Budeme uväznení na Zemi navždy?! Vedci odhalili podmienky vesmírnej kolónie, aby sme mohli žiť vo vesmíre

Kyslík, voda, jedlo, energia, to všetko potrebujú astronauti na prežitie, no potrebujú správny ekosystém, ktorý nájdeme len na jednom mieste v sústave.

vesmirna kolonia zivot mimo Zeme
Zdroj: Supamotionstock.com / Shutterstock.com

S prebiehajúcim programom Artemis sa astronauti vrátia na povrch Mesiaca, po prvýkrát od konca programu Apollo. Tentokrát sa však ciel o trochu zmenil, namiesto jednorazovej návštevy našej prirodzenej družice plánuje NASA vytvoriť na Mesiaci dlhodobú posádku.

Program Artemis je akýmsi odrazovým mostíkom k ďalšiemu historickému cieľu, a to pristátie na Marse. Misia na červenej planéte však neprebieha tak, ako návšteva Mesiaca, ktorý máme prakticky „za rohom“. Astronauti na Marse pobudnú nejakú dobu a spolu s tým už musia vedieť, ako sa o seba postarať. Otázkou ostáva, či ľudia dokážu reálne prežiť na inom kozmickom telese.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Touto otázkou sa zaoberali aj vedci z Cornell University, no ich štúdia priniesla len neuspokojivé možno. Človek potrebuje k životu pozemskú gravitáciu, jedlo, kyslík, energiu a samozrejme vodu. Toto sú síce základné požiadavky, no k úspešnému prežitiu na povrchu Mesiaca či Marsu toho potrebujeme oveľa viac.

V rámci štúdie prinášajú teóriu Pancosmorio, ktorá vysvetľuje, čo potrebujeme na udržanie kolónie vo vesmíre. U nás na Zemi si ani neuvedomujeme množstvo faktorov, ktoré nás na dennej báze ovplyvňujú. Život sa na tejto planéte vyvíjal už miliardy rokov a s pozemským ekosystémom sme previazaní, či sa nám to páči alebo nie. Sú to pritom faktory, ktoré na prvý pohľad nevidíme, rozhodujúce o tom ako skončí prvá kolónia vo vesmíre.

„Ak chcú ľudia vybudovať vo vesmíre udržateľnú kolóniu spolu s celou infraštruktúrou a technológiami, potrebujeme obnovujúci sa ekosystém, ktorý nám zatiaľ ponúka jedine Zem,“ vysvetľuje jedna z vedúcich štúdie, Morgan Irons.

Čo všetko potrebujú astronauti k prežitiu vo vesmíre?

Prvou dôležitou vecou je pozemská gravitácia. Vďaka nej môže naše telo fungovať tak ako má a na pozemskú gravitáciu sú naladené všetky naše telesné funkcie. Astronauti na obežnej dráhe pociťujú problémy so zrakom, ktoré vyvoláva stav beztiaže.

„Človek a všetok život na Zemi vznikal v kontexte 1G gravitácie. Naše telá a spôsob akým využívame energiu závisí na 1G gravitácii, v ktorej sme sa vyvíjali celý život. Nikde inde v Slnečnej sústave takúto gravitáciu nenájdeme,“ tvrdí Irons.

Ďalším dôležitým faktorom je kyslík. Ak by astronautom na Mesiaci zlyhal primárny a sekundárny generátor kyslíku, znamenalo by to katastrofu. Kyslíková rezerva existuje všade na Zemi, stačí vyjsť vonku na čerstvý vzduch, vysvetľujú autori. Na Zemi máme množstvo rastlín, ktoré kyslík generujú.

„Ak chceme aby kolónia skutočne vydržala, potom potrebujeme vytvoriť podobný systém,“ hovorí Irons.

Ak chceme takýto ekosystém udržať, potrebujeme množstvo energie, ktoré nám vie poskytnúť Slnko. Problém je, že ďalej od Zeme planéty, mesiace a ďalšie objekty získavajú menej solárnej energie ako tá naša. Autori štúdie tvrdia, že použitím iného energetického zdroja by sa astronauti v podstate pokúšali udržať celú domácnosť funkčnú len s energiou zo smartfónovej batérie.

„Budete potrebovať veľa energie,“ povedal Lee Irons. „Inak napájanie ekologického systému základne bude ako snažiť sa napájať auto na batériu mobilného telefónu alebo ešte horšie, snažiť sa prevádzkovať celý dom a domácnosť na batériu mobilného telefónu.“

Nejde o ojedinelý názor, že na našej planéte zostaneme

K podobným záverom došla aj nedávna štúdia, ktorá hovorí, že z ľudstva sa nestane vesmírna civilizácia. Dôvodom je unikátnosť našej planéty, ktorú opisuje teória Pancosmorio. Táto teória hovorí o tom, že na to, aby sme mohli fungovať na iných planétach a aby nový svet bol udržateľný, tak potrebujeme vytvoriť podobné podmienky ako sú na Zemi. Rovnako sa budú musieť byť ľudia obývajúci iný svet schopní vysporiadať s miestnymi podmienkami bez pomocou „pozemšťanov“ vzhľadom na vzdialenosti medzi našou planétou a iným potenciálne obývateľným svetom. Reakčná doba na pomoc by bola jednoducho až príliš dlhá. Vedci tohto výskumu prízvukujú, že v našej Slnečnej sústave je planéta Zem unikátom, ktorý umožňuje produkovať kyslík a potravu. Problémové by bolo preto aj dlhodobo obývať Mars, o ktorom si mnoho vizionárov myslí, že bude našim druhom domovom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre