SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čo budú dýchať astronauti na Marse? Nový koncept prináša lepšiu alternatívu k otestovanému zariadeniu MOXIE

Nové zariadenie funguje na princípe plazmy a je o niečo účinnejšie než koncept americkej NASA.

Americká vesmírna agentúra NASA vyvíja experiment MOXIE (pozn. redakcie: Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), ktorý demonštruje spôsob akým by mohli budúce vesmírne misie získavať kyslík z atmosféry Marsu. Ten by následne využili nielen na dýchanie, ale aj na výrobu paliva.

Ide o koncept, ktorý sa v malom prevedení nachádza v roveri Perseverance a už má za sebou aj prvý úspešný test. Ten bol dôležitým prvým krokom k tomu, aby mohli astronauti v budúcnosti izolovať a ukladať kyslík z marťanskej atmosféry. MOXIE je v tomto smere kľúčovým zariadením, pretože budúce misie so sebou nemôžu niesť všetok kyslík, ktorý astronauti potrebujú na prežitie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže atmosféra červenej planéty je zložená z 96% oxidu uhličitého, MOXIE tento plyn zachytáva a oddeľuje atómy kyslíku od molekúl oxidu uhličitého, ktorý sa skladá z dvoch atómov kyslíku a uhlíku. Vedľajším produktom tohto procesu je oxid uhoľnatý, ten prístroj vylučuje späť do atmosféry planéty.

Doplňujúca alternatíva

Nedávno sa však objavil koncept, ktorý by mohol byť doplňujúcou alternatívou k zariadeniu MOXIE, vysvetľuje portál SciTech Daily. Zariadenie pracuje na princípe plazmy a ponúka vyšší výkon čo s týka produkcie molekúl na kilogram technológie vyslanej do vesmíru. Čím viac nákladu musí raketa vyniesť, tým viac spotrebuje paliva a náklady na misiu sa rapídne zvyšujú. Vedci a inžinieri preto hľadajú vždy to najekonomickejšie riešenie.

Na novom koncepte pracovali vedci z MIT a štyroch ďalších univerzít. Vo svojej práci vysvetľujú, že toto zariadenie by bolo dobrým prvým krokom k vývoju podpory života na Marse. Tím vedcov však čelil dvom výrazným prekážkam, ktoré muselo prekonať aj zariadenie MOXIE. Oddeliť kyslík od zvyšku molekuly oxidu uhličitého je mimoriadne náročný proces. Rozložiť túto molekulu je samo o sebe zložité, no prístroj musí následne vyprodukovaný kyslík oddeliť od plynnej zmesi, ktorá obsahuje oxid uhličitý a oxid uhoľnatý. Pri tomto procese by mohla pomôcť plazma.

„Plazma obsahuje elektróny a ióny. Elektróny sú mimoriadne ľahké a možno ich rýchlo akcelerovať na veľké rýchlosti. Keď sa elektrón zrazí s molekulou oxidu uhličitého, môže ju priamo rozložiť alebo preniesť energiu a rozvibrovať ju. To následne vieme využiť k rozkladu molekuly,“ vyjadril sa Vasco Guerra, z University of Lisbon a autor práce.

Dodáva, že procesu pomáha aj teplo, ktoré plazma generuje. Výroba kyslíku je mimoriadne dôležitý prvý krok, ak chcú niekedy na Mars zavítať astronauti. NASA momentálne pracuje na vesmírnom programe Artemis. Ten síce vráti ľudí na Mesiac, no zároveň bude dôležitým odrazovým mostíkom práve k červenej planéte. Misia na Mars bude podľa odhadov odborníkov trvať roky a ak chcú astronauti prežiť, budú potrebovať kyslík.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close