Vesmírna misia LuGRE sa pokúsi o niečo, čo ešte nikto nikdy neskúsil
Americká NASA oznámila prípravu misie LuGRE, ktorá má potenciál stať sa výrazným miľníkom v histórie vesmírneho objavovania.
Americká vesmírna agentúra, NASA, má v hľadáčiku nielen Mesiac, ktorý navštívi v rámci programu Artemis, ale aj červenú planétu Mars. Hoci má návšteva inej planéty ešte čas, v oboch plánovaných projektoch sa vyžadujú pokročilé spôsoby navigácie, píše portál Phys.
Už čoskoro odštartuje misia, ktorá si na palube ponesie mimoriadne cenný náklad. Prostredníctvom programu Lunar Payload Services Initiative sa na povrch dostane experimentálny vedecký inštrument LuGRE (pozn. redakcie: Lunar GNSS Reciever Experiment). Ide o mimoriadne účinný navigačný systém, ktorý využíva globálny navigačný satelitný systém Zeme. Po prvýkrát astronómovia vyskúšajú tento systém na mesiaci.
Globálna satelitná sieť alebo GNSS, sa bežne využíva na určovanie polohy, či navigáciu. Medzi takéto siete sa radí aj GPS.
„V tomto prípade sa snažíme potlačiť to, čo GNSS dokáže, teda poskytovanie služieb pre pozemný, námorný, či vzdušný sektor. Chceme tento systém dostať aj do čoraz rýchlejšie rastúceho vesmírneho sektoru,“ vyjadril sa J.J. Miller z americkej NASA.
Nový navigačný systém by presnejšiu a odolnejšiu technológiu, než mali astronauti programu Apollo k dispozícii. Misia LuGRE bude prijímať signály od GPS a európskeho systému Galileo. Na základe toho vypočítajú prvé GNSS fixy na ceste k Mesiacu a na jeho povrchu. Ako hovoria vedci pracujúci na projekte LuGRE, všetky vesmírne misie odohrávajúce sa v blízkosti našej planéty, sa spoliehali na GNSS pre udržiavanie času a navigáciu. Až nedávno sa začal systém GNSS využívať v oveľa väčšom merítku.
Pokorenie rekordu
V roku 2019 misia MMS pokorila rekord tým, že sa jej podarilo vďaka GPS určiť jej polohu približne na pol ceste k Mesiacu. V takejto extrémnej výške potrebuje sonda mimoriadne citlivé prijímače. Misia LuGre využije špecializovaný prijímač na zachytenie slabých signálov. Momentálne prebiehajú posledné testy zariadenia a v Novembri sa pripojí k pristávaciemu modulu Blue Ghost. Misia ale odštartuje najskôr v roku 2024.
Neprehliadni
K Mesiacu poletí niekoľko týždňov, počas ktorých bude zbierať GNSS signály a vykonávať rôzne navigačné experimenty. Po pristátí na Mesiaci LuGRE vysunie anténu a začne s 12-dňový experimentom. Je však možné, že misiu ešte predĺžia. Následne vedci analyzujú získané dáta a zverejnia ich pre každého.
„LuGRE je posledným projektom v dlhej rade misií, ktoré sa pokúsili posunúť systém GNSS ešte ďalej. Pripravujeme misiu, ktorá nám umožní GNSS využívať na povrchu Mesiaca, vysvetľuje Fabio Dovis podieľajúci sa na misii.
Táto misia je zároveň stavebným kameňom pre projekt LunaNet, čo je technologická architektúra, ktorá zabezpečí vytvorenie rôznych sietí na povrchu Mesiaca. Vďaka tomu môžu astronauti komunikovať oveľa jednoduchšie a LunaNet poslúži aj na navigáciu po mesačnom povrchu.
Komentáre