Venuša mohla mať procesy, ktoré sa na Zemi spájajú so životom: Čo sa s našou „dvojičkou“ nakoniec stalo?

Vedci zistili, že krátko po vzniku mohla mať Venuša tektoniku, podobne ako naša Zem.

venusa blesky
Zdroj: Zenobillis / shutterstock.com

Planéta Venuša sa častokrát označuje aj ako dvojička Zeme. Navonok toho tieto planéty veľa podobného nemajú, no ak sa pozrieme na ich internú kompozíciu, tam už si môžeme všímať podobnosti.  

Portál Universe Today informuje o výskume, ktorý mohol nájsť ďalšiu podobnosť medzi Zemou a Venušou. Ak by sa to potvrdilo, planéta mohla pred miliardami rokov vyzerať úplne inak. Dnes je Venuša hotovým peklom. Má hustú toxickú atmosféru a teploty na povrchu dosahujú takmer 500 stupňov Celzia. Nie je to teda miestom, kde by ste hľadali život.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci však naznačujú, že nie vždy tomu tak bolo. Už predchádzajúce štúdie naznačili, že Venuša mohla mať dávno svoj vlastný oceán a prijateľné teploty na povrchu. Tie si mohla podľa odhadov udržať 2-miliardy rokov. V rámci novej štúdie sa autori pozreli na dávnu minulosť Venuše o niečo lepšie a skúsili prísť na to, čo sa mohlo zmeniť.  

Vytvorili simulácie, na základe ktorých porovnávali dnešné podmienky Venuše s tými, ktoré vygenerovala simulácia. Ukázalo sa, že ak chceme dostať dnešné podmienky Venuše, potom musela mať planéta dávno platňovú tektoniku.  

“Dnešná atmosféra Venuše si vyžaduje uvoľňovanie plynov prostredníctvom sopečnej aktivity. Naše zistenia teda naznačujú, že atmosféra venuše je výsledkom dlhodobého klimaticko-tektonického prechodu zo skorej aktívnej tektoniky, ktorá trvala miliardu rokov až do dnešného stavu tektoniky,” tvrdia Vedci.  

Čo sa s Venušou stalo?

Hoci mala Venuša platňovú tektoniku, predpokladá sa, že tá vyzerala inak ako tektonika Zeme. Namiesto niekoľkých obrovských platní mala Venuša len jednu veľkú platňu pokrývajúcu celú planétu.  

Autori štúdie v rámci simulácií dokázali takmer presne dosiahnuť dnešné výsledky, ak pracovali s tým, že v minulosti bola planéta tektonicky aktívna. V rámci štúdie predpokladajú, že po vzniku planéty pred 4,5-miliardami rokov, mala planéta aktívnu tektoniku približne miliardu rokov.  

Hoci vedci zatiaľ nevedia presne ako, postupom času sa atmosféra Venuše stala príliš hrubou a planéta príliš horúcou na to, aby mohla tektonika prebiehať aj naďalej. Tento scenár je opakom Zeme, ktorá si počet tektonických platní zvyšovala a vytvárala nové kontinenty, hory a nakoniec aj podmienky, ktoré viedli ku stabilizovaniu teplôt a vzniku života.  

Výskumníci poukazujú, že Zem a Venuša začínali z veľmi podobného miesta. Zdá sa však, že postupom času Venuši “došla šťava” a v tom momente sa zatiahli brzdy na všetkých procesoch, ktoré by mohli hypoteticky viesť ku vzniku života. Výskumníci však nevedia zatiaľ s istotou povedať, čo sa presne stalo.  

Tento výskum však priniesol mimoriadne dôležitú informáciu. Vedci vysvetľujú, že tektonický stav planéty sa môže postupom času meniť, tektonika teda nie je niečo, čo planéta buď má alebo nemá. K Venuši momentálne smeruje viacero misií, napríklad DAVINCII a EnVision. Tie nám poskytnú viac informácií o evolúcií planéty.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre