SpravodajstvoVeda a výskum

Plánuje Musk zaviesť na Marse formu otroctva? Jeho nápad s pôžičkami ľudí nepotešil

Aj chudobnejší ľudia budú mať šancu dostať sa na Mars, otázne je, či sa budú môcť vrátiť domov

Šéf spoločnosti SpaceX, najbohatší človek sveta a vizionár Elon Musk sa netají svojimi veľkými plánmi, ktoré sa týkajú planéty Mars, nášho planetárneho suseda. Hoci sme ešte na povrch tejto červenej planéty nedostali ani jednu ľudskú nohu, Musk tvrdí, že do roku 2050 tam plánuje poslať milión ľudí. Tí sa na planétu dostanú pomocou vesmírnych rakiet, ktoré by mali previezť tisíc ľudí naraz, píše portál IFLScience.

Lenže osídliť Mars nie je tak jednoduchá úloha. Musk v minulosti navrhoval, že by sme mali na planétu zhodiť jadrové bomby, čím by sa uvoľnil oxid uhličitý, spúšťajúci skleníkový efekt. Ten by mohol planéte pomôcť a vytvoriť vhodnú atmosféru, až na jeden problém. Mars nemá dostatok oxidu uhličitého aby naštartoval skleníkový proces. To však nezabránilo miliardárovi, aby priniesol na trh tričká, na ktorých je vytlačené heslo Nuke Mars (pozn. redakcie: zbombardujme Mars).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj keby sa nám podarilo vyriešiť problémy s drsnými podmienkami na planéte, ako by kolónia mohla fungovať? Ako by fungovala spoločnosť? Existovala by nejaká forma meny? Ako by prebiehala deľba práce? Musk sa k týmto otázkam vyjadril v článku portálu Business Insider. Článok vznikol minulý týždeň, krátko po správe, že sa Musk stal najbohatším človekom sveta.

„Každý, kto chce ísť by mal mať tú možnosť. K dispozícii budú aj pôžičky pre ľudí, ktorí nemajú dostatok peňazí,“ Vyjadril sa Musk v Twitterovom príspevku.

Väzenie pre dlžníkov?

Musk zároveň dodáva, že dlh si bude musieť človek odpracovať. Ide o kontroverznú myšlienku. Niektorí to vnímajú ako pozitívny krok, ktorý umožňuje aj chudobnejším ľuďom odcestovať na inú planétu.

Iní si zas myslia, že sa z Marsu stane prvá kolónia, ktorá bude väzením pre dlžníkov. Veľa ľudí verí, že k dlhu za cestu by sa pripočítali aj náklady za ubytovanie, stravu, či vzduch pre robotníkov.

Je to problém, ktorý však nemusíme riešiť hneď. Cesta na Mars nás v najlepšom možnom prípade čaká až okolo roku 2030, aj to ak sa počíta s najoptimistickejšou možnosťou. Ponúka sa nám však zaujímavý pohľad na to, ako by sme takéto otázky mohli riešiť v budúcnosti. Nikto totiž netuší, ako sa budú naše zákony vzťahovať na úplne inú planétu a ako by sme ich tam mohli vymáhať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close