Koľko ľudí je potrebných, aby vytvorili kolóniu na Marse? Vedci vypočítali potrebný počet členov

Vedci na základe experimentu vypočítali, koľko minimálne ľudí potrebujeme mať na Marse, aby boli schopní vytvoriť kolóniu. Rovnako sa pozreli aj na typ osobnosti, ktorý zohráva kľúčovú úlohu.

kolonia mars astronaut
Zdroj: Dotted Yeti / shutterstock.com

Vesmírny program Artemis odštartoval a v rámci neho sa ľudia opäť vrátia na povrch Mesiaca, prvýkrát od konca programu Apollo. Americká NASA však tvrdí, že vytvorenie historicky prvej základne na povrchu našej prirodzenej družice má byť odrazovým mostíkom pre cestu na Mars.

Cesta na červenú planétu je hlavným cieľom nielen americkej vesmírnej agentúry, ale aj snom Elona Muska, zakladateľa súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Ten sa niekoľkokrát vyjadril, že už čoskoro by malo mať ľudstvo na červenej planéte prvú kolóniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes už vieme, že je to s najväčšou pravdepodobnosťou beh na oveľa dlhšiu trať, no na portáli Arxiv sa objavila zaujímavá štúdia, ktorá nám približuje, koľko ľudí by sme na výstavbu marťanskej základne potrebovali. Autori štúdie hneď zo začiatku priznávajú, že Mars je nehostinné prostredie a akákoľvek základňa musí byť do čo najväčšej možnej miery sebestačná.

Americká NASA tvrdí, že astronauti sa nemôžu na červenej planéte spoliehať na zásoby, ktoré im donesie raketa zo Zeme. Musia si vyrobiť vlastné jedlo, vodu, kyslík a ďalšie potrebné veci. Autori štúdie však tvrdia, že aj napriek všetkému, prvá kolónia na Marse musí dostávať zásoby zo Zeme, pretože kolonizátori na nich budú závislí.

Zároveň ale autori dodávajú, že ľudia majú skúsenosti s fungovaním v extrémnych prostrediach už od začiatkov 20. storočia. Prieskumníci na expedíciách do Arktídy sa museli vysporiadať s krutým prostredím a s príchodom jadrových ponoriek vojaci žili aj dlhšiu dobu v klaustrofobických podmienkach. Vo vesmírnom kontexte museli astronauti čeliť nehostinným podmienkam kozmu pri ceste na mesiac a počas dní strávených na našej prirodzenej družici.

Koľko ľudí treba na postavenie marťanskej kolónie?

Žiť dlhšiu dobu na inej planéte je diametrálne odlišné ako fungovať v jadrovej ponorke. Prví kolonizátori strávia 225-miliónov km od všetkého, čo poznajú a na to treba nielen disciplínu, ale aj správny mindset. Autori štúdie vytvorili štyri osobnostné kategórie, ktoré popisujú ako môže jedinec vychádzať s ostatnými, ale aj ako sa dokáže vysporiadať s ďalšími faktormi a potenciálnymi problémami.

Prvou skupinou sú prívetiví ľudia, ktorí nie sú súťaživí, majú nízku hladinu agresie a nevyžadujú si prísnu rutinu. O niečo „horšiu“ skupinu tvoria sociálni ľudia, ktorí už nejakú formu súťaživosti majú, vyznačujú sa extroverziou a potrebujú sociálnu interakciu. Zároveň nepotrebujú prísne rutiny. Tretiu skupinu predstavujú reaktívci, ktorí majú miernu hladinu súťaživosti a potrebujú rutinu. Poslednú skupinu tvorili neurotici, teda vysoko súťaživí ľudia s veľkou mierou agresivity. Neurotici zároveň majú problém prispôsobiť sa nude alebo zmene ich rutiny.

Následne výskumníci vytvorili simuláciu, ktorá bežala 28 dní. V rámci simulácie skúmali ako ľudia rôznych osobnostných profilov dokážu prežiť na marťanskej kolónii. Počet kolonizátorov bol náhodný, od 10 jedincov až po 170. Výskumníci dokázali, že 22 ľudí stačí na to, aby dokázali udržať kolóniu z dlhodobého hľadiska. Zároveň autori hovoria, že najlepšie šance na prežitie majú prívetiví ľudia. Neurotici majú vyššiu šancu na úmrtie, v porovnaní s inými osobnosťami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre