Veľký úrad varuje majiteľov Android smartfónov a ďalších zariadení, aby si takto zabezpečili svoje telefóny!

Žijeme v dobe rastúceho kyberzločinu, no napriek tomu mnohí bezpečnosť na internete podceňujú.

heker google
Zdroj: pixabay.com (TheDigitalArtist) a unsplash.com (Arkan Perdana)

Americká Federálna obchodná komisia varuje všetkých užívateľov Android smartfónov a ďalších zariadení pred narastajúcim počtom kyberútokov.

Dnes už väčšina ľudí vlastní smartfón alebo počítač a to si uvedomujú aj zločinci. Na svoje obete číhajú na internete, no zároveň aj aktívne útočia cez phishingové e-maily, falošné webstránky imitujúce e-shopy alebo oficiálne stránky bankových či vládnych inštitúcií, SMS správy alebo sociálne siete. Mnohí užívatelia žijú v domnienke, že ich zariadenia by sa nikdy nemohli stať terčom podobných útokov alebo podvodov, no opak je pravdou. Hackeri každým dňom prichádzajú so sofistikovanejšími metódami a už to nie je otázkou toho či sa stanete terčom útoku/podvodu, ale kedy na vás podvodník niečo skúsi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Žijeme v digitálnej dobe a kyberzločiny nás už sprevádzajú pomaly na každom kroku. Napriek tomu mnohí podceňujú základy bezpečnosti a dobrovoľne si tak maľujú na chrbát terč. Lenže čo môžeme robiť aby sme sa na internete chránili? Či už ste bežný človek alebo majiteľ menšej, či väčšej, firmy, základy sú pre všetkých rovnaké.

Aktualizujte softvér

Od operačného systému až po všetky aplikácie, aktualizácie sú z hľadiska kyberbezpečnosti mimoriadne dôležité. Aj tá najzabezpečenejšia aktualizácia môže mať bezpečnostnú medzeru, o ktorej sa hacker dozvie skôr ako vývojár a môže ju zneužiť. Ak by to tak aj nebolo, s každou novou verziou vývojári približujú, čo na tej starej opravili.

Častokrát teda informujú aj o objavených bezpečnostných medzerách, čo môžu hackeri zneužiť. Ak máte staršie verzie aplikácií alebo operačného systému, stále máte v zariadení medzeru, cez ktorú môže útočník získať prístup k vašim dátam.

windows aktualizacia
Zdroj: AFANASEV IVAN / Shutterstock.com

Zabezpečte si súbory

Ak používame počítač alebo smartfón na prácu, potom v ňom isto máme veľa dôležitých súborov. V digitálnom svete obzvlášť platí, že nič dôležité by sa nemalo nachádzať na jednom mieste, respektíve jednom disku. Dôležité dáta si vždy presuňte na externý disk, USB kľúč, alebo na zabezpečené cloudové úložisko. Máte tak záruku, že k týmto súborom budete mať vždy prístup.

Ransomware je druh škodlivého softvéru, ktorý vám dokáže zablokovať prístup k zariadeniu. Hacker častokrát požaduje platbu za odomknutie zariadenia, pričom neexistuje záruka, že po poslaní peňazí svoj sľub dodrží. Niektoré ransomwary sú navrhnuté tak, aby po určitej dobe vymazali všetko z disku zariadenia, čo by vás mohlo pripraviť o cenné dáta.

Používajte heslá

O potrebe silných a jedinečných hesiel sme už písali niekoľkokrát, no teraz sa na to pozrieme z iného uhla. Heslá by ste mali mať aj na počítači, smartfóne alebo iných zariadeniach. Zároveň platí, aby ste dôležité zariadenia nenechávali nestrážené na verejných miestach. Hovorí sa, že príležitosť robí zlodeja a nechceme predsa, aby sa niekto cudzí dostal do našich zariadení bez akejkoľvek námahy.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Šifrujte citlivé údaje

Mnohí z nás pracujú s citlivými informáciami, no ak to aj nie je váš prípad, šifrovať by sme mali všetko, čo obsahuje naše osobné údaje. Reč je napríklad o tabletoch, laptopoch, smartfónoch alebo externých diskoch. Ak by sa hacker dostal k našim osobným údajom, tieto informácie by mohol ďalej predať alebo ich sám zneužiť.

Používajte viacfaktorové overenie

Mnohé služby dnes ponúkajú viacfaktorové overenie počas prihlasovania. Ide o služby ako napríklad Gmail, Facebook a iné. Viacfaktorové overenie znamená, že pri prihlasovaní vám príde správa alebo kód na ďalšie vaše zariadenie, ktorý musíte potvrdiť. Tým dokážete, že sa do služby prihlasujete skutočne vy.

Viacfaktorové overenie oceníte hlavne vtedy, ak sa hacker, alebo niekto iný, dostane k vašim prihlasovacím údajom. Tie môže získať rôznymi metódami, napríklad phishingom, malvérom alebo ich uhádne. Ani so správnymi prihlasovacími údajmi sa však k účtu nedostane, pretože mu chýba autentifikačný kód, ktorý príde na vaše zariadenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre