Robot Icefin sa dostal tam, kde sa ešte nikomu nepodarilo: Najrizikovejší ľadovec Thwaites preskúmal zospodu

V rámci nového výskumu vedci použili podmorského robota, aby zistili viac o ľadovci Thwaites, ktorý by mohol znamenať hrozbu pre celý svet.

Ľadovec Thwaites sa považuje za jedného z najväčších strašiakov prebiehajúceho globálneho otepľovania
Zdroj: Cornell University

Výskumníci venujúci sa ľadovcom na Antarktíde si v rámci svojho jedinečného výskumu privolali na pomoc netradičného pomocníka. Bol ním robot Icefin, ktorý sa dokázal ponoriť do takmer 600 metrovej diery a pozrieť sa na to, ako sa vyvíja ľadovec Thwaites, jeden z najväčších strašiakov prebiehajúceho globálneho otepľovania.

Ak by sa ľadovec Thwaites rozpadol úplne, globálne hladiny morí a oceánov by stúpli až o niekoľko metrov, čím by ohrozili mnohé pobrežné komunity. Tie sa už dnes pripravujú na najhorší scenár globálneho otepľovania. Viaceré výskumy znepokojivo naznačili, že dnes sa už Thwaites drží len zubami-nechtami a veľa nechýba, aby sa dostal do bodu, kedy už jeho rozpad nebudeme vedieť zastaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Robot Icefin však výskumníkom priniesol nové informácie, tentokrát o tom, ako sa situácia s ľadovcom vyvíja v oblasti, kde sa ľadovec Thwaites stretáva s Amudsenovym morom. Tieto pozorovania potvrdili, že ľadovec Thwaites už od roku 2011 ustupuje hladkým a pravidelným tempom, informujú vedci z Cornell University. Niektoré ploché sekcie ľadovcovej základne síce ustupujú, no nie až tak rýchlo ako naznačovali počítačové modely.

Čo sa odohráva pod hladinou mora?

Výskumníci pomocou robota Icefin objavili aj rôzne zlomy a stupňovité štruktúry pripomínajúce schody. Tie sa naopak rozpúšťajú oveľa rýchlejším tempom. Všetky tieto nové poznatky vedcom ukazujú ako sa ľadovec správa, ak je vystavený relatívne teplej vode. Zároveň pomôžu vytvoriť nové modely, ktoré by dokázali evolúciu ľadovca v budúcnosti popísať oveľa lepšie.

„Našli sme spôsob, ako skúmať ľadovec Thwaites z nového uhla. Vďaka tomu sme prišli na to, že to nie je len o tom, ako veľmi sa ľadovec rozpúšťa, ale aj kde k rozpúšťaniu dochádza,“ tvrdí Britney Schmidt, jedna z autorov štúdie.

Stupňovité štruktúry a rôzne zlomy sa považujú za najslabšie časti ľadovca. Ak do nich prenikne teplá voda, tá dokáže rozpustiť oveľa viac ľadu než v iných častiach ľadovca. Robot Icefin sa počas tohto výskumu ukázal ako nenahraditeľný pomocník. Robot sa dokázal dostať k ľadu tak blízko, ako to len bolo možné. Zároveň sa dostal aj na miesta, kde sa žiaden iný vedecký prístroj zatiaľ dostať nedokázal. Vďaka tomu vedci získali do rúk jedinečnú sadu informácií.

Icefin vedcom ukázal, že ľadovec Thwaites možno považovať za mimoriadne komplexný systém. Vedcov núti zmeniť uvažovanie o tom, ako oceán prispieva k roztápaniu ľadovcov v rovnakom regióne, kde leží Thwaites. Od 90. rokov sa ľadovec stiahol o približne 14 kilometrov. Väčšina ľadu sa nachádza pod vodnou hladinou a preto je veľmi náchylná na dodatočné roztápanie.

Výsledky nie sú tak drastické ako vedci očakávali, no Thwaites je stále rizikom pre celý svet. Roztápanie niektorých častí síce prebieha pomalšie než naznačovali modely, no samotný ľadovec stále ustupuje rapídnym tempom. Ako dodávajú autori štúdie, zdá sa že stačí len málo, aby sa rovnováha procesov narušila a tým došlo k výraznej zmene ľadovca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre