Stali ste sa obeťou ransomware útoku? Europol radí, ako by ste sa mali zachovať. Hlavne žiadnu paniku!

Útoky typu ransomware vedia byť mimoriadne škodlivé. Treba ale v prípade napadnutia útočníkom zaplatiť výkupné? Na otázku odpovedá Europol.

ransomware
Zdroj: Vosveteit.sk, Wikimedia

Počet ransomware útokov každým rokom rastie. Množstvo úkonov komunikácie sa totiž nielen vplyvom pandémie muselo presunúť do online priestoru. Svoje vlastné siete si museli vytvoriť napríklad aj menšie podniky, ktoré ale ich ochranu často podcenia a preto sú ľahkým terčom pre aktérov hrozieb. Za celkovým zvýšeným počtom rôznych útokov samozrejme stojí aj vojna u našich východných susedov. Tá totiž vo veľkej miere prebieha v kybernetickom priestore. Obeťou takého útoku sa ale môže stať úplne hocikto. Ako sa v takomto prípade ale zachovať? Na túto otázku má odpoveď Europol na svojom webe.

Základy stoja na prevencii

Väčšina z nás má vo svojom počítači či mobile údaje a súbory, o ktoré by nechcela prísť. Práve na tieto údaje sa zameriavajú útočníci v prípadoch útoku ransomware. Ten všetky súbory zašifruje tak, aby sa k nim obeť nevedela dostať a za následné poskytnutie prístupu k daným údajom žiada výkupné. Obeť následne stojí na prahu rozhodnutia, či dané výkupné zaplatiť alebo nie. No ani po zaplatení výkupného nemusí byť isté, že sa k daným súborom dostanete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj preto Europol odporúča dôkladnú prevenciu. V prvom rade ide o pravidelné zálohovanie údajov. Tieto údaje držte na inom zariadení, ktoré je nezávislé od toho prvého. Údaje si viete prípadne uložiť aj na virtuálnom úložisku, taký Google napríklad ponúka ku každému účtu 15 GB úložiska zadarmo. Prípadne, ak si platíte kancelársky balíček Office, tak k dispozícii máte najmenej 1TB dát v službe OneDrive. Preto to určite využite. Ak totiž máte údaje takto zálohované, tak vás nemusí až tak trápiť, ak by vám útočník zašifroval dáta na počítači.

Ďalšou radou je využívanie čo najväčšieho počtu dostupných bezpečnostných vrstiev. Hovoríme tu o kvalitnom hesle ale aj o využívaní dvojfaktorového overovania. Samozrejmosťou je aj pravidelná aktualizácia všetkých aplikácií a aj samotného operačného systému. Každá aktualizácia totiž prináša rôzne bezpečnostné záplaty, ktoré vám pomôžu k zvýšeniu zabezpečenia.

pocitac heslo bezpecnost
Zdroj: Pixabay.com (TheDigitalWay)

Určite si taktiež dávajte pozor na to, čo na internete robíte. Neklikajte na podozrivé odkazy v e-mailoch či SMS správach a taktiež nesťahujte súbory z neoverených stránok.

Čo robiť v prípade útoku?

Ak ste sa už stali obeťou útoku, tak v prvom rade netreba podľa Europolu útočníkom platiť a celý útok treba nahlásiť príslušným úradom. Zväčša totiž ide o podvod, kedy neuvidíte okrem svojich súborov ani svoje peniaze. V prípade útoku treba zájsť na stránku No More Ransom, ktorá ponúka detailné riešenia rôznych druhov ransomware. Stránka taktiež ponúka dešifrovacie kľúče na rôzne typy útokov s návodom, ako dané programy používať. Dokopy sa na stránke nachádza 136 nástrojov, ktoré vedia byť účinné pri 165 typoch útokov, ako napríklad Amnesia, ElvisPresley, Mapo, či rôzne druhy crypto ransomware (CryptXXX, CryptoMix, …). Všetky nástroje na vyššie spomenutej stránke sú dostupné zadarmo.

Pevne veríme, že takéto problémy nikdy nebudete musieť riešiť. Pravidelnou prevenciou šance na takýto útok určite znížite.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre