Z antarktického šelfu Brunt sa odlomil masívny ľadovec. Je veľký takmer ako Londýn!

23. januára sa od šelfu Brunt oddelil ľadovec. Celé sa to odohralo neďaleko výskumnej stanice.

Z ľadovcového šelfu Brunt sa odlomil masívny ľadovec
Zdroj: BAS

23. januára sa od ľadovcového šelfu Brunt oddelil obrovský ľadovec s rozlohou 1550 km štvorcových, informuje portál British Antarctic Survey. Len pre porovnanie, ide o veľkosť, ktorá je len o pár kilometrov štvorcových menšia ako Londýn. Odlomil sa hneď potom, ako sa prirodzene vyvíjajúce praskliny dostali cez celý šelf a spôsobili odlomenie ľadovca.

Vedci opisujú zlom ako druhý najväčší za posledné dva roky. Odohral sa desať rokov na to, ako vedci po prvýkrát zaznamenali formáciu obrovských prasklín v ľade. Ľadovcový šelf Brunt je domovom pre výskumnú stanicu Halley, no glaciológovia tvrdia, že okolie stanice zatiaľ nie je ohrozené nedávnym zlomom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štruktúra šelfu Brunt je komplexná a vedci zatiaľ nedokážu povedať, aký bude mať dopad. V roku 2016 ale museli stanicu Halley presunúť približne 23 km do vnútrozemia, aby ich formácia praskliny známej aj ako Chasm-1, neohrozila. Od roku 2017 obývali vedci stanicu len počas antarktického leta medzi novembrom a marcom. V súčasnosti sa na stanici nachádza 21 vedcov. Tí zabezpečujú všetko pre to, aby mohli vedecké zariadenia pracovať celú zimu. Pracovať budú približne do 6. februára, kedy po nich príde lietadlo.

„Naši glaciológovia očakávali zlom ľadovcového šelfu. Automatická sieť presných GPS prístrojov monitoruje ľad niekoľkokrát za deň. Dáta následne porovnávame so satelitnými zábermi z Európskej vesmírnej agentúry, americkej NASA a nemeckého satelitu TerraSAR-X. Všetky dáta posielame na univerzitu v Cambridgi, preto vieme, čo sa tam deje aj počas antarktickej zimy,“ vysvetľuje riaditeľka inštitútu British Antarctic Survey.

Za toto globálne otepľovanie nemôže

Glaciológ Dominic Hodgson vysvetľuje, že zlom očakávali v rámci prirodzeného správania šelfu Brunt. Klimatické zmeny nie sú príčinou zlomu. Vedecké prístroje a vedecké tímy pokračujú v monitorovaní šelfu v reálnom čase, aby sa zaručila bezpečnosť nielen výskumnej stanice.

Výskumná stanica Halley je mimoriadne dôležitá pre atmosférické výskumy a pozorovanie vesmírneho počasia. V roku 2013 získala globálny status a sala sa 29. najdôležitejšou stanicou na svete a 3. na Antarktíde. Leží na približne 150 metrov hrubom šelfe Brunt, ktorý sa pohybuje smerom na západ a prejde približne 2 km ročne. Tam sa v nepravidelných intervaloch odlamujú menšie ľadovce.

Všetko čo sa deje na šelfe Brunt je prirodzené, teda vedci si tieto procesy nespájajú s prebiehajúcou klimatickou krízou. Keďže vedci nedávny zlom už dlhšiu dobu očakávali, v roku 2016 sa celá výskumná stanica presunula do bezpečnejšej lokácie ďalej od zlomu Chasm-1. V rozmedzí rokov 2018 a 2019 výskumníci nainštalovali autonómne generátory a ďalšie systémy. Tie sa majú starať o vedecké prístroje počas antarktickej zimy, kedy sa na stanici nikto nenachádza.

Šelf Brunt je s najväčšou pravdepodobnosťou najsledovanejším šelfom na Zemi. Sleduje ho sieť 16 GPS prístrojov, ktoré merajú deformáciu ľadu a hlásia sa späť každú hodinu. Dáta sa následne porovnávajú s niekoľkými satelitmi. Vďaka tomu majú vedci možnosť sledovať vývoj prasklín prakticky v reálnom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre