Začiatkom januára sa zo šelfu Brunt odlomil masívny ľadovec: Výskumníci ponúkajú prvé zábery z jeho cesty

Ľadovec je väčší ako Londýn a očakáva sa, že bude nasledovať cestu ostatných ľadovcov.

Ľadovec, ktorý sa odlomil v januári, pokračuje vv ceste smerom na juh
Zdroj: Wikimedia (Uwe Kils - CC BY-SA 3.0), Uwe Kils (iceberg) a User: Wiska Bodo (sky).

Koncom januára sa z antarktického ľadovcového šelfu Brunt odlomil masívny ľadovec A81. Prieskum British Antarctic Survey 13. marca tohto roku zverejnil prvé letecké zábery, na ktorých je nový ľadovec zachytený. Ten má rozlohu približne ako Londýn a jeho okolie.

Ľadovec na ceste do Weddellovho mora si výskumníci všimli počas odchodu z výskumnej stanice Halley. Zábery im ponúkajú možnosť, ako pochopiť dynamickú povahu štruktúry obklopenej menšími ľadovcami. A81 sa odlomil v momente, keď sa masívna prasklina Chasm-1 rozšírila naprieč celou časťou ľadovcového šelfu. Momentálne sa A81 nachádza približne 150 km od miesta, kde od ktorého sa oddelil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci monitorujúci ľadovec vysvetľujú, že monitorovacia stanica je momentálne mimo ohrozenia. Ľadovec nevznikol kvôli prebiehajúcemu globálnemu otepľovaniu, ale kvôli prirodzeným procesom prebiehajúcim pozdĺž antarktického pobrežia. A81 je druhým veľkým ľadovcom, ktorý v oblasti vznikol za posledné dva roky.

„Zlom ľadovcového šelfu a vznik ľadovca bolo niečo, o čom sme vedeli už dlhú dobu. Výskumný tím BAS monitoroval situáciu takmer 10 rokov. Po prvýkrát sme pozorovali rozširovanie praskliny už v roku 2012. Odvtedy sme vedeli, že jedného dňa ku zlomu dôjde,“ vysvetľuje glaciológ Oliver Mars.

Vedci výskumnú stanicu presunuli viac do vnútrozemia ako opatrenie, aby náhodou nedošlo k jej poškodeniu. Po zlome sa ľadovec A81 začal pohybovať smerom na juh a očakáva sa, že pôjde rovnakou cestou, akou išli ostatné ľadovce v oblasti. Ľadovec by mal časom zmeniť kurz smerom na západ, ovplyvnený antarktickým pobrežným prúdom. Výskumníci sú pripravení sledovať a monitorovať ľadovec na jeho ceste naprieč Weddellovým morom.

Pozitívne a negatívne dopady

Ďalším masívnym ľadovcom je A76A, vysvetľujú autori. Táto štruktúra vznikla v roku 2021 a odlomila sa z ľadovcového šelfu Filchner-Ronne. Počas cesty smerom na sever sa A76 zlomil na tri časti, pričom najväčšou je práve A76A. Na dĺžku má tento ľadovec 135 km a na šírku približne 25 km. Považuje sa za najväčší ľadovec planéty.

„Ľadovec takejto veľkosti môže výrazne ovplyvniť ekosystémy oceánov, ktoré podporujú bohatú diverzitu života. Zatiaľ nevieme ako by mohol ľadovec tieto systémy ovplyvniť, no zmeny môžu byť pozitívne, ale aj negatívne,“ tvrdí Geraint Tarling, člen výskumného tímu BAS.

Pozitívny scenár znamená, že ľadovec po rozpustení uvoľní do vody množstvo živín. Tie by podporili rast mikroskopických rastlín, napríklad fyzoplanktónu. Tieto organizmy považujeme za základ potravinového reťazca v oceánoch. Negatívum je, že rozpustenie obrovského množstva sladkej vody môže znížiť slanosť oceánu, čím sa prostredie stane nevhodné pre život, ktorý v oblasti existoval. To môže naopak zničiť ekosystém a potravinový reťazec.

Vedci však čelia ešte ďalšiemu riziku. Ak sa veľké ľadovce rozlámu na menšie kusy, mohli by poškodiť lode, ktoré by sa v oblasti mohli nachádzať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre