Viete si predstaviť Antarktídu bez ľadu? K tomuto scenáru smerujeme, varujú vedci

Situácia na Antarktíde nie je až tak priamočiara, ako by sme si mysleli, no globálne otepľovanie stále roztápa ľad.

Tieto regióny Antarktídy by mohli vyvolať výrazné problémy
Zdroj: Unsplash (Andreas Hauser, Cassie Matias), Úprava: Vosveteit.sk

V roku 2007 Antarktída prekonala nový, no nie veľmi chválitebný rekord. V tomto roku mal kontinent najmenej ľadu v histórii Zeme a vedcom bolo jasné, že tento trend bude pokračovať aj naďalej. O úbytku ľadu sa vedelo už nejakú dobu, no práve v roku 2007 zmizlo viac ako milión štvorcových kilometrov, čiže až o 22% viac ľadu, ako počas predchádzajúceho rekordného poklesu, informuje NSIDC.

Už vtedy sa hovorilo o možnom bode zlomu. Ak by roztápanie ľadu na Antarktíde dosiahlo určitý bod, vedci sa báli, že z kontinentu zmizne ľad počas leta úplne. S roztápaním ľadu sa ale viaže aj nebezpečná slučka. Ľad prirodzene odráža svetlo, čím ochladzuje našu planétu. Ak však ľad zmizne, nahradí ho vodná plocha, ktorá teplo prijíma. Vyššie teploty potom urýchľujú roztápanie ľadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Situácia na Antarktíde vedcov znepokojila, no uvedomili si, že potrebujú viac štúdií, kým môžu prísť s definitívnym verdiktom. Podnebie je totiž mimoriadne komplikovaný proces vznikajúci súhrou mnohých faktorov.

V roku 2012 sa ľad dostal na novú kritickú hodnotu. Vedci však hovorili, že kontinent s najväčšou pravdepodobnosťou nestratí svoj ľad úplne. Svoje tvrdenia dopĺňali modelmi, ktoré ukazovali, že ak by ľad počas letných mesiacov zmizol, do niekoľkých rokov by sa situácia vrátila do normálu. Existuje totiž niekoľko faktorov, ktoré pomáhajú situácii.

Tenší ľad rastie rýchlejšie ako hrubý a najrýchlejšie rastie ľad v momente, keď sa vytvára. Roky 2007 a 2012 sa dodnes považujú za extrémne, no vedci pozorovali zaujímavý proces. Po západe Slnka sa atmosféra a povrch oceána začínajú rapídne ochladzovať. Zakrátko dosiahne oceán bod mrazu a začne sa rapídne tvoriť nový ľad. V otvorených oblastiach sa ľad tvorí rýchlejšie ako v regiónoch, kde už ľad existuje.

Aká je teda situácia na Antarktíde?

Neznamená to, že sa Antarktída „lieči“, alebo že sa v budúcnosti situácia nezhorší. Od roku 2012 výskumníci nezaznamenali nový rekord v strate ľadu, no zároveň si ani nevšimli, že by vznikol nejaký nový. Výskumníci sú zároveň presvedčení, že sa situácia bude ďalej zhoršovať.

Globálne otepľovanie stále pokračuje a s vyššími teplotami sa ľad bude rozpúšťať aj naďalej. Štúdie poukazujú na to, že môžeme počas nasledujúcich rokov pozorovať výšky a pády. V niektorých prípadoch môže toto správanie pretrvať aj niekoľko rokov. Jedného dňa možno bude Antarktída počas leta bez ľadu, no na to si ešte niekoľko rokov počkáme.

Odborníci však upozorňujú na to, že ak nezastavíme vypúšťanie skleníkových plynov do atmosféry, tomuto scenáru sa nevyhneme. Situácia nemusí byť tak priamočiara ako si myslíme, no výskumníci dodávajú, že aspoň nateraz ostáva cieľ veľmi jasný.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre