Vybíja sa vám batéria v smartfóne prirýchlo? Tieto nastavenia telefónu si zmeňte

Ak vám smartfón nevydrží nabitý ani pol dňa, nezúfajte. Výdrž si môžete zvýšiť aj týmito tipmi.

vybita bateria
Zdroj: DANIEL CONSTANTE / Shutterstock.com

Výdrž batérie je jedným z najdôležitejších parametrov telefónu. Ak ste v poslednej dobe postrehli, že sa vám zariadenie vybíja rýchlejšie, dôvodov môže byť viacero.

Batéria postupom času degraduje a stráca svoju kapacitu. V tomto smere pomôže buď výmena batérie alebo investícia do nového zariadenia. Stále ale existuje niekoľko trikov, ako z nej môžete dostať čo najviac. Šetrenie batérie totiž celkovo prospieva životnosti celého zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nastavte si obnovovaciu frekvenciu

Moderné smartfóny ponúkajú obnovovaciu frekvenciu 90 až 120 Hz. Obnovovacia frekvencia znamená, koľkokrát sa váš displej aktualizuje v priebehu jednej sekundy. Čím vyššie číslo, tým je obraz plynulejší, no vo svete smartfónov len málokedy prakticky využijete vyššie obnovovacie frekvencie ako 60 Hz.

Ak máte nastavenú vyššiu obnovovaciu frekvenciu, váš smartfón sa prirodzene vybíja rýchlejšie. Ak si chcete toto nastavenie zmeniť, nájdete ho obvykle v nastaveniach displeja.

Znížte jas

Obrazovka smartfónu sa považuje za najväčšieho žrúta batérie. Ak sa vám vybíja rýchlo, odporúčame znížiť jas na minimum. V tomto smere síce môžete ušetriť nejaké percentá, no ak si chcete niečo pozrieť na Slnku, môžete mať problém. O niečo menej výhodnou, no stále užitočnou, je funkcia automatického jasu. Tá sa bude snažiť držať jas na minime, no automaticky vám ho zdvihne, ak sa nachádzate v iných svetelných podmienkach.

Automatický jas si môžete zapnúť buď na hornej lište, alebo v nastaveniach jasu.

Dokáže automatické nastavenie jasu šetriť vašu batériu, alebo nie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Zatvorte aplikácie na pozadí

Ak sa nachádzate v núdzi, posledné percentá môžete zachrániť aj zatvorením aplikácií na pozadí. Väčšina smartfónov má tlačidlo naľavo rezervované pre otvorenie prebiehajúcich procesov, ktoré si môžete stlačením tlačidla X zatvoriť.

Zároveň to môže byť dvojsečná zbraň. Moderný Android operačný systém už vie celkom dobre narábať s procesmi na pozadí, čiže tieto aplikácie nie sú až takým problémom. Horšie pre batériu je, ak si všetky aplikácie na pozadí zatvoríte a potom ich otvoríte znova. V tomto prípade sa musia opäť kompletne načítať, čo si môže vyžadovať viac batérie.

Vypnite automatické aktualizácie

Aktualizácie sú dôležité, pretože aj prostredníctvom nich chránime naše smartfóny. Ak sa vám ale vybíja batéria rýchlo, potom nie je vhodné, aby sa váš smartfón aktualizoval, ak práve nemáte po ruke nabíjačku. Odporúčame preto vypnúť automatické aktualizácie a spustiť ich len v prípade, že si viete zariadenie nabiť.

Zapnite šetrič batérie

Veľa smartfónov vám pri nízkej batérii ponúkne možnosť zapnúť šetrenie batérie. Tento režim vypne všetky nepotrebné funkcie, napríklad synchronizáciu účtov, čím vám šetrí batériu. V tomto prípade závisí od zariadenia k zariadeniu, no šetrič batérie môže urobiť rozdiel. Zapnúť si ho viete buď z hornej lišty, alebo v nastaveniach batérie.

Vypnite si 5G

Ak potrebujete z vášho zariadenia vyťažiť maximum, tak si vypnite 5G sieť v nastaveniach SIM karty. Túto funkciu vám odporúčame vypnúť, aj keď ste mimo pokrytia 5G siete. Dôvodom je, že telefón sa v pravidelných intervaloch snaží prihlásiť do tohto typu siete, čo vedie k rýchlejšiemu vybitiu batérie. Mimochodom, ak ste nevedeli, tak 5G sieť je o niečo viac energeticky náročnejšia ako 4G.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre