Zariadenie MOXIE spoľahlivo produkuje na Marse kyslík: Budúcim misiám dáva nádej, tvrdia vedci

Prví astronauti si so sebou na Mars nemôžu zobrať všetko. Kyslík budú musieť získavať z atmosféry.

Zariadenie MOXIE spoľahlivo produkuje na Marse kyslík
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Na povrchu Marsu sa nachádza zariadenie MOXIE (pozn. redakcie:Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), ktoré je veľké približne ako obedár, no nedávno ukázalo, že vie spoľahlivo produkovať rovnaké množstvo kyslíku ako malý strom.

Experiment MOXIE je vedený vedcami z technologického inštitútu MIT a svoju schopnosť vytvárať kyslík po prvýkrát demonštroval už v apríli 2021. Na červenú planétu sa dostal spolu s roverom Perseverance. Koncom minulého roka vedci z MIT informovali, že zariadenie malo za sebou niekoľko úspešných testov a funguje aj počas dňa, a aj počas noci za rôznych atmosférických podmienok a ročných období.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas každého testu zariadenie dokázalo vyprodukovať približne šesť gramov kyslíku za hodinu, čo sa rovná výkonu menšieho stromu na Zemi. Hoci ide len o experiment, vedci už majú plány na väčšiu verziu zariadenia, ktoré by sa na Mars dostalo ešte pred prvými astronautmi. Toto zariadenie by už produkovalo kyslík ako niekoľko stoviek stromov. V tomto prípade by mali astronauti dostatok kyslíku nielen na dýchanie, ale aj na výrobu paliva pre návrat na Zem.

Väčšia verzia zariadenia MOXIE je zatiaľ otázkou budúcnosti, no miniatúrny experiment dáva vedcom nádej, že takéto niečo bude fungovať.

„Naučili sme sa množstvo informácií, ktoré nám pomôžu budovať väčšie systémy,“ vysvetľuje Michael Hecht, člen projektu MOXIE.

In-situ spracovanie zdrojov

Toto zariadenie je dôležitým krokom ešte v jednej oblasti v takzvanom in-situ spracovaní zdrojov. Astronauti putujúci na Mars si so sebou nemôžu zobrať všetko, ale musia sa spoľahnúť na prírodné zdroje planéty, aby prežili. V prípade misie na Mars by astronauti mali spracovať oxid uhličitý a vyrobiť si z neho napríklad kyslík.

Zariadenie, ktoré sa nachádza na Marse nedokáže fungovať stále. Po každom teste sa musí vypnúť, no podarilo sa mu dokázať, že dokáže veľmi účinne konvertovať atmosféru planéty na čistý kyslík. MOXIE najprv vtiahne vzduch cez filter a očistí ho od zlých látok. Následne vzduch natlakuje a pošle ho cez prístroj SOXE (pozn. redakcie: Solid Oxide Electrolyzer). Počas tohto kroku sa elektrochemickými reakciami oddeľuje oxid uhličitý na kyslík a oxid uhoľnatý. Ióny kyslíku sa následne izolujú a transformujú sa na molekulárny kyslík, ktorý môžu astronauti bezpečne dýchať.

Vedci plánujú výkon zariadenia MOXIE ešte zvýšiť s príchodom marťanskej jari. V tomto období je hustota atmosféry a hladiny oxidu uhoľnatého vyššia, než obyčajne. Zároveň sa pozrú na poškodenia, ktoré mohli činnosťou zariadenia vzniknúť. Keďže nepracuje nepretržite s každým testom sa musí prístroj naštartovať a následne aj vypnúť. Vedci vysvetľujú, že teplom sa môžu súčiastky postupne opotrebovávať.

Ak dokáže malá verzia MOXIE bezchybne pracovať napriek všetkému vypínaniu a zapínaniu, veľká verzia zariadenia by dokázala nepretržite fungovať tisíce hodín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre