YouTube mení dizajn. Takto sa zmenilo rozhranie služby! Zaevidovali ste už tieto novinky?

Spoločnosť YouTube tento rok oslávila 17. narodeniny a pokračuje aj naďalej v duchu inovácií.

YouTube mení svoju tvár
Zdroj: YouTube, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Prvé video sa na platforme YouTube objavilo ešte v roku 2005. Odvtedy táto obľúbená služba prešla viacerými zmenami a len pred pár mesiacmi oslávila svoje 17. narodeniny. V duchu inovácie pokračuje aj naďalej a predstavuje niekoľko zmien, ktoré prinesú modernejší dizajn a pohodlnejšie funkcie.

Od 24. októbra začína YouTube do svojej platformy pridávať nové funkcie, ktoré zlepšia váš zážitok zo sledovania obľúbených videí alebo kanálov. Farba bola jednou z dôležitých vecí, na ktorú sa vývojári v rámci aktualizácie zameriavali. Ich cieľom bolo pridať aplikáciám život, no nechceli aby nová farebná škála divákov odpútala od zaužívaných zvykov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré zmeny v dizajne aplikácie sú jemné, no zároveň príjemné na pohľad. Cieľom vývojárov bolo priniesť moderné prvky do obľúbeného vzhľadu aplikácie. Výsledkom je intuitívnejší vzhľad a menej rušivé tlačidlá na zdieľanie obsahu.

Výsledkom práce YouTubu je takzvaný ambientný režim, ktorý prispôsobí farby na pozadí sledovanému videu. Tento režim sa zapne ako na webe, tak aj v mobilnej aplikácii, ak používate tmavý režim. Zároveň vývojári prepracovali aj tmavý režim tak, aby bol ešte tmavším a dostal do popredia video, ktoré práve sledujete.

YouTube sa v prípade ambientného režimu inšpiroval svetlom, ktoré obrazovka vyžaruje v tmavej miestnosti. Nová dynamická paleta si vás doslova pritiahne k videu. Zmenami si prešli aj playlisty, ktoré dostanú rovnakú farebnú paletu ako videá, no tentokrát ukážu viac informácií o tom, čo v playliste nájdete.

YouTube mení svoju tvár

Zdroj: YouTube

Sledovanie obsahu na prvom mieste

Spoločnosť YouTube rozumie tomu, že divák chce na ich platforme sledovať svoj obľúbený obsah. Preto prekopali tlačidlá páči sa mi, zdieľanie a sťahovanie tak, aby pôsobili čo najmenej rušivo. Odkazy v popise videa zmenili na tlačidlá. Zmeny nastali aj v tlačidle odoberať. To už nie je červené tak, ako sme zvyknutí, no odteraz je viditeľnejšie vo všetkých prípadoch.

YouTube dostáva ešte jednu mimoriadne užitočnú funkciu, a to priblíženie videa pomocou známeho gesta. Ak sledujete obsah na Android, alebo iOS smartfóne, známymi gestami si môžete video priblížiť, alebo naopak oddialiť a ono ostane priblížené. Vďaka tomu sa môžete zamerať napríklad na určitý detail.

To pomôže ak sledujete napríklad nejaký návod. Podľa potreby si záber priblížite, no pomôže aj funkcia presného hľadania. Pri pretáčaní videa si tak môžete oveľa jednoduchšie nájsť presne tú pasáž, ktorú práve potrebujete. Podržaním prstu na obrazovke si môžete vyhľadať jednotlivé kapitoly videa a dvojklikom pomocou dvoch prstov môžete medzi nimi rýchlo preskakovať. K tomu YouTube pridalo graf najviac prehrávaných momentov.

Zmeny popísané vyššie vychádzajú postupne, preto ich nemusíte mať na vašom zariadení ešte dostupné. Stačí však počkať pár týždňov a mali by ste ich získať aj vy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre