Antarktída čelí rovnakému problému ako Grónsko: Takto ovplyvňuje globálne otepľovanie presun ľadovcov v regióne

Výskumníci z University of Leeds využili satelitné snímky na to, aby preskúmali situáciu v oblasti Antarktického polostrova.

Antarktída sa rozpadá po okrajoch
Zdroj: Unsplash (66 north) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ľadovce pozdĺž pobrežia Antarktídy sa počas leta presúvajú rýchlejšie, tvrdí nový výskum vedcov z University of Leeds. Autori štúdie hovoria, že za to môže kombinácia rozpúšťajúceho sa snehu a teplejšej oceánskej vody.

Za bežných okolností sa ľadovce pohybujú rýchlosťou približne kilometer za rok. Situácia sa ale mení a oproti zimným mesiacom sa môže pohyb ľadovcov počas leta zrýchliť až o 22%. Výskum prináša lepší pohľad na to, ako môže globálne otepľovanie ovplyvniť situáciu na Antarktíde a prispieť ku globálnemu dvíhaniu hladiny oceánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dlhú dobu vedci nemali v rukách spoľahlivé spôsoby ako študovať Antarktický polostrov, pretože ich možnosť dostať sa k ľadovcom bola do veľkej miery obmedzená. V rámci nového výskumu však využili satelity, ktoré im dokázali poskytnúť potrebný náhľad na situáciu. Umožnili im totiž sledovať rýchlosť akou sa ľadovce pohybujú a akou zároveň vypúšťajú vodu do okolitého oceánu.

Antarktický polostrov sa považuje za najväčší rezervoár pitnej vody na Zemi. Odhaduje sa, že v rozmedzí rokov 1992 a 2017 ľadovce prispeli ku globálnemu zdvihnutiu morských hladín o takmer 8 milimetrov. Vedci však nevedeli s istotou predpovedať ako sa situácia v budúcnosti zmení. V rámci novej štúdie vedci pracovali s viac ako 10-tisíc satelitnými zábermi, ktoré vznikli v rozmedzí rokov 2014 až 2021. Na základe týchto záberov sa pokúšali pochopiť pohyb ľadovcov počas zimných a letných období.

„Jedným z dôležitých objavov je to, ako citlivé sú ľadovce na prostredie okolo nich. Vedeli sme, že ľadovce v Grónsku vykazujú sezónne zmeny, no len teraz vidíme, že podobná situácia prebieha aj v antarktickej oblasti,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Ben Wallis.

Rýchlejší pohyb ľadovcov

Antarktický polostrov sa považuje za najsevernejší a najteplejší región Antarktídy. Táto oblasť predstavuje domov pre bohatý morský ekosystém, vrátane tuleňov, tučniakov a veľrýb. Pozdĺž západného pobrežia ľadovce berú ľad priamo z ľadovcového štítu a prenášajú ho do Južného oceánu.

Ľadovce sa podľa výskumu začínajú pohybovať rýchlejšie s príchodom leta. V tomto období sa rozpúšťa sneh a teplota vody Južného oceánu rastie. Predpokladá sa že voda z roztápajúceho sa snehu slúži ako lubrikant medzi ľadovcovým štítom a kamenným podlažím. Trenie je teda menšie a tým pádom aj narastá rýchlosť, akou sa ľadovce skĺznu do oceánu.

„Antarktický polostrov zasiahlo najrýchlejšie otepľovanie, než ktorýkoľvek iný región na Zemi. Podobné monitorovacie výskumy nám umožnia pochopiť rýchlosť zmien, ktoré v tejto oblasti prebiehajú,“ vysvetľuje doktorka Anna Hogg, spoluautorka štúdie.

Pobrežie Antarktídy monitoruje na týždennej báze satelit Sentinel-1, ktorý patrí Európskej vesmírnej agentúre. Dáta z tohto satelitu boli použité aj vo výskume. Zariadenie je vybavené špeciálnym radarom, ktorý mu umožňuje vidieť aj cez oblaky. Vďaka tomu môže oblasť monitorovať aj vo dne, aj v noci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre