Sociálne sieť Facebook je najrozšírenejšou sociálnou sieťou. Zdieľame cez ňu kvantum podrobností o našich životoch, Meta zbiera jeden údaj za druhým, aby nám lepšie prispôsobovala obsah a reklamy, a zároveň, Facebook účet používame za účelom, aby sme sa prihlásili do iných stránok a služieb.

Málokoho by napadlo, že prihlasovaním sa do rôznych služieb naše údaje putujú aj mimo sociálnej siete. Ide o komfortný spôsob, ako jednoducho sa prihlásiť do služby bez toho, aby sme strácali čas vytváraním si ďalšieho účtu. No spolu s „našou lenivosťou“, aby sme si vytvorili nový účet na stránke, kde sa prihlasujeme, odovzdávame jej kvantum informácií a podrobností z Facebook účtu a strácame tak súkromie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako nájsť webové stránky a aplikácie, do ktorých ste sa prihlásili cez Facebook účet

Pravdepodobne v priebehu času ste sa prihlásili do desiatok stránok alebo služieb cez váš Facebook účet. Nevedomky tak o sebe prezrádzate kvantum informácií, a možno aj takým službám, ktoré ste už dávno nepoužili. Tieto s týmito údajmi ďalej môžu pracovať, napríklad ich predávať ďalej.

Poďme sa nižšie pozrieť na návod, ako môžete zistiť, do akých služieb a stránok ste prihlásený cez váš Facebook účet. Je to pomerne jednoduché.

  • Otvorte si aplikácie Facebook a kliknite na váš profilový obrázok.
  • Teraz vo vrchnej časti obrazovky kliknite na ozubené koliesko (Nastavenia účtu).
  • Prerolujte ponuku k možnosti Vaša aktivita a povolenia.
  • Teraz kliknite na možnosť Aplikácie a weby.
  • Teraz uvidíte aplikácie, webové stránky a ďalšie služby, do ktorých ste sa prihlásili cez váš Facebook účet.

Ak by ste potrebovali návod vyššie vidieť aj na snímkach obrazovky, tak vám nižšie prikladáme krok za krokom, ako sa dostanete ku karte Aplikácie a weby.

Ako Facebook ďalej vysvetľuje na stránke podpory, tak aplikácie a weby, keď sa do nich prihlásite cez váš Facebook účet, tak môžu pristupovať k verejným údajom, ku ktorým majú prístup vždy, a potom k neverejným, ak ste im to povolili (odsúhlasili ste napríklad podmienky používania služby).

Ako ďalej Facebook dopĺňa, tak v prípade, ak viac ako 90-dní neinteragujete s aplikáciou alebo stránkou, tak tá následne stratí prístup k vašim neverejným údajom, no tie, ktoré medzičasom získala, tak s nimi môže aj naďalej pracovať.

Facebook a prepojene strany a sluzby s vasim facebook uctom_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozrite sa, ku akým informáciám pristupujú prepojené aplikácie a služby

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac podrobností o tom, ku akým informáciám aplikácie pristupujú prepojené stránky a služby s vašim účtom, tak stačí na ňu kliknúť.

Vďaka tomu môžete vyfiltrovať viac a menej invazívne aplikácie či stránky, ktoré dolujú z vášho účtu údaje.

Facebook a prepojene strany a sluzby s vasim facebook uctom_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezabudnite na to, že aplikáciám a stránkam môžete vždy zakázať prístup k vašim informáciám. Na hlavnej karte zároveň môžete funkciu prihlásenia (pod možnosťou Preferencie) vypnúť spojenie medzi vami a stránkami či službami globálne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre