Vrak lode, ktorý skonfiškovali nacisti ešte 80-rokov dozadu, vypúšťa do mora toxické látky, tvrdia vedci

Vrak V-1302 John Mahn z druhej svetovej vojny aj po 80 rokoch ovplyvňuje prostredie okolo seba škodlivými látkami. Je jedným z mnohých, varujú vedci.

vrak lode
Zdroj: wikimedia.org (Public domain)

Dno severného mora je posledným miestom odpočinku pre tisíce vrakov lodí a lietadiel zničených počas druhej svetovej vojny. Tie môžu predstavovať riziko pre tamojšie ekosystémy, hlavne kvôli škodlivým látkam, ktoré sa v nich nachádzajú – prevažne výbušniny a ropa.

Záhadou ale ostáva, kde sa tieto vraky presne nachádzajú, preto je pre výskumníkov zložité popísať ich dopad na morské prostredie. V rámci novej štúdie sa však podarilo vedcom objaviť 80-ročný vrak z druhej svetovej vojny, ktorý aj dnes ovplyvňuje mikrobiológiu a geochémiu morského dna. Portál Frontiers Science News vysvetľuje, že aj dnes z neho unikajú ťažké kovy a výbušné látky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vraky lodí sú zaujímavé z historického hľadiska, no ich dopad na životné prostredie sa spravidla prehliada,“ tvrdí Josefien Van Landuyt, z Ghent University.

Ako príklad uvádza odhady, podľa ktorých sa vo vrakoch z prvej a druhej svetovej vojny môže nachádzať až 20 ton ropných produktov. Na druhú stranu môžu slúžiť ako umelé útesy a v podstate rozprávajú príbeh ľudstva, jeho katastrof, či obrovských konfliktov. Podľa autorov štúdie ale netreba zabúdať na to, že sú to umelé objekty, ktoré sú neúmyselne umiestnené do prirodzeného prostredia. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa moderné vraky lodí vyberajú z morského dna.

Po 80 rokoch

V rámci novej štúdie sa vedci zameral na známy vrak lode V-1302 John Mahn. Ten sa nachádza v časti Severného mora neďaleko Belgicka. Pôvodne išlo o rybársku loď, ktorú počas druhej svetovej vojny Nemecko skonfiškovalo a používalo ju na hliadkovanie. Po útoku britských vzdušných síl sa loď rýchlo potopila.

V okolí vraku autori štúdie objavili známky toxických látok, a to hlavne zvýšené koncentrácie ťažkých kovov, napríklad niklu a medi. Objavili aj polycyklické aromatické uhľovodíky, chemikálie, ktoré sa objavujú v benzíne, uhli, alebo rope. Najväčšia koncentrácia polycyklických aromatických uhľovodíkov sa nachádzala v sedimentoch blízko pri vraku. Najväčšiu koncentráciu ťažkých kovov zaznamenali neďaleko skladu na uhlie.

Počas štúdie sa zistilo aj to, že vrak lode ovplyvnil mikrobióm okolo nej. Objavili sa tam baktérie schopné rozložiť polycyklické aromatické uhľovodíky. Zároveň našli na trupe lodi baktérie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prispeli k zhrdzaveniu vraku.

80-ročný vrak aj dnes ovplyvňuje morské prostredie
Zdroj: Flanders Marine Institute/VLIZ

Autori štúdie ale varujú, že toto je len vrchol ľadovca. Štúdia sa zamerala len na jeden vrak v určitej lokalite a hĺbke. Množstvo vrakov ostáva neznámych a môžu do rovnakej alebo ešte väčšej miery ovplyvňovať prostredie okolo nich. V ďalších krokoch sa autori pokúsia analyzovať viac vrakov, aby dokázali získať obraz o tom, ako ovplyvňujú celú oblasť Severného mora. Van Landuyt na záver dodáva, že ľudstvo už dávno ovplyvnilo morské ekosystémy. Na dne morí sa môžu nachádzať storočia staré vraky, o ktorých ani nevieme, že sú tam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre