Veda a výskum

Antarktída má najmenej ľadu za posledných 40 rokov: Vedci presne nevedia, čo sa bude teraz diať

Výskumníci sú zarazení rapídnou zmenou, ktorá momentálne prebieha na území Antarktídy.

Pozorovania z februára tohto roku poukazujú na kritickú situáciu v antarktickej oblasti. Od doby, kedy sme začali južnú polárnu oblasť monitorovať prostredníctvom satelitov, má tento región najmenšiu ľadovú pokrývku akú kedy mal, informuje Inštitút Alfreda Wenegnera pre morský a polárny výskum.

Len 2,2-miliónov štvorcových kilometrov južného oceán boli vo februári pokryté ľadom. Počas tohto mesiaca pokles ľadu prekonal predchádzajúci rekord z minulého roka 2022, počas ktorého ľad pokrýval 2,27-milónov štvorcových kilometrov oblasti. Zároveň vedci predpokladajú, že roztápanie ľadu bude pokračovať aj v druhej polovici februára. Zatiaľ však nie je jasné, či pôjde tento rekordný údaj ešte o niečo nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nemôžeme predpovedať, či rekord ešte viac poklesne a koľko ľadu sa do konca mesiaca rozpustí,“ vysvetľuje profesor Christian Haas, jeden z autorov štúdie.

Haas dodáva, že za posledných šesť rokov výskumníci pozorovali naozaj výrazný úbytok ľadu v antarktickej oblasti. Zároveň poukazuje na to, že za predchádzajúcich 35 rokov sa ľadová pokrývka nijak výrazne nemenila. Výskumníci čakajú, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Je možné, že Antarktída vstupuje do novej fázy, ktorá sa bude charakterizovať síce menšou, no stále stabilnou ľadovou pokrývkou. Horší scenár však naznačuje, že by sme sa mohli rýchlym tempom blížiť do obdobia, kedy nebude mať oblasť počas letného obdobia žiadny ľad.

Zhorší sa situácia?

Rozpúšťanie ľadu od decembra 2022 výrazne pokročilo hlavne v západnej časti Antarktídy. Najväčšie rozpúšťanie pozorovali v Bellingshausenovom a Amundsenovom mori, pričom to Bellingshausenovo je dnes prakticky bez ľadu. Na alarmujúcu situáciu upozorňuje aj expert Karsten Gohl, ktorý sa do oblasti pravidelne vydával už od roku 1994.

„V živote som nevidel tak extrémnu situáciu bez ľadu. Kontinentálny šelf, oblasť o veľkosti Nemecka, je teraz momentálne bez ľadu. Táto situácia nám síce ako vedcom pomáha, no znepokojuje nás, ako rapídne sa celá situácia zmenila,“ vysvetľuje Gohl.

Ľad v antarktickej oblasti zvyčajne dosahuje maximum v septembri a októbri. Následne ustupuje a minimum dosahuje práve vo februári. Počas leta sú niektoré oblasť bez ľadu. Mrazivé podmienky Antarktídy však podnecujú rapídnu tvorbu nového ľadu. Počas maxima ľadová pokrývka dosahuje rozlohu 18 až 20-miliónov štvorcových kilometrov a počas minima klesá na 3-milióny štvorcových kilometrov.

Ľad na Antarktíde sa od toho arktického líši hlavne tým, že je tenší a objavuje sa sezónne. Ako už naznačila štúdia, počas tohto mesiaca dosiahla rozloha ľadu najnižšiu úroveň od roku 1979, odkedy sa začal ľad monitorovať. Odhaduje sa, že ľad ustupuje približne o 2,6% za dekádu. Za roztápanie ľadu môžu pravdepodobne neobvykle vysoké teploty v západne a východnej časti Antarktického polostrova. Tie boli o 1,5 C vyššie než je priemer.

Autori poukazujú na to, že otepľovanie, ktoré sa odohralo pred približne 3,5-miliónmi rokov, sa podobá na situáciu, ktorou si Antarktída prechádza dnes. V tej dobe otepľovanie spôsobili zmeny v obežnej dráhe Zeme, no dnes mu pomáhame skleníkovými plynmi. Na základe rôznych a aj historických modelov, sa vedci pokúšajú predpovedať ako sa bude situácia s ľadom ďalej vyvíjať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close