Zariadenia MOXIE na Marse vytvorilo viac kyslíka, než sa očakávalo. Približujeme sa k prvej ľudskej misii?

Zariadenie MOXIE, od ktorého si vedci sľubuje, že nám pomôže vyrobiť kyslík z atmosféry Marsu, pracuje efektívnejšie, než sa predpokladalo.

kolonia mars astronaut
Zdroj: Dotted Yeti / shutterstock.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že ak chceme trvalo obývať Mesiac alebo Mars, tak potrebujeme vyriešiť problém, čo budú astronauti dýchať. Bez dostatku kyslíka, by na vzdialenej planéte vydržali len niekoľko minút, kým by sa udusili potom, čo by im došli zásoby. Rovnako treba uviesť, že kyslík možno využiť aj na výrobu raketového paliva. Možno vás napadlo, že kyslík by sme mohli dovážať, no to by bolo veľmi nepraktické a neefektívne. A práve preto vedci pracujú na vývoji zariadenia MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment). Prvýkrát sme o ňom  mohli počuť približne jeden rok dozadu vrátane prvého experimentu, kedy ho vedci úspešne otestovali. Ide o zariadenie, ktoré vytvára z atmosféry Marsu dýchateľný kyslík.

Zdá sa, že tento koncept je oveľa efektívnejší, než sa pôvodne predpokladalo, uvádza NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

MOXIE funguje efektívnejšie, než sa predpokladalo

„Pôsobivý výkon MOXIE ukazuje, že je možné extrahovať kyslík z atmosféry Marsu – kyslík, ktorý by mohol pomôcť dodať dýchateľný vzduch alebo raketový pohon budúcim astronautom,“ povedala zástupkyňa administrátora NASA Pam Melroy. „Vývoj technológií, ktoré nám umožňujú využívať zdroje na Mesiaci a Marse, je rozhodujúci pre vybudovanie dlhodobej prítomnosti na Mesiaci, vytvorenie robustnej lunárnej ekonomiky a umožní nám podporiť počiatočnú ľudskú prieskumnú kampaň na Mars.“

Zariadenie MOXIE sa dostalo na povrch Marsu ešte v roku 2021 spolu s roverom Perseverance. Odvtedy vytvorilo 122 gramov kyslíka, čo je približne toľko, koľko malý pes vdýchne za 10 hodín. Samozrejme, je to stále málo, aby jedno zariadenie dodávalo dostatok kyslíku prvým usadlíkom na Marse. Podľa nedávnej štúdie, ak by sme chceli kolonizovať Mars, tak na červenú planétu by sme museli vyslať najmenej 22 ľudí.

Vráťme sa ale späť k téme. MOXIE pri svojej najefektívnejšej úrovni dokáže za hodinu vyprodukovať 12 gramov kyslíka, čo je dvojnásobok pôvodných odhadov. Okrem iného treba povedať, že čistota kyslíka dosahuje 98% alebo viac. Vedci verzia, že finálne zariadenie MOXIE, ktoré by dokázalo produkovať dostatok kyslíka, by mohlo byť veľké ako mikrovlnná rúra. Nižšie si môžete vypočuť zvuk tohto zariadenia, ktorý sa podarilo zachytiť na Marse počas toho, ako produkoval kyslík.

„Pri svojom 16. spustení, 7. augusta, prístroj vyrobil 9,8 gramu kyslíka. MOXIE úspešne splnil všetky svoje technické požiadavky a bol prevádzkovaný v rôznych podmienkach počas celého marsovského roka, čo vývojárom prístroja umožnilo naučiť sa veľa o technológii.“, uvádza NASA.

MOXIE produkuje molekulárny kyslík elektrochemickým procesom, ktorý oddeľuje jeden atóm kyslíka od každej molekuly oxidu uhličitého čerpaného z tenkej atmosféry Marsu.

Jedným z hlavných cieľom misie Perseverance je hľadanie známok po minulom živote, no MOXIE robí presný opak. Primárnou úlohou MOXIE je nájsť spôsob, ako by sme mohli podporiť budúce ľudské misie. Systém produkujúci kyslík by mohol pomôcť budúcim misiám rôznymi spôsobmi, ale najdôležitejší z nich by bol ako zdroj raketového paliva, ktoré by bolo potrebné v priemyselných množstvách na vypustenie rakiet s astronautmi na ich spiatočnú cestu domov.

Jednou z ďalších úloh misie bude vytvoriť zariadenie, ktoré by bolo okrem schopnosti vytvárať kyslík, ho aj skvapalniť a uskladniť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre