Viete, ako funguje režim inkognito? Budete prekvapení, ale vôbec nie je tak anonymný, ako sa zdá

Režim inkognito je populárny hlavne kvôli anonymite, ktorú poskytuje. Má to však háčik, nie je tak anonymný, ako sa zdá, toto všetko sa stále zaznamenáva.

rezim inkognito internetovy prehliadac
Zdroj: Funstock / Shutterstock.com

Inkognito režim pozná väčšina z nás a dnes ho ponúka takmer každý prehliadač. Ak chcete vybrať darček pre vašu polovičku, prihlásiť sa na sociálnu sieť do druhého účtu z rovnakého zariadenia, alebo si len rýchlo niečo pozrieť… inkognito režim vám umožňuje prehliadať internet “bez stopy”, aspoň to vyplýva z jeho názvu.  

Lenže je to naozaj tak? Mnohí používajú inkognito v presvedčení, že majú na internete úplnú anonymitu. Tu vás musíme ihneď vyviesť z omylu, nie je to tak. Režim inkognito však má v sebe viac vrstiev, preto sa poďme lepšie pozrieť na to, čo tento režim je a do akej miery nám ponúka anonymitu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme už spomenuli na začiatku, niekto môže použiť inkognito režim pri nákupe darčekov pre polovičku, s ktorou zdieľa spoločnú domácnosť vrátane počítača. Určite každý vieme, že pri použití režimu inkognito sa nezaznamenáva história do prehliadača (hoci aj tam existuje finta, ktorú si ukážeme nižšie, ako môžete odhaliť históriu prehliadania), čiže zvedavá polovička nezistí, aké stránky ste po večeroch navštevovali (pozn. redakcie: Pri nákupe darčekov samozrejme). Nie je to ale všetko.  

História sa do prehliadača neukladá, no zároveň sa neukladá ani do vášho účtu Google za podmienky, že nie ste prihlásení do vášho Gmailu. Zároveň sa neukladajú ani súbory cookies a dáta webov spolu s informáciam z rôznych formulárov. Určite ste si už všimli, že keď vypĺňate nejaký formulár, prehliadač vám môže ponúknuť možnosť automatického vyplnenia na základe informácií. Tie ste zadali do podobných formulárov v minulosti. S použitím režimu inkognito sa informácie vpísané do formulárov neuložia a rovnako sa neuloží ani automatické dopĺňanie vyhľadávania na základe predchádzajúcich vyhľadávaní. Neuložia sa ani povolenia, ktoré udelíte počas používania stránkam.  

V čom nie je inkognito anonymný?  

Inkognito režim je dobrý, ak chcete schovať svoju aktivitu pred niekým kto ju priamo nehľadá, alebo kto sa veľmi nehýbe v IT sfére. Na začiatok musíme povedať, že vašu kompletnú aktivitu prehliadania môže vidieť váš operátor (poskytovateľ internetu) a správca siete. Keď sme doma, väčšinou tento problém neriešime, pretože správcami siete sme my. Dávajte si však pozor, ak sa nachádzate v škole alebo zamestnaní, kde máte vytvorenú vlastnú sieť. Ak pozeráte stránky, ktoré by ste pozerať nemali, veľký brat sa môže dívať.  

prekvapena zena
Zdroj: Nicoleta Ionescu / shutterstock.com

Zároveň by ste mali vedieť že prehliadač, tým pádom aj režim inkognito, nemá dosah na stránkach, ktoré navštívite. Ak teda cez anonymné okno navštívite Facebook, do histórie sa to síce neuloží, no dáta o vašej aktivite bude mať uložené priamo Facebook. Rovnako vás môžu sledovať aj reklamy na stránke, úplne rovnako ako v normálnom okne. Vedia teda aj v inkognito režime zistiť, čo ste si v rámci prehliadania prezerali.  

Uložia sa aj všetky stiahnuté súbory. Ak si stiahnete nejaký súbor cez režim inkognito, ten sa uloží do zariadenia normálne, ako keby ste ho stiahli cez obyčajné okno. Znamená to, že k danému súboru bude mať prístup hocikto, kto práve zariadenie používa.  

Pamätať by ste si mali, že ak sa počas prehliadania inkognito prihlásite napríklad do Google účtu, ten začne automaticky zaznamenávať svoju vlastnú históriu vašej aktivity, ktorá nie je ovplyvnená inkognito oknom. Pre o niečo vyššiu anonymitu sa teda radšej do služieb neprihlasujte.  

Ako sme v úvode povedali, tak režim inkognito nie je tak anonymný, ako sa zdá. K vašej histórii možno pristupovať cez DNS záznamy, no je to niečo viac komplikované. Rovnako treba spomenúť, že v tomto prípade neuvidíte názvy domén, ale ich IP adresy a preto je pomerne náročné sa prelúskať stránkami, ktoré ste navštívili, no je to možné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre