Vedci vedia, kedy na Zemi skončí život: Čo spôsobí náš koniec? Toto je náš súdny deň!

Vznik nového superkontinentu bude predstavovať koniec nielen pre ľudí, ale aj väčšiny cicavcov.

koniec sveta
Zdroj: Bank Artist / shutterstock.com a Motion Squad / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Nová doba ľadová, náraz meteoritu, útok dinosaurov alebo mimozemská invázia? Na striebornom plátne sme videli už milión aj dva scenáre konca ľudstva, no ako by mohla naša civilizácia skončiť naozaj? Na to sa pozreli výskumníci z University of Bristol.  

Hoci v novej štúdii hovoria o konci ľudstva a ako by to mohlo prebiehať, zároveň poukazujú na to, že nie je dôvod na paniku, pretože máme ešte kopec času. Dnes vieme, že sa kontinenty neustále pohybujú a smerujú ku štruktúre, ktorá za približne 250-miliónov rokov utvorí nový superkontinent Pangea Ultima.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie veria, že formácia tohto superkontinentu bude predstavovať koniec nielen pre ľudí, ale aj všetkých cicavcov.  

“Naša štúdia prináša prvé modely vytvorené superpočítačom, ktoré nám demonštrujú klimatické extrémy, ktoré sa ešte viac zintenzívnia formáciou nového superkontinentu. Ten bude horúci, vyprahnutý a z veľkej časti neobývateľný,” píšu vedci.  

Vyššie teploty vzniknú aj z toho, že Slnko pokračuje na svojej životnej ceste a stáva sa jasnejším a teplejším. To prispeje k väčšiemu ohrievaniu planéty. Formácia superkontinentu podľa vedcov povedie aj k častejším sopečným erupciám, ktoré uvoľnia do atmosféry obrovské množstvo oxidu uhličitého. Ten ešte viac prispeje k otepľovaniu planéty.  

Ustáť teplo nám robí stále problém

Ľudia a cicavce dokázali historicky prežiť vďaka tomu, že sa dokázali prispôsobiť na teplotné extrémy. To dokázali napríklad vývojom srsti alebo schopnosťou hibernácie počas zimy. Cicavce vo všeobecnosti sa vyvíjali hlavne tak, aby dokázali prežiť nižšie a nižšie teploty. Autori však poukazujú na to, že schopnosť cicavcov ustáť vysoké teploty ostávala viac-menej nezmenená. Z toho vyplýva, že im robí problém prežiť dlhšie obdobia príliš vysokých teplôt.  

Simulácie ukázali, že po vzniku Pangei Ultima na väčšine superkontinentu budú teploty, ktoré sa z dlhodobého hľadiska nedajú prežiť.  

“Novovzniknutý kontinent Pangea Ultima by ľuďom a cicavcom uštedril trojitú ranu. Prvou by bol kontinentálny efekt, potom horúcejšie slnko a viac CO2 v atmosfére a nakoniec aj zvyšovanie teplôt všade na svete. Výsledkom by bolo mimoriadne nepriateľské prostredie, kde ľudia a cicavce nebudú môcť nájsť potravu a zdroje vody,” vysvetľuje vedúci štúdie, doktor Alexander Farnsworth.  

Simulácia ukázala, že priemerné teploty na Pangei Ultima by sa pohybovali od 40 do 50 stupňov Celzia, spolu s ešte vyššími dennými extrémami. To doplní aj vysoká vlhkosť, čo sú faktory, ktoré by znamenali náš koniec. Autori štúdie vysvetľujú, že osudným pre nás a pre veľa cicavcov, bude neschopnosť ochladiť telá cez pot.  

Čo sa globálneho otepľovania týka, autori štúdie vysvetľujú, že aj to ostane naďalej faktorom, ktorý sťaží život nielen nám, ale aj ostatným živočíchom. Výskumy však ukazujú, že Zem by mala ostať z väčšiny obývateľná, teda až kým nevznikne nový superkontinent, po ktorom by sme sa mohli prejsť za 250-miliónov rokov. Máme teda ešte dostatok času na to, aby sme našu planétu potenciálne opustili, prípadne zvrátili zmenu, ktorá sa pomaly deje. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre