Vedci vyriešili záhadu prvého analógového počítača na Zemi: Podarilo sa im rekonštruovať Mechanizmus z Antikytéry
Na základe starovekej matematickej metódy a ukrytému textu dokázali výskumníci rekonštruovať komplexnú sieť ozubených kolies predpovedajúcich pohyby planét.
Mechanizmus z Antikytéry sa považuje za úplne prvý analógový počítač na svete. Dvetisícročný, rukou poháňaný prístroj dokázal predpovedať polohu Slnka, Mesiaca, ich zatmenie a pohyby planét.
Považuje sa za najkomplexnejšie zariadenie, aké v starovekom svete vzniklo. Objavili ho vo vraku rímskej lode, ktorá sa v roku 67 pred Kristom potopila neďaleko gréckeho ostrova Antikytéra. Od svojho objavu v roku 1901 sa s Antikytérskym mechanizmom spájala veľká dávka kontroverzie a údivu, vysvetľuje portál Eurekalert.
Presný pôvod zariadenia nie je známy, ani to prečo sa zariadenie prepravovalo rímskou loďou. Niektorí predpokladajú, že išlo o korisť putujúcu do Ríma na oslavu usporiadanú Juliusom Caesarom.
Zariadenie je vyrobené z bronzu a skladá sa z komplexnej kombinácie 30 ozubených kolies, ktoré dokážu predpovedať rôzne astronomické javy, ale aj dátum Olympijských hier. Hoci štúdia mechanizmu začala už pred mnohými rokmi, až nedávno sa vedcom z University College London podarilo záhadu prístroja rozlusknúť úplne. Do dnešného dňa prežila približne tretina mechanizmu a tá je rozlámaná na 82 častí.
Najkomplexnejšie zariadenie antického Grécka
Zariadenie pozostávalo z 37 ozubených koliesok zasadených do dreveno-bronzovej debničky. Na jednej strane debničky sa nachádzali dva ciferníky, na druhej len jeden. Zariadenie tiež využívalo diferenciálne prevody, o ktorých sa verilo, že boli prvýkrát použité až v 16. storočí nášho letopočtu.
Neprehliadni
Predchádzajúce výskumy z roku 2005 odhalili tisíce písmen, ktoré sa ukrývali vo vnútri stále existujúcich úlomkov. Zároveň sa našli na prednom obale dve čísla s obrovským významom. 462 rokov reprezentuje cyklus Venuše a 442 rokov reprezentuje cyklus Saturnu. Keď sa na planéty pozeráme zo Zeme, počas cyklov sa môže zdať, akoby sa pohybovali opačným smerom. Ak chcú experti zistiť kde sa planéty nachádzajú, musia tieto cykly sledovať dlhodobo.
„Klasická astronómia prvého tisícročia p.n.l. vznikla v Babylone, no nič nám neprezrádza, ako dokázali Gréci prísť na mimoriadne presný 462-ročný Venuše a 442-ročný cyklus Saturnu,“ vysvetľuje člen výskumného tímu, Aris Dacanalis.
V rámci výskumu vedci použili matematickú metódu, ktorej počiatky sa datujú do antického grécka. Metódu vytvoril filozof Parmenides a na jej základe dokázali vedci rekonštruovať cykly všetkých ostatných planét Slnečnej sústavy.
Pri predpovedaní pohybu Venuše a jej 462-ročného planetárneho cyklu hralo dôležitú úlohu ozubené koleso s 63 zubami. Vedci po náročnej štúdii dokázali vytvoriť podobné mechanizmy, vďaka ktorým dokázali predpovedať cykly všetkých ostatných planét sústavy. Zároveň minimalizovali počet potrebných ozubených kolies, aby sa dokázala rekonštrukcia zmestiť do obmedzeného priestoru.
V nasledujúcich krokoch sa vedci pokúsia pomocou starovekých techník Antikytérsky mechanizmus postaviť. To autori štúdie popisujú ako obrovskú výzvu. Ich práca je však prvou svojho druhu, ktorej sa podarilo pochopiť komplexný systém ozubených kolies v prednej časti zariadenia a rekonštruovať pohyby ostatných planét Slnečnej sústavy.
Komentáre