Google zavádza niekoľko noviniek. Jedna z nich vyčnieva. Môže vás ochrániť pred phishingovými webmi

Spoločnosť Google neustále prináša novinky do svojich platforiem. Teraz vám okrem iného pomôže chrániť sa pred phishingom.

Čo robiť, ak sa vám neotvorí schránka Gmail?
Zdroj: Unsplash (Solen Feyissa), Pixabay (Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google neustále zveľaďuje svoje platformy, či už pridávaním užitočných nových funkcií alebo zlepšovaním bezpečnosti. Jednou z najnovších je typografická kontrola URL adries, čo sa síce môže zdať ako ľahko prehliadnuteľná funkcia, no v mnohých prípadoch vám zjednoduší život a niekedy vám môže zachrániť peňaženku.

Určite ste už aj vy párkrát pomýlili pri zadávaní adresy portálu. Nie je to nič strašné, vo väčšine prípadov internetový prehliadač stránku nenájde a vy musíte zistiť, kde sa stala chyba. Tú si rýchlo všimnete a po oprave preklepu môžete pokračovať v prehliadaní internetu. Nová kontrola URL adresy vám však po novom ponúkne niekoľko výsledkov, ktoré by mohli byť správne. Ak ste sa pri písaní stránky preklepli, môže vám ušetriť niekoľko sekúnd života, no táto funkcia je oveľa užitočnejšia, než sa na prvý pohľad zdá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomôcť by mohla hlavne ľuďom trpiacim dyslexiou, u ktorých dochádza k preklepom v písaní URL adresy častejšie než u bežných ľudí. Zároveň by však mohla pomôcť aj ľuďom, ktorí sa učia nové jazyky. Kontrola URL adries sa najprv dostane do prehliadačov Google Chrome a neskôr aj na Android zariadenia. Tam ale výhody tejto funkcie nekončia.

Lepšia ochrana na internete

Ako sme už spomenuli, kontrola URL adresy sa môže na prvý pohľad zdať banálna, no môže vás ochrániť pred problémami. V posledných rokoch sa rozbehli podvody, pri ktorých si hackeri registrujú doménu s podobným názvom ako nejaká populárna služba, napríklad Facebook, Instagram alebo rôzne internetové obchody, poskytovatelia služieb alebo portály oficiálnych inštitúcii.

Tieto falošné portály majú názvy, ktoré sa často líšia len jedným písmenkom, čiže preklepnutie sa by mohlo mať naozaj vážne dôsledky. Falošné portály vyzerajú na nerozoznanie od dôveryhodných portálov, až na inú URL adresu. Ak ich navštívite, útočníkovi môžete nevedomky poskytnúť vaše prihlasovacie údaje, alebo sa vám z portálu stiahne do počítača malvér.

Typografická kontrola URL adresy vás môže pred podobnými omylmi ochrániť, hoci nie je zárukou, že sa s podobnými pokusmi o podvod nestretnete. Hackeri totiž odkazy na tieto falošné stránky šíria aj cez phisingové e-maily alebo SMS správy. V rámci podvodu sa vás snažia presvedčiť o niečom, čo si vyžaduje vašu okamžitú reakciu a v správe ponúknu aj odkaz, cez ktorý môžete problém vyriešiť. V tomto prípade dávame do pozornosti tento článok, v ktorom získate predstavu o tom, ako môžu podvodné SMS správy a e-maily vyzerať.

Google prináša aj ďalšie funkcie

Bezpečnosť je dôležitá, no v rámci najnovších aktualizácií Google prinesie aj funkcie, ktoré vám uľahčia pohyb v online priestore. Jednou z nich je funkcia Lookout, ktorá pomôže ľuďom so slabým zrakom. Táto funkcia používa umelú inteligenciu na to, aby spracovala obrázok a vysvetlila vám čo sa na ňom nachádza. Ľudia so slabým zrakom sa môžu umelej inteligencie hlasovo opýtať umelej inteligencie na hocičo, čo ich ohľadom obrázku zaujíma. AI sa pokúsi priniesť čo najpresnejšiu odpoveď.

Pomoc dostanú aj ľudia na vozíku alebo so zníženou mobilitou. Do Google Máp prichádza možnosť jednoduchšie identifikovať miesta, ktoré majú bezbariérový prístup. V tomto smere Google Mapy spolupracujú aj so svojou komunitou a majiteľmi jednotlivých prevádzok, ktorí môžu poskytnúť potrebné detaily.

Google prináša nové funkcie do svojich platforiem
Zdroj: Vosveteit.sk

Poslednou veľkou novinkou je funkcia Live Caption, ktorá poskytne titulky v reálnom čase počas videohovorov, alebo iných aplikáciách pri ktorých využívate zvuk. Na vytvorenie titulkov Google opäť využíva schopnosti umelej inteligencie. Užívateľom poskytne možnosť odpovedať na otázky písomne a následne nechať na umelej inteligencii aby odpoveď povedala nahlas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre